Jimmy Morales, komik telewizyjny, nowym prezydentem Gwatemali

Jimmy Morales, nowy prezydent największego państwa Ameryki Środkowej, pomimo politycznej przeszłości znany jest bardziej ze swojego komediowego programu telewizyjnego „Moralejas”. Ewangelik, absolwent Administración de Empresas i profesor teologii zdobył w drugiej rundzie wyborów 68,23% głosów, wygrywając tym samym z Sandrą Torres.

Jimmy Morales przedstawia siebie jako „przedsiębiorcę, wykładowcę uniwersyteckiego, dziennikarza, naukowca, filantropa i polityka”. Lider prawicowego Frontu Narodowej Konwergencji (FCN) okazał się największym zaskoczeniem kampanii prezydenckiej. Jego hasło wyborcze „Nieskorumpowany, nie złodziej” okazało się wyjątkowo skuteczne w obliczu ostatnich wydarzeń na gwatemalskiej scenie politycznej. Pomimo zarzutów dotyczących finansowania jego kampanii wyborczej przez wojsko, Morales pokonał zarówno w pierwszej, jak i w drugiej rundzie najpoważniejszego rywala, jakim była reprezentująca Narodową Jedność Nadziei Sandra Torres.

To nie pierwszy komik w politycznej historii Gwatemali. W 2011 roku aktor telewizyjny Juan Pablo Urrea został posłem z innego konserwatywnego i nacjonalistycznego ugrupowania – Partii Patriotycznej (PP).

Źródło: http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/09/150907_perfil_jimmy_morales_guatemala_lb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *