Kostaryka: Wulkan Poás ponownie budzi się do życia

Od kilku dni Kostaryka z uwagą i ze strachem przypatruje się wzmożonej aktywności wulkanu Poás. Od 12 do 16 kwietnia br. zarejestrowano już kilka erupcji, a chmura dymu i pyłów po jednej z nich osiągnęła wysokość ponad 3 km.

Wulkan wyrzuca popiół i gazy, które niekorzystnie wpływają zwłaszcza na osoby z problemami układu oddechowego, małe dzieci i osoby starsze. Jak dotąd poinformowano o opadzie pyłów m.in. w regionach Heredia i Alajuela. Woda i osady wyrzucone przez Poás, jak i obsunięcia ziemi z południowego zbocza, spowodowały także nagłe wezbranie wody w rzece Desagüe. Z tego powodu zdecydowano się na ewakuację mieszkańców rejonu. W pobliżu wulkanu policja zamknęła drogi i zablokowała również wjazd do lokalnego parku narodowego.

Erupcje wulkanu uderzyły także w przemysł turystyczny – z okazji Wielkiego Tygodnia spodziewano się przyjazdu do Parku Narodowego Wulkanu Poás ok. 1800 turystów, którzy zostali zmuszeni do zmiany planów ze względu na zamknięcie parku przez władze.

Raúl Mora, wulkanolog z Universidad de Costa Rica, zaznaczył, że „nie zaleca się ponownego otwarcia parku aż do momentu, gdy aktywność sejsmiczna wulkanu zmaleje. […] Wulkan wszedł w fazę większej aktywności i należy spodziewać się kolejnych erupcji”.

Źródła:

https://www.laprensalibre.cr/Noticias/detalle/108358/volcan-poas-da-los-buenos-dias-con-erupcion

http://news.co.cr/new-eruption-at-poas-volcano-in-costa-rica-forces-evacuation-of-a-few-neighbors/59243/

http://www.nacion.com/sucesos/Volcan-Poas-vuelve-erupciones-viernes_0_1627637222.html

http://www.nacion.com/sucesos/desastres/Despertar-volcan-Poas-temblar-turismo_0_1628037227.html

http://www.ticotimes.net/2017/04/13/poas-volcano-eruption

Źródło zdjęcia:

https://www.flickr.com/photos/amslerpix/13628828383/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *