Portoryko stoi na skraju bankructwa

Portoryko posiada dług publiczny w wysokości 73 miliardów dolarów – jest to suma niemal cztery razy większa niż w przypadku Detroit, gdy miasto ogłaszało swoją niewypłacalność. Płynność finansowa wyspy jest obecnie zamrożona aż do rozpoczęcia postępowania sądowego, które postanowi, kiedy i w jaki sposób dług zostanie spłacony.

Formalnie rzecz biorąc, nie jest to deklaracja bankructwa ze strony rządu. Portoryko bowiem jako terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych nie może samodzielnie ogłosić stanu niewypłacalności. W obecnej sytuacji należy wystąpić o specjalną pomoc do USA, której szczegóły zostały opracowane podczas zeszłorocznych obrad Kongresu, gdy wyspa przyznała, że nie jest w stanie spłacić samodzielnie gigantycznego długu publicznego.

Główną przyczyną niewypłacalności Portoryko jest załamanie poprzedniego ustroju gospodarczego. Przed dziesięcioma laty Waszyngton wycofał korzyści podatkowe dla amerykańskich i zagranicznych firm, które zakładały swoje spółki na obszarze wyspy. Tym samym era raju podatkowego w Portoryko została zakończona. Niestety rząd amerykański nie zaoferował żadnego nowego rozwiązania ekonomicznego — wyspa została pozostawiona bez źródła dochodów, bez ,,środków do życia”. W związku z tym rząd Portoryko zmuszony był zaciągać kredyty na coraz większe kwoty, których nie mógł spłacić.
Obecnie stopa ubóstwa wynosi 45%, a około 200 000 mieszkańców wyspy wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia.
Gubernator wyspy, Ricardo Rosselló, w swoim przemówieniu zapewnił mieszkańców, że będzie dalej służył Portorykańczykom i ma nadzieję, że wyspa wkrótce będzie mogła wrócić na właściwą ścieżkę rozwoju ekonomicznego.
Źródło zdjęcia głównego: BBC Mundo
Źródła:
http://internacional.elpais.com/internacional/2017/05/03/estados_unidos/1493833749_072886.html
http://internacional.elpais.com/internacional/2017/05/03/estados_unidos/1493833749_072886.html
http://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-39798417

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *