Ludność rdzenna krytykuje… Igrzyska Olimpijskie Ludności Rdzennej

„Rząd chce odwrócić uwagę od realiów, w których żyją obecnie rdzenne plemiona” stwierdził Antonio Apinajé, przewodniczący organizacji zrzeszającej wioski ludu Apinajé, odnosząc się do organizacji pierwszych Igrzysk Olimpijskich Ludności Rdzennej, które rozpoczęły się w ubiegły piątek. 

Ludy Apinajé i Kraho wyraziły swoje niezadowolenie z decyzji brazylijskich władz poprzez listy otwarte, w których poinformowały, że nie wezmą udziału w rozgrywkach.

Według przedstawicieli ludu Apinajé tego typu wydarzenie nie powinno być najważniejszym działaniem podjętym przez rząd w sprawie ludności rdzennej. Uważają oni, że władze powinny się zająć problemem odbierania społecznościom ich terenów, wieloletnimi procesami podziału ziem, konfliktami z posiadaczami ziemskimi oraz przemocą, której ofiarami pada ludność rdzenna. Członkowie wspólnot uważają, że ich sytuacja po igrzyskach nie ulegnie zmianie i że wciąż będą cierpieć z głodu, zimna oraz nadużyć. Przywódca ludu Apinajé powiedział, że fundusze wydane na organizację igrzysk powinny zostać przeznaczone na program opieki zdrowotnej dla społeczności oraz na struktury Narodowej Fundacji Indian.

Do sprzeciwu wobec Igrzysk Olimpijskich dołączyły również plemiona Guaraní i Kaiowá, oraz Misyjna Rada Indian, która przypomniała, że do parlamentu wpłynęło ponad 180 projektów ustaw zagrażających ludności rdzennej w Brazylii.

Igrzyska Olimpijskie Ludności Rdzennej odbywają się w tym roku po raz pierwszy, w Palmas w Brazylii. Uczestniczą w nich zawodnicy z 23 krajów z pięciu kontynentów. Nad piątkową ceremonią otwarcia czuwał zespół odpowiedzialny za Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku. Szczególną uwagę komentatorów zwróciła parada zawodników w tradycyjnych strojach. Podczas wydarzenia pojawiły się problemy techniczne oraz doszło do protestów przeciwko brazylijskiemu rządowi i prezydent kraju, Dilmie Rousseff, oskarżanej o zaniedbywanie kwestii dotyczących ludności tubylczej.

Źródła:

http://desinformemonos.org.mx/pueblos-originarios-y-el-consejo-misionero-repudian-los-juegos-mundiales-indigenas-en-brasil/

http://www.eluniverso.com/deportes/2015/10/24/nota/5201912/juegos-mundiales-indigenas-inician-protestas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *