Koniec 12-letnich rządów Kirchnerów w Argentynie

Źródło: cnnespanol.cnn.com

Liberał Mauricio Macri nowym prezydentem Argentyny po wygranej peronistą Danielem Sciolim dzięki niecałym 3% w II turze wyborów.

To różnica nieco ponad 700 000 głosów w państwie liczącym ponad 32 miliony obywateli uprawnionych do głosowania. Wybory przebiegły spokojnie, mimo wcześniejszej intensywnej i agresywnej kampanii obu kandydatów. Za zapewnienie bezpieczeństwa w ponad 13 000 lokali wyborczych odpowiedzialnych było 100 tys. członków sił zbrojnych, policji i innych oddziałów służb bezpieczeństwa.

10 grudnia br., gdy nowy prezydent przejmie władzę, zakończy się trwający 12 lat etap rządów Kirchnerów w Argentynie (Néstor Kirchner 2003-2007 i jego żona, Cristina Fernández de Kirchner 2007-2015). Należy jednak pamiętać, że Macri nie ma poparcia większości w Senacie i Kongresie, w związku z czym jego rządy nie obejdą się bez dużych negocjacji.

Mauricio Macri ma 56 lat, z wykształcenia jest inżynierem i do tej pory sprawował urząd burmistrza Buenos Aires. Jest synem włoskiego emigranta, który przybył do Argentyny w wieku 18 lat i stał się tu milionerem. Jak powiedział nowy prezydent: „Nasi dziadkowie i ojcowie przepłynęli ocean, szukając nowych możliwości, nie wiedząc, co ich spotka. Teraz nam przychodzi kontynuować ich sposób myślenia i postępowania”.

Niedzielne wybory bez wątpienia są wyrazem wyraźnej zmiany w Argentynie, kraju z długą i burzliwą historią polityczną. Ostatnie lata pokazały, że rządy Kirchnerów zwracały się coraz bardziej w stronę lewicy – pamiętać należy o polityce gospodarczej z przypadkami protekcjonizmu, mającego na celu wsparcie lokalnego przemysłu, czy o ścisłej kontroli transakcji walutowych. Macri zapewnia, że wie, z jakimi problemami musi się zmierzyć i że nie jest możliwa radykalana zmiana o 180 stopni. Reformy planuje wprowadzać powoli i w porozumieniu ze związkami zawodowymi. W ten sposób Argentyna wchodzi w nowy etap rządów niesympatyzujących z peronizmem i radykalizmem, które dominowały w polityce przez ostatnie 70 lat.

Źródła:

http://cnnespanol.cnn.com/2015/11/22/los-argentinos-eligen-en-segunda-vuelta-a-su-proximo-presidente/#0

http://internacional.elpais.com/internacional/2015/11/22/argentina/1448224098_588686.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *