Kolumbia: „Koniec z zabójstwami ze względu na płeć”

W Bogocie odbyły się  protesty przed siedzibą burmistrza przeciwko oskarżeniu kobiety o przyczynienie się do swojego zabójstwa.

W poniedziałkowe popołudnie wielu Kolumbijczyków zgromadziło się w okolicach budynku lokalnego rządu, aby wykrzyczeć hasło: „ani jednego więcej zabójstwa kobiety ze względu na płeć, wszyscy jesteśmy Rosą Elvirą”. Chodzi o sprawę Rosy Elviry Cely, która w 2012 roku została brutalnie zgwałcona przez swojego kolegę, Javiera Velasco. Kilka dni później kobieta zmarła w agonii.

Protest rozpoczął się po opublikowaniu oświadczenia urzędniczki magistratu miasta Bogoty, w którym uznano Rosę Elvirę Cely, ofiarę zbrodni, za jedyną winną w tej sprawie.

Naraziła na ryzyko swoją nietykalność i los do chwili, kiedy Javier Velasco pozbawił ją życia. Gdyby Rosa Elvira Cely po zakończeniu zajęć na uczelni nie wyszła w godzinach nocnych z dwoma kolegami, dzisiaj nie ubolewalibyśmy nad jej śmiercią.

Tak możemy przeczytać w dokumencie ujawnionym przez dziennik El Espectador. Pismo zostało wysłane w imieniu lokalnego urzędu i włączone do procesu o zadośćuczynienie za niedbałość władz w udzieleniu pomocy Rosie Elvirze zaraz po ataku oprawcy.

Nie wystarczyło, aby wspomniana urzędniczka odeszła ze stanowiska ani żeby burmistrz miasta, Enrique Peñalosa, wycofał się z wypowiedzi, która była jasnym stanowiskiem lokalnych władz. Kolumbijczycy nie przestali manifestować swojego oburzenia.

„To policzek dla Rosy Elviry Cely, za tyle biurokratycznych zaniedbań, które zasługują na to, abyśmy przerwali ciszę” – to jedno z haseł, które można było usłyszeć podczas protestu, pierwszego z wielu, które odbędą się w nadchodzących dniach w Bogocie. Według rzeczniczki praw obywatelskich, stolica Kolumbii to miasto, w którym w ciągu 2 lat od śmierci Cely co najmniej 21 tysięcy kobiet padło ofiarami przemocy.

Przypadek Rosy Elviry już został sklasyfikowany przez ONZ w Kwestii Kobiet (Jednostka Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Uwłasnowolnienia Kobiet, ang. UN Women) jako jasny dowód na tolerowanie stosowania przemocy wobec przedstawicielek płci żeńskiej przez władze kolumbijskie. Wywołał on również głęboką refleksję nad tym, jak postępuje się w przypadku zabójstw kobiet w kraju, gdzie, według statystyk Instytutu Medycyny Sądowej, w latach 2009-2014 ponad 8 tysięcy kobiet poniosło śmierć jako ofiary przemocy. W komunikacie ONZ w Kwestii Kobiet podkreśla:

Póki nie zostanie uregulowana współpraca między wspomnianymi organami prawnymi oraz odpowiednimi służbami zajmującymi się wdrożeniem zmian, póty państwo nie zacznie robić postępów w likwidacji plagi przestępstw przeciwko kobietom. Wszystkich można uniknąć.

Flickr.com/Gustavo Petro Urrego
Foto: Flickr.com/Gustavo Petro Urrego

Dzisiaj przypadek Rosy Elviry wzbudza takie same emocje w całym kraju jak 4 lata temu, kiedy ujawniono szczegóły tortur, którym została poddana. W rozmowie z dziennikarzami El Espectador siostra ofiary, Adriana Cely, wspomina serię błędów, które doprowadziły do śmierci Rosy Elviry:

Chociaż wołała o pomoc, pozwolili jej umrzeć. Służby ratunkowe zwlekały z przybyciem, a kiedy wreszcie znalazła się w szpitalu, nie otrzymała opieki lekarskiej, której potrzebowała.

Rodzina ofiary zarzuca władzom również to, że morderca Rosy Elviry, Javier Velasco, przebywał na wolności, pomimo że przed zaatakowaniem Rosy zabił jeszcze jedną kobietę, a także wykorzystywał seksualnie swoje dwie pasierbice.

Rosę Elvirę Cely odnaleziono porzuconą na trawie w parku w środku miasta, po tym, jak przez dwie godziny dzwoniła do służb ratunkowych i rozpaczliwie prosiła o pomoc. Była półnaga, leżała w kałuży krwi, miała objawy hipotermii i wiele ran na ciele od ciosów zadanych sztyletem. Lekarze, którzy ją badali, zapewnili, że zmarła na zapalenie otrzewnej, wywołane przez przedmiot, który oprawca wprowadził do jej ciała przez odbyt.

Siostra zamordowanej powiedziała:

 To, co dzisiaj czujemy, to jakby cofnąć się 4 lata. Czujemy ten sam ból, tę samą niemoc, ten sam smutek.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/05/17/colombia/1463445160_845302.html

http://www.semana.com/nacion/articulo/la-muerte-rosa-elvira-cely-crimen-abominable/258867-3

http://www.semana.com/nacion/articulo/las-dos-caras-javier-velasco-presunto-verdugo-rosa-elvira-cely/259161-3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *