Kolumbia: Problematyczna kwestia wymiaru sprawiedliwości

Kolejny cykl negocjacji pokojowych między rządem Kolumbii a FARC wyraźnie pokazał, jak odmienny jest stosunek każdej ze stron do kluczowej kwestii negocjacji, jaką jest wymiar sprawiedliwości w okresie przejściowym (la justicia transicional), czyli zadośćuczynienie ofiarom i określenie winnych konfliktu.

descarga_1_1Według rządu w ramach zadośćuczynienia ofiarom konfliktu główni winowajcy powinni trafić do więzienia, z czym nie zgadzają się siły FARC, które nalegają na amnestię dla partyzantów, argumentując, że ich działania miały charakter polityczny, zatem mieli oni prawo do oporu wobec polityki rządu.

FARC twardo broniły swojego stanowiska już od samego początku procesu pokojowego – partyzanci utrzymują, że główną winę za konflikt ponosi rząd i armia, dlatego nie zgadzają się na mechanizmy wymiaru sprawiedliwości proponowane przez stronę rządową.

W obliczu zaistniałej różnicy zdań szef rządowej ekipy negocjacyjnej, Humberto de la Calle, ogłosił utworzenie grupy ekspertów, która rozpatrzy proponowane przez FARC sposoby wymierzenia sprawiedliwości wobec członków armii i policji, jednakże jednocześnie podkreślił, że „nie może dojść do sytuacji, w której partyzanci wejdą do Kongresu, a członkowie armii skończą w więzieniu”. Według de la Calle „zasady bezpieczeństwa prawnego muszą być jasne, zarówno dla członków FARC, jak i sił rządowych”.

Mimo braku porozumienia odnośnie kwestii wymiaru sprawiedliwości kolumbijski rząd i FARC ustalili szczegóły ogłoszonej 7 marca br. współpracy w celu rozminowania terytorium kraju. Według ustaleń proces usuwania min rozpocznie się w departamentach Antioquia i Meta, i będzie przeprowadzany przez batalion saperów (BIDES) przy współpracy z partyzantami, którzy dostarczą niezbędnych informacji o lokalizacji i rodzajach min. Nad całością czuwać będzie norweska organizacja humanitarna NPA (Norwegian People’s Aid).

Źródła:

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/colombia-garantiza-igualdad-juridica-para-rebeldes-y-militares-si-firma-l

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/gobierno-de-colombia-y-las-farc-acuerdan-comenzar-desminado-en-antioquia-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *