Kolumbia: FARC podejmuje „Mannequin Challenge”

Kolumbijska partyzantka nie pozostała w tyle i postanowiła podążyć za internetowymi trendami. Moda na tzw. „Mannequin Challenge” ogarnęła cały świat. Zasady są proste: należy nakręcić krótki filmik pokazujący ludzi zatrzymanych w kadrze. Nieruchome postacie mają przypominać manekiny. Moda ta nie ominęła również partyzantów FARC.

W tym tygodniu na oficjalnym kanale YouTube kolumbijskiej partyzantki pojawiło się wideo z gatunku „Mannequin Challenge”. Trwający niecałe dwie minuty filmik ukazuje grupę członków FARC zastygłych (dosłownie!) podczas wykonywania codziennych czynności. Kilku z nich pracuje na komputerze, podczas gdy cztery osoby grają w szachy. Całokształtu dopełniają dwaj mężczyźni rąbiący drewno, grupa uczących się nastolatek i kobieta z telefonem komórkowym w dłoni.

Filmik jeszcze nie jest hitem Internetu, ma bowiem dopiero 3300 wejść, ale jego autorzy wiążą z nim spore nadzieje. W ciągu ostatnich miesięcy FARC poważnie pracuje nad ociepleniem wizerunku. Skończyły się wojownicze apele i pozowanie z karabinami. Partyzanci stawiają na nowoczesność i zdobycie przychylności społeczeństwa.

Praca nad nowym wizerunkiem jest konsekwencją starań o porozumienie z rządem i podpisanie traktatu pokojowego. Chęć pojednania podkreśla też najnowsze hasło FARC – „La paz está en nuestro corazón”, czyli „Pokój jest w naszym sercu” – oraz logo przedstawiające splatające się dłonie, które razem tworzą kształt serca. Mają one sprawić, że społeczeństwo kolumbijskie zacznie inaczej postrzegać organizację.

Ciężko szukać bezpośredniej zależności między najnowszym przyjaznym wizerunkiem FARC a możliwością zawarcia pokoju. Niemniej jednak akcje takie jak „Mannequin Challenge” są sygnałem, że Kolumbia się zmienia.

 

Źródła:

http://www.elobservador.com.uy/el-mannequin-challenge-las-farc-n1008390

http://www.mundodeportivo.com/elotromundo/viralia/20161109/411734347276/que-es-el-mannequin-challenge.html

http://wyborcza.pl/7,75410,20999237,mannequin-challenge-co-to-takiego-i-dlaczego-robia-to-adele.html

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/12/08/colombia/1481212496_088078.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *