Argentyna: Prezydent o przywróceniu Falklandów w rocznicę rozpoczęcia konfliktu

W dniu 33. rocznicy rozpoczęcia konfliktu zbrojnego o Falklandy odbyły się uroczystości, którym przewodniczyła prezydent Cristina Fernández de Kirchner.2 kwietnia jest w Argentynie znany jako Dzień Weteranów Wojennych i Poległych w Wojnie na Wyspach Malwinach (Día del Veterano de Guerra y los Caídos en las Islas Malvinas). Wyspy, znane w Polsce jako Falklandy, nazywane są w języku hiszpańskim Islas Malvinas, czyli Malwiny.

W obchodach, oprócz prezydent, uczestniczyła gubernator Ziemi Ognistej, Fabiana Ríos oraz wielu wysokich rangą wojskowych i weteranów. Uroczystość odbyła się w miejscu symbolicznym – Plaza Malvinas w Ushuai, naprzeciw pomnika upamiętniającego weteranów konfliktu i była transmitowana przez telewizję krajową.

Ceremonii towarzyszyło kilka symbolicznych gestów. Na początku umieszczono argentyńską flagę z konturami Falklandów w tle przy pamiątkowej tablicy, zawierającej nazwiska 649 poległych w bitwie, która rozpoczęła się 2 kwietnia 1982 roku, a zakończyła 14 czerwca tego samego roku.

Wystawiono także obraz Matki Bożej Malwin, który w czasie 2 ostatnich lat podróżował po wszystkich prowincjach Argentyny, a w 2014 roku został poświęcony przez papieża Franciszka w Rzymie.  

Cristina Fernández podziękowała za obecność wszystkim weteranom. Zapowiedziała też utworzenie specjalnego centrum pamięci. Główną część swojego przemówienia poświęciła politycznemu statusowi Falklandów. „Ten skrawek ziemi, został uzależniony politycznie, wrócimy na Malwiny, które stanowią część naszego terytorium” – oświadczyła Fernández.  

Skomentowała zwiększenie budżetu Wielkiej Brytanii na finansowanie wysp: „Niech się nie martwią, nie wydadzą już ani jednego funta na obronę Falkandów, niech lepiej wydadzą je na wykarmienie ludu angielskiego. My nie jesteśmy zagrożeniem dla nikogo, ani dla Anglików, ani dla nikogo innego”.  

„Będziemy się starać, by usłyszano nasze roszczenia na wszystkich forach międzynarodowych i będziemy mówić nie tylko za siebie. Na świecie jest jeszcze 17 kolonialnych enklaw” – zapewniła à propos postulatów Argentyny o zmianę przynależności geopolitycznej wysp.

Cristina Fernández skomentowała też skandal z udziałem Jeremiego Clarksona podczas kręcenia specjalnego odcinka Top Gear w Patagonii, który określiła mianem prowokacyjnego.

 Źródło: http://www.clarin.com/politica/Cristina-Veterano-Caidos-Islas-Malvinas_0_1331867058.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *