We wtorek 3 grudnia br., rząd kubański wysunął propozycję rozpoczęcia rozmów z Waszyngtonem na temat uwolnienia agentów, przebywających w obu państwach. Dla Stanów Zjednoczonych jest to o tyle istotne, że Kuba deklaruje chęć uwolnienia Alana Grossa.
Amerykański działacz został oskarżony w grudniu 2009 roku o zaopatrywanie żydowskiej społeczności na Kubie w sprzęt elektroniczny bez odpowiedniego zezwolenia. Gross znalazł się na Kubie w ramach amerykańskiego programu rozwojowego USAID, który ma wspierać budowanie nowoczesnego i świadomego społeczeństwa obywatelskiego na wyspie. Mimo licznych apeli Waszyngtonu i nagłośnienia sprawy w mediach, Gross został uznany za agenta amerykańskiego i skazany na 15 lat więzienia. Obecnie, w czwartą rocznicę zatrzymania działacza, rozpoczęto rozmowy dotyczące uwolnienia Grossa, w zamian za zwolnienie czterech kubańskich agentów, przebywających w północnoamerykańskich więzieniach od 1998 roku.
Porozumienie ma zostać zawarte na zasadach wzajemności, a Waszyngton apeluje również o wprowadzanie wyższych standardów humanitarnych na wyspie.
Źródło: http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/cuba-propone-a-eeuu-dialogo-sobre-gross-y-agentes-.aspx