Meksykanie masowo opuszczają USA?

Według opublikowanego niedawno raportu opracowanego przez centrum badawcze Pew, liczba Meksykanów opuszczających Stany Zjednoczone przewyższa liczbę tych, którzy do USA napływają. Wygląda więc na to, że kierunek migracji uległ odwróceniu.

Jak twierdzą autorzy badania, między 2009 a 2014 rokiem ponad milion Meksykanów oraz ich dzieci urodzonych w USA wróciło do ojczyzny. Liczba osób, które w tym samym okresie dostały się do Stanów z terytorium meksykańskiego, sięga 870 tysięcy. Populacja Meksykanów żyjących na terenie USA spadła zaś w 2014 roku do poziomu 11,7 milionów. Dane te zostały opracowane w oparciu o statystyki pochodzące z obu państw.

W latach 1965-2015 ponad szesnaście milionów obywateli Meksyku przeprowadziło się do Stanów Zjednoczonych. Już w 2012 roku eksperci z centrum badawczego Pew zwracali uwagę, że saldo migracji jest bliskie zeru. Teraz jednak Mark Hugo López, dyrektor centrum, stwierdził, że trwająca od półwiecza epoka masowych migracji Meksykanów do USA „dobiegła końca”.

Przyczyn tego zaskakującego zjawiska jest wiele. Jednym z podstawowych problemów pozostają skutki wielkiej recesji, nadal bardzo silnie odczuwane m.in. w sektorze budowlanym, w którym zwykli pracować imigranci meksykańscy. Ponadto w ostatnich latach zaostrzono kontrole na granicy meksykańsko-amerykańskiej, co utrudnia napływ tzw. „indocumentados”. Wzrosła także liczba deportacji osób nielegalnie przebywających na terytorium USA. Jednocześnie coraz większą popularność zdobywa pogląd, że Meksykanom w Stanach Zjednoczonych nie żyje się wcale lepiej niż w ojczyźnie. Dodatkowo w związku ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa meksykańskiego spada konkurencja na wewnętrznym rynku pracy, która w latach 90. zmuszała rzesze młodych do emigracji. Wreszcie ważnym dla wielu Meksykanów powodem jest chęć życia w otoczeniu rodziny.

Wnioski autorów raportu podważają zasadność argumentu o utracie kontroli nad granicą meksykańsko-amerykańską, po który chętnie sięgają liczni politycy w USA. W jeszcze gorszym świetle stawiają także postulat kandydującego w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa, który żąda od Meksyku zapłaty za budowę muru granicznego o długości ponad 3 tysięcy kilometrów.

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/11/151119_migracion_vuelta_mexico_estados_unidos_bm

http://www.elnuevoherald.com/noticias/mundo/america-latina/article45473763.html

One thought on “Meksykanie masowo opuszczają USA?”

  1. Dodatkowym powodem podawanym przez pytanych przeze mnie meksykanow, którzy wrócili z USA do Meksyku jest to, iż w swojej ojczyźnie czuja się bezpieczniejsi niż np.w LA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *