Argentyna: 30. rocznica śmierci Borgesa

W czerwcu tego roku przypadała 30. rocznica śmierci wybitnego poety i pisarza  argentyńskiego, Jorge Luisa Borgesa, którego uznawano za jednego z najlepszych autorów XX wieku. Borges wielokrotnie znajdował się w gronie faworytów do zdobycia literackiego Nobla, nigdy go jednak nie otrzymał.

30 lat po śmierci pisarz wciąż pozostaje źródłem inspiracji dla ludzi nauki i sztuki, zarówno w rodzinnej Argentynie, jak i na całym świecie. Poeci, artyści, filmowcy, a nawet fizycy czy matematycy, czerpią z jego twórczości w pracy nad nowymi dziełami.

W Buenos Aires głównym elementem obchodów rocznicy stała się niezwykła wystawa oddająca hołd wielkiemu artyście. Na interdyscyplinarnej ekspozycji w Centrum Kultury im. Néstora Kirchnera znajdują się pierwsze wydania książek pisarza, odręczne notatki, liczne tłumaczenia, a także filmy. Można również zobaczyć obrazy siostry Borgesa – Nory i jego przyjaciela Xula Solara oraz liczne fotografie z podróży odbytych przez poetę w ostatnich latach życia.

W sumie 80 twórców na powierzchni 2900 m2 prowadzi swoisty dialog artystyczny ze spuścizną Borgesa. Wystawie towarzyszą wykłady, debaty, spotkania otwarte i warsztaty, które potrwają do października br.

Źródła:

http://www.cck.gob.ar/programacion/artes-visuales#borgesficciones

http://cultura.elpais.com/cultura/2016/06/14/actualidad/1465913490_132087.html

http://www.rtve.es/rtve/20160614/30-anos-sin-jorge-luis-borges/434550.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *