14. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil – święto samby nad Wisłą

Motywem przewodnim tegorocznego, czternastego już Festiwalu Bom Dia Brasil będzie samba – taniec i muzyka, z którymi kojarzona jest Brazylia. Obierając sambę za główny temat Festiwalu, Fundacja Macunaima chce uczcić stulecie jej istnienia. W programie Festiwalu znajdują się pokazy filmowe, warsztaty taneczne, warsztaty języka portugalskiego, koncerty zespołów: Samba Soul, Sambalada i As Belezas do Brasil, pokazy filmów: “Czarny Orfeusz”, “O samba”, panel dyskusyjny oraz imprezy taneczne. Festiwal odbędzie się w Warszawie w dniach 13-20 czerwca 2016 roku.

“Samba jest oddechem Brazylii, tętnem które pulsuje w jej żyłach od Amazonii aż po Rio Grande do Sul” – przekonuje Dyrektor Festiwalu Paweł Kucharczuk. – W tym roku mija 100 lat, od kiedy został zarejestrowany pierwszy utwór w klimacie samby: “Pelo Telefone” Ernesta Santosa. Celem naszego festiwalu jest przybliżenie tego gatunku muzycznego, który miał tak duży wpływ na kulturę Brazylii – dodaje. – Brazylia jest niewątpliwie królestwem samby. Jej dźwięki można usłyszeć w każdym zakątku tego ogromnego kraju – w wielkich miastach oraz małych osadach w interiorze. A żaden Brazylijczyk nie przejdzie obojętnie, słysząc charakterystyczne sambowe rytmy. Nogi same zaczną poruszać się w takt muzyki, a wraz z nimi całe ciało. Sambę można tańczyć pojedynczo albo w parach, na Sambodromie i na ulicy, może ją tańczyć staruszka i małe dziecko. Nie ma żadnych ograniczeń”.

Motyw samby będzie pojawiał się każdego dnia 14. Festiwalu Bom Dia Brasil. Jego uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu brazylijskiego zespołu Samba Soul, którego lider i wokalista Luciano Sant’Ana pochodzi z Rio de Janeiro, stolicy samby. Koncert przeniesie słuchaczy na kilka godzin do Lapa, dzielnicy Rio, która słynie z klubowych występów i muzyki na żywo. Jeszcze więcej znakomitej brazylijskiej muzyki czeka gości festiwalowych w sobotę, na wielkiej imprezie – Festa Grande – w klubie La Playa nad Wisłą.

Duża część festiwalu będzie poświęcona kinematografii. Imprezie otwarcia będzie towarzyszył film “Sangue Azul”. Przedstawia on historię cyrku przypływającego do archipelagu Fernando de Noronha. O życiu Martino da Vila, jednej z ikon samby, opowiada film “O Samba”, który zostanie wyświetlony w ramach dyskusyjnego klubu filmowego. Zaproszeni eksperci będą też rozmawiać o muzycznej genezie samby, latach największego rozkwitu, najsłynniejszych kompozytorach i interpretatorach oraz o tym, gdzie można odnaleźć ślady tego gatunku muzycznego w historii muzyki światowej. Kolejny film pt. “Czarny Orfeusz” przeniesie widzów do faveli Rio de Janeiro w czasie karnawału. Jest to jedno z arcydzieł brazylijskiego kina i zdobywca Oskara w 1959 roku.

Organizatorzy nie zapomnieli także o tych, którzy samby chcą się dopiero nauczyć. Będzie ku temu niepowtarzalna okazja na warsztatach, prowadzonych przez najlepsze polskie instruktorki samby. Dziewczyny uczyły się od brazylijskich mistrzów i wielokrotnie wyjeżdżały do ojczyzny tego tańca, aby tam szlifować swoje umiejętności. Po zajęciach z Warszawskimi Syrenami Samby uczestnicy będą mogli wystąpić nawet na karnawale!

Natomiast ci, którzy chcieliby nauczyć się podstawowych wyrażeń w języku portugalskim, będą mogli uczestniczyć w darmowych warsztatach językowych prowadzonych przez Warsaw School of Languages.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie I Międzynarodowe Polsko-Brazylijskie Seminarium Naukowe „Stare i nowe problemy w Brazylii: od dyktatury do transformacji demograficznych”, przygotowany we współpracy z renomowanymi organizacjami: Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, Fundacją im. Profesora Andrzeja Dembicza oraz Fundacją Terra Brasilis.

Festiwal Bom Dia Brasil jest organizowany w Warszawie od 14 lat. Każdego roku towarzyszy mu inny motyw przewodni – od Amazonii, poprzez piłkę nożną do Rio de Janeiro. W 2016 roku Brazylia będzie gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich. Towarzyszyć im będą maskotki olimpijskie o imionach Vinicius i Tom, na cześć Viniciusa de Moraesa i Toma Jobima, autorów słynnej piosenki “Dziewczyna z Ipanemy”. Zanim w Brazylii rozpoczną się zmagania sportowe, Warszawa będzie mogła dowiedzieć się więcej na temat kultury tego kraju.

Fundacja Macunaima, organizator 14. Festiwalu Brazylijskiego Bom Dia Brasil, serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania stulecia samby!

macunaima_logo_zielone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *