Co ma wspólnego rasizm z galą Miss Universe?

Jedno jest pewne: tegoroczne wybory Miss Universe zapadną na długo w pamięć Kolumbijczyków. Ariadna Gutiérrez, reprezentantka Kolumbii, została przez pomyłkę ukoronowana jako zwyciężczyni konkursu.

Prowadzący galę komik Steve Harvey pomylił się przy odczytywaniu wyników, przez co Ariadna Gutiérrez ze łzami w oczach oddała koronę Miss Filipin, Pii Alonzo Wurtzbach.

Cały incydent wywołał falę gorących reakcji w mediach społecznościowych. Autor zamieszania, Steve Harvey, przeprosił za swoją pomyłkę na portalu społecznościowym Twitter… popełniając kolejne faux-pas: nazywając ojczyznę Gutiérrez “Columbia”, zamiast “Colombia”.

Kolumbijscy użytkownicy Twittera nie zostawili suchej nitki na prezenterze. Używając hasztagu #LaCoronaSeRespeta (pol. #KoronieNależySięSzacunek), wylewali swoje smutki i żale po zdetronizowaniu ich reprezentantki. Część internautów nie była w stanie zapanować nad swoim gniewem, grożąc Harveyowi lub wręcz życząc mu śmierci:

Lo odio ojalá le maten – Nienawidzę go, mam nadzieję, że go zabiją

(…) Ojalá te maten y te mueras gracias por ilusionarnos y aprende a leer – (…) Oby Cię zabili, żebyś zdechł, dzięki za zwodzenie nas i naucz się czytać

Pojawiła się także fala rasistowskich komentarzy pod adresem czarnoskórego komika:

Si ya saben que los negros no saben leer, para que ponen a Steve Harvey de presentador – Skoro wszyscy wiedzą, że Murzyni nie potrafią czytać, po co wybrano Steve’a Harveya na prowadzącego?

Niektórzy wzywali nawet na pomoc słynnego kolumbijskiego bosa mafijnego Pablo Escobara:

Ojalá Pablo Escobar estuviera vivo para picar a ese negro de mierda – Szkoda, że Pablo Escobar już nie żyje, on by dorwał tego czarnucha

Powstało także kilka teorii spiskowych dotyczących kontrowersyjnej pomyłki. Doszukiwano się wpływu Donalda Trumpa na zmianę wyników lub interwencji mafii. Wiele osób uznało błąd prezentera za celowy zabieg marketingowy, który miał zwiększyć popularność wyborów Miss Universe.

Fatalna pomyłka podczas tegorocznej gali obnażyła najgorszą stronę kolumbijskiego społeczeństwa. Kipiące nienawiścią, rasistowskie komentarze Kolumbijczyków przedstawiły ten kraj w niezwykle negatywnym świetle. Wybory, które jednym mogą wydawać się nic nieznaczącym komercyjnym show, okazały się dla wielu tematem śmiertelnie poważnym i źródłem narodowego upokorzenia.

Źródła:

www.elpais.com.co

www.puzlo.com

www.bbc.com

2 thoughts on “Co ma wspólnego rasizm z galą Miss Universe?”

  1. Ciekawe obywatele którego kraju nie wypisywaliby podobnych komentarzy, gdyby to ich reprezentantki się tyczyło. Sądzę, że Polacy byliby jeszcze bardziej agresywni.

  2. Gdyby coś takiego się zdarzyło w konkursie, gdzie startowałaby miss Polski albo tym bardziej w Eurowizji, to po mnie spłynęłoby to jak po kaczce. Bezcelowe konkursy, które mają tylko nabić kasę organizatorom i dać okazję do reklamowania się firmom. Dodajmy, że często uczestniczki nie popisują się taką samą inteligencją, jak mają urodę. Ehh…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *