Kolumbia: niepokojące dane dotyczące przymusowego poboru dzieci do guerrilli

Od kilku dni tematem debaty publicznej w Kolumbii jest nieustający problem wcielania dzieci do FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii). W ostatnich dwóch latach przymusowemu poborowi do FARC poddanych zostało ponad 1200 dzieci, a 130 zasiliło oddziały ELN (Ejército de Liberación Nacional – Armia Wyzwolenia Narodowego).

Według opublikowanego niedawno raportu, w latach 2002-2013 udało się odbić z rąk obu organizacji partyzanckich 3870 dzieci siłą zaciągniętych w ich szeregi. Wśród uwolnionych 30% stanowiły dziewczynki i młode kobiety, które podczas służby w FARC albo ELN zmuszane były do ciężkich prac fizycznych oraz często padały ofiarą przemocy i gwałtów.

O pomoc w walce z poborem dzieci do armii zwrócił się do ONZ kolumbijski minister obrony narodowej Juan Carlos Pinzón. Nazwał on przywódców FARC tchórzami, wysługującymi się osobami słabszymi i bezbronnymi w celu osiągnięcia własnych korzyści. Pinzón podkreślił, że podczas gdy przedstawiciele partyzantki dyskutują za granicą na temat przyszłości Kolumbii, w kraju do FARC wciąż wcielane są dzieci. Zaznaczył tym samym, że problem jest sprawą wagi światowej.

Przymusowy pobór dzieci do FARC w ostatnich latach ma być odpowiedzią na demobilizację partyzantki. Wśród departamentów najbardziej dotkniętych łamaniem praw dziecka znalazły się: Putumayo, Antioquia, Huila, Nariño i Meta.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/ministro-de-defensa-colombiano-tilda-de-cobardes-los-jefes-de-las-farc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *