Kolumbia legalizuje marihuanę medyczną

22 grudnia Kolumbia ostatecznie zalegalizowała marihuanę medyczną. Prezydent Juan Manuel Santos podpisał dekret, który reguluje uprawę, przetwarzanie, import oraz eksport konopi i jej pochodnych, wykorzystywanych w medycynie.

Jak tłumaczył Santos, dokument zakłada możliwość wydawania licencji uprawniających do posiadania nasion cannabis. Ponadto, kolumbijski prezydent podkreślił, że legalizacja dotyczy wyłącznie marihuany wykorzystywanej w celach medycznych i naukowych. „Pozwolenie na wykorzystywanie cannabis w medycynie nie stoi w sprzeczności z naszymi zobowiązaniami międzynarodowymi, związanymi w kontrolą narkotykową” – zapewnił Santos.

Już w 1986 roku zalegalizowano w Kolumbii marihuanę terapeutyczną, jednak przez lata zapisy te nie były wprowadzane w życie ze względu na brak przepisów precyzujących tę kwestię. Od dwudziestu lat można również w Kolumbii legalnie uprawiać do dwudziestu sadzonek. Ponadto w 2012 roku odstąpiono od kar za posiadanie na własny użytek do 20 gramów marihuany. Zakazana pozostaje natomiast jej publiczna konsumpcja oraz handel.

Kolumbijski Kongres aktualnie opracowuje projekt ustawy o marihuanie medycznej, w której doprecyzowane zostaną poszczególne kwestie wspomniane w dekrecie.

Źródło:

http://elcomercio.pe/mundo/latinoamerica/colombia-legaliza-marihuana-fines-terapeuticos-noticia-1865813

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *