Kolumbia: Kolejna potyczka pomiędzy rządem i ELN

Pomimo postępów w rozmowach pokojowych pomiędzy FARC i kolumbijskim rządem, nadal dochodzi do starć pomiędzy drugą z działających na terenie kraju guerrilli i wojskiem. Wczoraj w wyniku potyczki z ELN śmierć poniosło przynajmniej 11 żołnierzy i jeden policjant. Urazy odniosło ponadto 3 innych policjantów, zaginęło także 2 żołnierzy i jeden z policjantów oraz dwóch delegatów i przewodnik z rezerwatu ludności rdzennej z grupy U’wa, którzy przewozili 130 głosów z dwóch komisji wyborczych.

Do zdarzenia doszło w okolicach Güicán w departamencie Boyacá. Obecność ELN w okolicznych wzgórzach wciąż jest silnie zaznaczona. Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, wyraził głęboki żal z powodu śmierci żołnierzy i policjanta. Poinformował też o zdwojeniu wysiłków na rzecz opanowania działań partyzantki.

W miniony weekend na terenie całego kraju odbyły się wybory samorządowe, przez wielu ekspertów określane jako najspokojniejsze i najmniej krwawe od wielu lat. Warto jednak podkreślić, że już na początku wyborów doszło do smutnego zdarzenia – śmierć poniósł żołnierz, który uczestniczył w starciu z ELN w Anorí w Antioquii.

Niespełna tydzień temu w Bolívar na północy Kolumbii wojsko i policja odniosły zwycięstwo w operacji przeciwko ELN, w wyniku której zginęło 9 partyzantów. Według szacunków, ELN dysponuje obecnie jedynie 2000 guerrilleros. Wydaje się zatem więcej niż pewne, że wkrótce przywódcy tego ruchu zdecydują się na rozpoczęcie negocjacji z rządem, podobnie jak FARC. Od 2014 roku rząd i ELN spotykają się w celu uruchomienia formalnej ścieżki rozmów.

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/10/151026_colombia_eln_mata_soldados_bd

http://latino.foxnews.com/latino/news/2015/10/27/eln-rebels-in-colombia-ambush-election-workers-12-killed/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *