Kolumbia: Ustawa o Sojuszu Pacyfiku uznana za niekonstytucjonalną

Utworzony w 2012 roku Sojusz Pacyfiku otrzymał w kolejnym roku podstawy prawne w postaci Ustawy 1628, która kilka dni temu została uznana przez kolumbijski Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z konstytucją tego kraju. A to wszystko z powodu niekompletności dokumentu.

Po przeanalizowaniu ustawy sędziowie uznali, że brakuje w niej artykułów 15 i 16. Takie niedopatrzenie uznano za nie do poprawienia z racji tego, że jest to dokument wagi międzynarodowej, co tym samym uniemożliwia dalsze postępowanie.

Z relacji Santiago Rojasa, ministra handlu zagranicznego, wynika, że w momencie drukowania ustawy zabrakło jednej strony. Będzie to skutkowało ponownym przedstawieniem projektu ustawy Trybunałowi, co może długo potrwać. Mimo że opóźni to proces integracji Kolumbii z Meksykiem, Chile i Peru, czyli pozostałymi krajami sojuszu, minister Rojas zaznaczył, że wszelkie porozumienia handlowe między tymi krajami nadal są ważne.

Sojusz Pacyfiku to mechanizm integracyjny między rynkami czterech państw: Meksyku, Peru, Chile i Kolumbii, które liczą w sumie ponad 200 milionów mieszkańców. Ta strefa wolnego rynku, która eliminuje cła na 92% dóbr i usług, ukierunkowana jest przede wszystkim na handel z Azją. Wielu przeciwników Sojuszu uważa go za manewr Stanów Zjednoczonych, które w ten sposób próbują przywrócić projekt Amerykańskiej Strefy Wolnego Rynku (Área de Libre Comercio de las Américas – ALCA) z 2005 roku.

Źródła:

http://www.lahora.com.ec/index.php/noticias/show/1101666353/-1/Corte_Constitucional_de_Colombia_invalid%C3%B3_ley_marco_de_Alianza_del_Pac%C3%ADfico.html#.U2Tet6Kom89

http://www.telesurtv.net/articulos/2014/04/25/corte-colombiana-declara-inconstitucional-ley-de-la-alianza-del-pacifico-2877.html

http://www.www1.unionradio.net/ActualidadUR/Nota/visornota.aspx?id=171179&tpCont=1&idsec=2&idprog=0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *