Od wtorku (26 lipca) w Muzeum Sztuki Przedkolumbijskiej w Santiago de Chile będzie można podziwiać niecodzienną wystawę pod tytułem „Chi rütran amulniei ñi nütram” („Metal wciąż ma głos”). Tym razem będzie to kolekcja srebra wykonana przez mapuczańskich złotników Clorindę Antinao i Antonio Chihuaicurę. Głównym celem wystawy jest podkreślenie istnienia w Chile wciąż żywej kultury Mapucze. Mapuches, tak nazywają siebie sami członkowie plemienia, w języku mapudungun oznacza Ludzie Ziemi. Mapucze posiadają swoje własne tradycje, wierzenia, język, ziemie, historię i wartości. Jednak ze względu na to, że są mniejszością, ich istnienie jest często zapominane i niedoceniane. Wystawa ma na celu ukazanie żywotności i piękna ich kultury, zdolności artystycznych (w Chile mówi się, że Mapucze mogą pochwalić się bardzo utalentowanymi reprezentantami w zakresie sztuki ogólnie – nie tylko złotnictwa, ale też na przykład muzyki) i niepowtarzalności.
Co ciekawe złotnictwo Mapuczów nie opiera się na tworzeniu wytwornej biżuterii czy luksusowych ozdób na potrzeby aktualnej mody czy gustów. Tamtejsi artyści przy tworzeniu swoich rękodzieł używają jedynie materiałów, którym przypisywane są magiczne moce. Wystawie będzie towarzyszyć mapuczańska muzyka. Całość ma na celu ukazanie nie tylko piękna sztuki, ale przede wszystkim światopoglądu, tradycji i historii Mapuczów.
Wystawa jest organizowana w ArtEncuentro – części muzeum poświęconej sztuce przedkolumbijskiej połączonej ze sztuką współczesną. Dyrektor instytucji, Carlos Aldunate, skomentował wydarzenie następująco:
“Ta wystawa jest dla nas niezmiernie ważna, ponieważ w końcu w muzeum znajdować się będą przedmioty sztuki złotniczej Mapuczów – wykonanej przez samych mapuczańskich złotników i muzyków. W taki właśnie sposób pragniemy organizować również przyszłe wystawy sztuki rdzennych ludów południowoamerykańskich – nie chcemy, by inni za nich mówili, chcemy, by oni, we własnej osobie, przedstawiali swoją kulturę i opowiadali swoją historię”.
Złotnictwo Mapuczów jest wyjątkowe również z innego względu. Miało okazję formować się i umacniać w sposób buntowniczy i wolny – Mapucze to jedyne tak duże plemię w Ameryce Południowej, któremu udało się zachować suwerenność od Hiszpanii w czasach kolonizacji.
Więcej informacji o Mapuczach i ich historii można znaleźć w naszym artykule Mapucze w walce o swoje ziemie, tożsamość oraz niezależność od Chile na przestrzeni lat.
Źródło: http://www.biobiochile.cl/noticias/cultura/artes-visuales/2016/07/23/inauguran-inedita-exposicion-de-orfebreria-de-plata-mapuche-en-el-museo-precolombino.shtml