Kolumbia: Wznowienie rozmów z ELN

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos nakazał powrót szefowi ekipy negocjatorów rządowych do rozmów z partyzantami z ELN (Armii Wyzwolenia Narodowego). Zadaniem negocjatorów ma być ustanowienie kolejnego zawieszenia broni i powrót do rozpoczętego procesu pokojowego z guerrillą.

Rozmowy, które de facto powinny toczyć się w Ekwadorze od 9/10 stycznia 2018 r. , zostały zawieszone na skutek ataków ELN na wojsko kolumbijskie i przedsiębiorstwa wydobywcze. Warto dodać, że na 9 stycznia br. przypadało również oficjalne zakończenie zawieszenia broni. Wtedy też prezydent Santos zalecił negocjatorom rządowym powrót do Bogoty w celu przedyskutowania stanowiska wobec ostatnich wydarzeń i samego procesu pokojowego.

Władze Kolumbii mogą na swoje konto zapisać spory sukces – 15 stycznia 2018 r. poinformowały o schwytaniu 22 członków ELN, w tym José Gregorio Torresa, alias „Walter” (przywódcy Frente de Guerra Central, frontu w ELN). Dzięki tym operacjom uniknięto ponad 20 ataków i zamachów, jak szacują przedstawiciele kolumbijskiego rządu.

W poniedziałek 22 stycznia 2018 r. prezydent Juan Manuel Santos ogłosił, że dojdzie do powrotu ekipy negocjatorów pod kierownictwem Gustavo Bella do Quito. Na decyzję tę wpłynęły z pewnością apele ONZ, zwłaszcza sekretarza generalnego organizacji, António Guterresa, który w weekend przebywał z wizytą w Kolumbii. Na wznowienie dialogu naciskały także różne frakcje wewnątrz i poza krajem.

Prezydent poinformował też o śmierci dwóch przywódców wewnętrznych frakcji w ELN. Podczas operacji wojskowej, mającej na celu neutralizację działań ELN w Boyacá śmierć poniósł Harvey Alberto Franco Holguín, alias „Arturo” (przywódca Frente Héroes y Mártires, frontu w ELN), odpowiedzialny za ataki w Casanare i Arauca. Zginął także „Maikol” (przywódca Frente de los Tropos, frontu w ELN), oskarżany o udział w zamordowaniu 11 żołnierzy i policjanta podczas ataku w 2015 r. w Güicán (także w Boyacá).

Guerrilla już wcześniej potwierdziła gotowość do podjęcia na nowo dialogu z rządem. Ze słów przywódców ELN, którzy obecnie przebywają w Quito, wynika, że są oni zdecydowani zgodzić się na kolejne zawieszenie broni, wobec czego potrzebne będzie spotkanie między szefami ekip negocjatorów w obecności państw-gwarantów. ELN chce także włączenia społeczeństwa w proces pokojowy. Od ostatniego „odwieszenia” partyzanci przeprowadzili co najmniej 24 akcje terrorystyczne, w tym porwania, ataki na instalacje naftowe i morderstwa.

W poniedziałek 23 stycznia 2018 r. odbyło się prywatne spotkanie pomiędzy Bellem i negocjatorami ze strony ELN.


Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons

Źródła:

http://www.wradio.com.co/noticias/actualidad/santos-anuncia-captura-por-el-ataque-contra-una-mujer-embarazada-en-rosales-bogota/20180121/nota/3695982.aspx
https://www.elespectador.com/noticias/paz/gobierno-y-eln-buscan-este-lunes-reanudar-dialogos-de-paz-articulo-734662

http://www.vanguardia.com/colombia/422171-se-retomarian-dialogos-de-paz-con-el-eln-santos

http://www.lanacion.com.co/2018/01/21/eln-pide-descongelar-las-negociaciones/

https://www.elespectador.com/noticias/judicial/muere-alias-maikol-jefe-del-frente-los-tropos-del-eln-articulo-734606

https://www.infobae.com/america/colombia/2018/01/21/el-gobierno-colombiano-reactiva-el-dialogo-con-el-grupo-terrorista-eln-para-buscar-un-nuevo-cese-el-fuego/

https://www.elnuevodiario.com.ni/internacionales/453402-juan-manuel-santos-ordena-regreso-jefe-negociador-/

http://www.elmundo.es/internacional/2018/01/10/5a5628ffe2704e35538b4628.html

http://www.elcolombiano.com/colombia/retos-de-juan-manuel-santos-en-ultimos-meses-de-gobierno-KD8005792

2 thoughts on “Kolumbia: Wznowienie rozmów z ELN”

  1. Szanowny Panie,
   to tylko news, który ma pokazać, jak na obecną chwilę wyglądają rozmowy pokojowe.
   Analizę problemów zwykliśmy zawierać w artykułach – z pewnością jest to temat, który na pogłębioną analizę zasługuje.
   Pozdrawiamy,
   Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *