Gwatemala: Płoną lasy w Petén

Od 6 dni w lasach w Petén, północnym regionie Gwatemali, szaleje szybko rozprzestrzeniający się pożar. Strawił on już ponad 1500 ha lasów i stanowi poważne zagrożenie dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Według informacji podanych przez Narodową Radę Obszarów Chronionych (Conap) utrzymuje się aż 7 różnych pożarów, nad których ugaszeniem już od 3 dni pracuje helikopter z Hondurasu, H. Bell 412, a w sumie ponad 350 osób pracuje nad opanowaniem ognia. Swoją pomoc zaoferowali również mieszkańcy regionu.

Już wkrótce do akcji dołączą także dwa specjalne helikoptery z Meksyku. Aktualnie największy pożar szaleje w Burral, jednak ma być on już w 70% opanowany.

Prezydent Gwatemali, Jimmy Morales, odwiedził strefy dotknięte pożarem, aby ocenić pracę zaangażowanych instytucji. Warto wspomnieć, że sama Gwatemala nie wysłała żadnego helikoptera ani samolotu, aby zdusić ogień, co podnoszone jest przez opozycję. Niestety, lasy w Gwatemali często padają ofiarą pożarów – w samym 2017 roku zanotowano ponad 30 incydentów.

Petén uważa się za jedne z ostatnich „zielonych płuc” Ameryk. Zamieszkuje je wiele gatunków zwierząt, takich jak jaguar, ara czerwona, tapir, wyjec czy paka nizinna (znana także jako tepezcuintle). Lasy deszczowe rozciągają się na znacznej części departamentu o wielkości 35 854 km2. Stanowi on największy z 22 departamentów Gwatemali.

O Petén i leżącym wewnątrz tego departamentu Parku Narodowym Tikál przeczytacie tu.

Foto: soy502.com

 

Źródła:

http://www.soy502.com/articulo/mexico-envia-apoyo-combatir-incendio-selva-petenera-63338

http://www.prensalibre.com/ciudades/peten/continuan-activos-siete-incendios-forestales-en-peten

https://emisorasunidas.com/noticias/nacionales/riesgo-flora-fauna-incendios-forestales-peten/

http://flotapeten.galeon.com/

 

Źródło głównego zdjęcia: Helena Krajewska (Tikál, 2014)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *