Koniec epidemii wirusa zika w Kolumbii

Kolumbia jest pierwszym krajem Ameryki Południowej, w którym zakończyła się epidemia wirusa zika. Takie oświadczenie wydał w ubiegły poniedziałek kolumbijski wiceminister zdrowia, Fernando Ruis Gómez.

Pierwszy przypadek wirusa zika w Kolumbii pojawił się we wrześniu ubiegłego roku w Turbaco, małym miasteczku na północy kraju, nieopodal Cartageny. W trakcie trwania epidemii zarażonych zostało 99 721 Kolumbijczyków. Według danych służby zdrowia w zeszłym tygodniu liczba nowych zarażeń zmalała do 600 tygodniowo; przewiduje się jednak, że przez następnych kilka miesięcy wciąż będą odnotowywane przypadki zarażeń, aż wirus na dobre zniknie z kraju. 17 730 z 99 721 osób zarażonych wirusem zika to kobiety ciężarne. W wyniku zachorowań  urodziło się 246 dzieci z wadami wrodzonymi, odnotowano także 21 przypadków małogłowia (mikrocefalii). Jak ostrzega Ruis Gómez, przewiduje się, że we wrześniu i w październiku wzrośnie liczba noworodków cierpiących na mikrocefalię, bo wtedy właśnie będzie rodzić wiele kobiet zarażonych ziką w trakcie szczytu epidemii. Ministerstwo zdrowia potwierdziło także, że wirus wywołał 350 przypadków zachorowań na syndrom Guillaina-Barrego – zapalenia demielinizacyjnego, które prowadzi do paraliżu, niedowładu mięśni i może okazać się śmiertelne.

Wiceminister Ruis Gómez stwierdził, że Kolumbia może w końcu odetchnąć z ulgą w związku z końcem epidemii. Podkreślił jednak, że wciąż mogą pojawić się pojedyncze przypadki zachorowań i dlatego też rząd w dalszym ciągu zaleca stosowanie środków zapobiegawczych. Kolumbijczycy mieszkający w odległości mniejszej niż 2 200 m od morza powinni stosować środki odstraszające komary i nosić zakrywające ubrania, aby zminimalizować ukąszenia.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/07/25/colombia/1469462737_828297.html

http://www.nytimes.com/2016/07/26/world/americas/colombia-zika-epidemic-end.html?_r=0

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *