Kolumbia: Największy park narodowy wolny od upraw koki

Park narodowy Chiribiquete, położony na południu kraju, obejmuje pasmo górskie o tej samej nazwie.

Jeden z największych skarbów naturalnych Kolumbii, park narodowy Chiribiquete, został ogłoszony wolnym od nielegalnych upraw koki. Prezydent kraju, Juan Manuel Santos, przybył do tego zakątka kraju, położonego między departamentami Guaviare i Caquetá, aby wydać oświadczenie:

Jedną z form ochrony parków narodowych jest zaprzestanie uprawy koki na tych terenach. W ubiegłym roku, w naszym kraju, nastąpił wzrost produkcji o 50%, w parkach narodowych o ponad 100%. Planujemy zmniejszyć to zjawisko. Pod koniec roku wszystkie obszary chronione będą wolne od uprawy koki.

Powiedział to prezydent Kolumbii, wręczając symboliczny klucz przywódcy ludności rdzennej, Luisowi Alberto Fiagamie, któremu zlecił czuwanie nad ochroną tego wspaniałego miejsca, gdzie dominują ekosystemy Amazonii i Andów.

Ludność rdzenna będzie wspierana przez batalion 350 umundurowanych, których zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa na tym obszarze m.in. poprzez walkę z grupami przestępczymi i handlarzami narkotyków.

Rząd Kolumbii liczy na to, że park narodowy Chiribiquete zostanie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w połowie przyszłego roku, jeśli wniosek zostanie zaakceptowany przez 21 państw wchodzących w skład Komitetu Światowego Dziedzictwa. Na wrzesień planowany jest przyjazd delegacji tej organizacji do parku.

Kolumbia to jedno z najbogatszych państw jeśli chodzi o bioróżnorodność, to dziedzictwo, które musimy chronić za wszelką cenę, dlatego podejmujemy się wielkiego wysiłku. Kto lepiej ochroni nasze środowisko naturalne od naszej ludności rdzennej.

Zapewnił Juan Manuel Santos, który uruchomił program mający na celu przymusowe zlikwidowanie 50 tysięcy hektarów upraw koki. Na kolejnych 50 tysiącach rodziny zajmujące się uprawą koki, będą hodować takie rośliny, które pozwolą im otrzymywać pieniądze od państwa.

Przygotowany program dotyczy nie tylko Chiribiquete, ale także Parku Narodowego Los Katíos położonego w departamentach Chocó i Antioquia, oraz masywu górskiego Sierra Nevada de Santa Marta, który leży na obszarze departamentów Guajira, Cesar i Magdalena.

Źródła:

https://internacional.elpais.com/internacional/2017/07/23/colombia/1500763882_689905.html?id_externo_rsoc=FB_CM

http://www.eltiempo.com/politica/gobierno/declaran-libre-de-coca-al-parque-nacional-serrania-de-chiribiquete-111830

http://www.lagrannoticia.com/noticias-en-movimiento/17109-55-mil-familias-cocaleras-firmaron-acuerdo-para-sustituir-cultivos-ilicitos-anuncia-el-gobierno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *