Kolumbia: Początek świątecznego rozejmu FARC

“W sposób jednostronny nakazujemy wszystkim naszym jednostkom guerrilli i milicji wstrzymanie ognia i wrogości na okres 30 dni począwszy od godziny 00:00 w niedzielę 15 grudnia, odpowiadając w ten sposób na (…) błaganie narodu” – ogłosili przedstawiciele FARC w komunikacie z zeszłego tygodnia.

Rozejm rozpoczęty w tę niedzielę jest już drugim, który ogłosiły siły FARC, odkąd ruszyły oficjalne rozmowy z rządem kolumbijskim. Pierwsze takie jednostronne wstrzymanie ognia miało miejsce 20 października 2012 roku, dzień po rozpoczęciu negocjacji pokojowych. Obietnicy jednak nie spełniono, gdyż podczas dwóch miesięcy rozejmu zanotowano 57 akcji zbrojnych skierowanych przeciwko ludności cywilnej i policji.

Ostatnim aktem przemocy przed rozejmem w tym roku był atak z użyciem materiałów wybuchowych na posterunek policji w La Vega, w departamencie Cauca, który spowodował śmierć dziewięciu osób, w tym trzech cywili. Wśród ofiar był też podkomendant tego posterunku, Juan Carlos Guerrero Medina, który zginął od postrzału w głowę. Policja jest w trakcie dochodzenia, które ma wyjaśnić, czy zabójstwo Mediny faktycznie było dziełem FARC.

Prokurator Generalny Kolumbii, Eduardo Montealegre, okazał swój pozytywny stosunek do postanowienia FARC zaznaczając, że po 50 latach przemocy wreszcie jest “rzeczywista wola” do szukania pokoju ze strony partyzantki.

Członkowie FARC ostrzegają jednak, że jeśli zostaną zaatakowani przez Siły Zbrojne Kolumbii, niezwłocznie odpowiedzą zbrojnie. I mimo że liczni politycy wyrazili swoje poparcie na wieść o rozejmie, pisząc w oficjalnym liście, że “mają nadzieję, że ten rozejm będzie na czas nieokreślony”, polityka rządu pozostaje niezmienna. Jedynym działaniem rządowym nadal będzie atak, a rzekomym argumentem za tym rozwiązaniem jest fakt, iż to właśnie dzięki ofensywie i presji militarnej doprowadzono po 50 latach konfliktu do wspomnianych już negocjacji. “Jesteśmy optymistami i uważamy, że zdołamy osiągnąć upragniony pokój. Ale żeby go osiągnąć, musimy kontynuować działania w ofensywie, wywierać presję aż do ostatniego dnia, bo droga do pokonania jest długa, pełna przeszkód, pełna nieprzyjaciół” – powiedział prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos.

Na chwilę obecną nie odnotowano ataków ani innego typu incydentów od czasu ogłoszenia rozejmu.

Źródło: http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/comienza-tregua-navidena-de-las-farc.aspx#ixzz2nclnbLwP

2 thoughts on “Kolumbia: Początek świątecznego rozejmu FARC”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *