Kostaryka przystąpi do Sojuszu Pacyfiku

Prezydent Kostaryki, Laura Chinchilla, weźmie udział w ósmym szczycie Sojuszu Pacyfiku, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Kolumbii, w Catragenie. Tam podpisze akt przystąpienia do organizacji zrzeszającej Chile, Kolumbię, Meksyk i Peru. Włączenie Kostaryki do Sojuszu zostało przyjęte na poprzednim szczycie, który odbył się 23 maja. Jak zauważyła kolumbjiska minister spraw zagranicznych María Angela Holguín na konferencji prasowej w Bogocie, Chinchilla będzie jedyną kobietą prezydent uczestniczącą w spotkaniu organizacji integrującej państwa iberoamerykańskie. Holguín podkreśliła, że Kostaryka musi zakończyć negocjacje z Meksykiem i Kolumbią w sprawie umów handlowych, gdyż jest to podstawowy wymóg przyłączenia państwa do Sojuszu Pacyfiku. „Wierzę, że Kostaryka w przyszłym roku zakończy uzupełnianie wszystkich formalności niezbędnych do wstąpienia do Sojuszu” dodała kanclerz.

Będzie to ostatni szczyt w którym weźmie udział Chinchilla, gdyż już 6 kwietnia kraj czekają wybory prezydenckie. Podobnie ma się rzecz z Chile – Sebastiána Piñerę wkrótce zastąpi Michelle Bachelet, która ma przejąć jego urząd 11 marca. Ósmy szczyt Sojuszu Pacyfiku rozpocznie w sobotę zebranie wiceministrów spraw zagranicznych i handlu, które potrwa również w niedzielę, a zakończy się w poniedziałek spotkaniem prezydentów państw.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/economia-mercados/finanzas/costa-rica-firmara-en-cumbre-de-alianza-pacifico-hoja-de-ruta-de-su-adhes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *