Meksyk: atak zabójczej grypy?

Środki zapobiegawcze i szczepienia. Według władz Meksyku, ostrożność i zachowanie podstawowych zasad higieny mają pomóc zmniejszyć liczbę zachorowań na grypę, która od 1 stycznia do 8 lutego bieżącego roku spowodowała śmierć 445 osób.

Tak wielu przypadków zachorowania na grypę ze skutkiem śmiertelnym nie zanotowano w Meksyku w ciągu dwóch ostatnich lat. Aż 410 ofiar zmarło z powodu szczepu wirusa AH1N1.

Choroba, w Polsce znana pod nazwą „świńskiej grypy”, pojawiła się w Meksyku między marcem i kwietniem 2009 roku, alarm epidemiologiczny na poziomie krajowym utrzymywał się przez czternaście miesięcy. W tym czasie zarażonych wirusem zostało ponad 70 000 osób, z których 1 300 zmarło.

Specjaliści uspokajają – obecny wzrost zachorowań nie jest związany z mutacją wirusa, lecz przede wszystkim z lekceważeniem dolegliwości. Większość zmarłych pacjentów trafiło do lekarza zbyt późno, bagatelizując objawy choroby.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, grypa przeważnie atakuje osoby dorosłe między 35. a 55. rokiem życia, często ciepiące na inne schorzenia, takie jak cukrzyca czy otyłość.

Stany Meksyku, w których zanotowano najwięcej zgonów to Jalisco i Baja California (ponad 44 zgony w każdym) oraz Dystrykt Federalny, gdzie zmarło ponad 30 osób.

Źródła:

http://mexico.cnn.com/salud/2014/02/06/la-influenza-mortal-para-los-mexicanos-que-la-toman-a-la-ligera

http://www.lanacion.com.ar/1662506-mexico-en-lo-que-va-del-ano-la-influenza-ya-causo-mas-de-400-muertos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *