Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos nakazał powrót szefowi ekipy negocjatorów rządowych do rozmów z partyzantami z ELN (Armii Wyzwolenia Narodowego). Zadaniem negocjatorów ma być ustanowienie kolejnego zawieszenia broni i powrót do rozpoczętego procesu pokojowego z guerrillą.
Rozmowy, które de facto powinny toczyć się w Ekwadorze od 9/10 stycznia 2018 r. , zostały zawieszone na skutek ataków ELN na wojsko kolumbijskie i przedsiębiorstwa wydobywcze. Warto dodać, że na 9 stycznia br. przypadało również oficjalne zakończenie zawieszenia broni. Wtedy też prezydent Santos zalecił negocjatorom rządowym powrót do Bogoty w celu przedyskutowania stanowiska wobec ostatnich wydarzeń i samego procesu pokojowego.
Władze Kolumbii mogą na swoje konto zapisać spory sukces – 15 stycznia 2018 r. poinformowały o schwytaniu 22 członków ELN, w tym José Gregorio Torresa, alias “Walter” (przywódcy Frente de Guerra Central, frontu w ELN). Dzięki tym operacjom uniknięto ponad 20 ataków i zamachów, jak szacują przedstawiciele kolumbijskiego rządu.
W poniedziałek 22 stycznia 2018 r. prezydent Juan Manuel Santos ogłosił, że dojdzie do powrotu ekipy negocjatorów pod kierownictwem Gustavo Bella do Quito. Na decyzję tę wpłynęły z pewnością apele ONZ, zwłaszcza sekretarza generalnego organizacji, António Guterresa, który w weekend przebywał z wizytą w Kolumbii. Na wznowienie dialogu naciskały także różne frakcje wewnątrz i poza krajem.
Prezydent poinformował też o śmierci dwóch przywódców wewnętrznych frakcji w ELN. Podczas operacji wojskowej, mającej na celu neutralizację działań ELN w Boyacá śmierć poniósł Harvey Alberto Franco Holguín, alias “Arturo” (przywódca Frente Héroes y Mártires, frontu w ELN), odpowiedzialny za ataki w Casanare i Arauca. Zginął także “Maikol” (przywódca Frente de los Tropos, frontu w ELN), oskarżany o udział w zamordowaniu 11 żołnierzy i policjanta podczas ataku w 2015 r. w Güicán (także w Boyacá).
Guerrilla już wcześniej potwierdziła gotowość do podjęcia na nowo dialogu z rządem. Ze słów przywódców ELN, którzy obecnie przebywają w Quito, wynika, że są oni zdecydowani zgodzić się na kolejne zawieszenie broni, wobec czego potrzebne będzie spotkanie między szefami ekip negocjatorów w obecności państw-gwarantów. ELN chce także włączenia społeczeństwa w proces pokojowy. Od ostatniego “odwieszenia” partyzanci przeprowadzili co najmniej 24 akcje terrorystyczne, w tym porwania, ataki na instalacje naftowe i morderstwa.
W poniedziałek 23 stycznia 2018 r. odbyło się prywatne spotkanie pomiędzy Bellem i negocjatorami ze strony ELN.
⚠️ Asistimos hoy a reunión con Gustavo Bell de @EquipoPazGob para determinar conjuntamente la fecha de inicio del 5° Ciclo de conversaciones de la agenda pactada el 30 de marzo del 2016 donde se trabajará en el Dialogo Nacional y un nuevo Cese al Fuego pic.twitter.com/atgPtt4sOG
— ELN Paz (@ELN_Paz) January 22, 2018
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons
Źródła:
http://www.wradio.com.co/noticias/actualidad/santos-anuncia-captura-por-el-ataque-contra-una-mujer-embarazada-en-rosales-bogota/20180121/nota/3695982.aspx
https://www.elespectador.com/noticias/paz/gobierno-y-eln-buscan-este-lunes-reanudar-dialogos-de-paz-articulo-734662
http://www.vanguardia.com/colombia/422171-se-retomarian-dialogos-de-paz-con-el-eln-santos
http://www.lanacion.com.co/2018/01/21/eln-pide-descongelar-las-negociaciones/
http://www.elmundo.es/internacional/2018/01/10/5a5628ffe2704e35538b4628.html
Bla, bla, bla….
Plecenie o wydarzeniach bez analizy problemu.
WAZ
Szanowny Panie,
to tylko news, który ma pokazać, jak na obecną chwilę wyglądają rozmowy pokojowe.
Analizę problemów zwykliśmy zawierać w artykułach – z pewnością jest to temat, który na pogłębioną analizę zasługuje.
Pozdrawiamy,
Redakcja