Honduras zakazuje małżeństw z nieletnimi

W Hondurasie zakazane zostało zawieranie małżeństw z nieletnimi. Stało się to możliwe za sprawą ustawy zatwierdzonej w ubiegłym tygodniu przez honduraski parlament.

Dekret ten zniósł trzeci paragraf artykułu 16. Kodeksu Rodzinnego, który do tej pory pozwalał na małżeństwo dzieci powyżej 16. roku życia za przyzwoleniem rodziców bądź z powodu ciąży. Od tego momentu minimalny wiek dla zawarcia małżeństwa to 18 lat, bez żadnych wyjątków.

Podczas zebrania Kongresu Narodowego, tworzonego przez 128 posłów z 7 partii politycznych, obecna była dyrektorka organizacji Plan Internacional Honduras, Belinda Portillo, która podziękowała władzom państwa za zatwierdzenie ustawy mającej chronić dzieci. Według niej zakaz zawierania małżeństw z nieletnimi da dziewczynkom szansę na lepsze wykształcenie oraz większe zarobki, co przyczyni się do zwiększenia honduraskiego PKB o ok. 3.5%.

Według UNICEF w Hondurasie jedna na cztery nieletnie pomiędzy 14. a 19. rokiem życia była w ciąży przynajmniej raz, a siedem na dziesięć dziewczynek staje się ofiarami przemocy na tle seksualnym.

Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Badań Statystycznych w latach 2011/2012 potwierdzają, że spośród wszystkich małżeństw zarejestrowanych w kraju, aż 22% zawarte zostało pomiędzy nieletnimi dziewczynkami, a dorosłymi mężczyznami. Z kolei 5% nieletnich chłopców żeni się ze starszymi kobietami.

Aktywiści twierdzą, że wdrożenie nowych przepisów będzie dużo trudniejsze w społecznościach rdzennych i w najbiedniejszych regionach kraju, gdzie małżeństwo z nieletnimi jest w tej chwili na porządku dziennym.

Według organizacji Girls Not Brides każdego roku ponad 15 milionów dziewczynek wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Ciąża i komplikacje przy porodzie są główną przyczyną śmierci nastolatek na całym świecie.

Źródło zdjęcia: PlanHonduras (Facebook)

Źródła:

https://plan-international.org/news/2017-07-13-honduras-outlaws-child-marriage#

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/honduras-child-marriage-ban-age-consent-raised-18-unanimous-vote-parental-permission-exception-a7838606.html

http://www.laprensa.hn/honduras/1088676-410/menores-18_a%C3%B1os-matrimonio-codigo-familia

http://www.telesurtv.net/news/Prohiben-en-Honduras-el-matrimonio-con-ninas-y-adolescentes-20170712-0080.html

http://www.elheraldo.hn/pais/1089047-466/cuatro-de-cada-diez-ni%C3%B1as-en-honduras-se-unen-en-vida-marital

http://sipse.com/mundo/honduras-legisladores-matrimonios-ilegal-nacion-261245.html

http://www.notimerica.com/sociedad/noticia-honduras-congreso-honduras-prohibe-matrimonio-infantil-20170713085333.html

https://es.reuters.com/article/entertainmentNews/idESKBN19Y1CF-OESEN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *