Konflikt między Amazonem a ośmioma krajami Ameryki Południowej – nadal brak kompromisu

Firma Amazon i osiem krajów Ameryki Południowej po raz kolejny nie doszły do porozumienia w sprawie używania nazwy domeny internetowej „.amazon”. W kwietniu minął ostateczny termin osiągnięcia kompromisu. 

Organizacja odpowiedzialna za przyznawanie nazw domen w internecie i pełniąca nad tym nadzór to ICANN – The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Zajmuje się ona również regulowaniem kwestii domen najwyższego poziomu, czyli tych na końcu adresu internetowego jak .org czy .gov. Liczba tych domen ma zostać znacząco zwiększona i wiele firm oraz organizacji zgłosiło chęć ich zarejestrowania. Firma Jeffa Bezosa zgłosiła chęć korzystania na wyłączność ze spornej domeny .amazon.

Kraje Ameryki Południowej nie chcą zgodzić się na zagarnięcie przez internetowego giganta tej nazwy, ponieważ odnosi się ona do ich dziedzictwa. Amazon próbuje wysuwać propozycje kompromisów, które nie są akceptowane przez drugą stronę. Oprócz rekompensat materialnych proponował, aby kraje Ameryki używały nazwy .amazonia czy .amazonas, lub oznaczenia kraju, na przykład dla Brazylii „br.amazon”. Po siedmiu latach sporu nie udało się dojść do porozumienia. Kraje Ameryki nie chcą stracić kontroli nad tym, jak używana jest nazwa ich dziedzictwa, chcą mieć prawo głosu w sprawie użycia domeny. Jeśli Bezos założyłby stronę tourism.amazon, mogłoby to poważnie godzić w interesy gospodarcze regionu.

Jeff Bezos wpadł na pomysł nazwy firmy przeglądając słownik. Pierwszą propozycją było słowo Cadabra, ale odradzono mu ją ze względu na negatywne dla wielu osób skojarzenia z magią. Amazonka jest największą rzeką, a Bezos planował największą na świecie księgarnię, więc nazwa Amazon przypadła mu do gustu. 

Podobny konflikt miał miejsce wcześniej w przypadku marki odzieżowej Patagonia. Wobec protestu Argentyny i Chile producent ubrań zrezygnował z domeny. Jeff Bezos nie planuje na razie rezygnować ze swoich racji. Organizacja ICANN zdecyduje o kolejnych krokach.

Źródła:

https://www.nytimes.com/2019/04/18/world/americas/amazon-domain-name.html

https://elpais.com/sociedad/2019/04/23/actualidad/1556046616_957867.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-47785409

https://www.businessinsider.com/amazon-jeff-bezos-chose-company-name-2018-5?IR=T

Źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/bioxid/3981379402/in/photolist-74PBos-8WyTTw-26JcBf6-fggSeK-8ugxXi-QKuyTK-qgT3fv-84Qeyy-USTG1J-82e8mD-pAUfYn-dx5Qrt-bZSgqf-cDbMLN-bZGaFo-pwoEBw-dv44f5-bZGfby-bZNoNu-hXhjTV-dVb5u7-bBjZu4-bZLgUY-bZHQbL-aWTCqp-duqjQr-bWUopS-dx5P2z-duqjFM-jhru6U-kxuM46-89ZZee-6nwMHH-dzBh7m-pTv989-bZQNos-denoVd-bZU6Y5-bZMw8d-hVA1vD-bZSdCw-bC32cH-boqr7G-aZTann-boqraY-dxbxtq-8hGF8w-bZU6Dq-duXqMZ-bXzVDW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *