Kolumbia: decyzja o pozbawieniu stanowiska burmistrza Bogoty

Foto: sabinabecker.com
Foto: sabinabecker.com

Krajowa Prokuratura Generalna Kolumbii ogłosiła ostateczną decyzję w sprawie pozbawienia stanowiska burmistrza Bogoty Gustava Petro oraz jego niezdolności do sprawowania funkcji przez kolejne 15 lat.

Decyzja wywołała polityczną burzę. Prokuratura Generalna, która podała do wiadomości publicznej ową decyzję, sprecyzowała i potwierdziła, że posiada kompetencje, by badać i sądzić służby publiczne, w tym przedstawicieli mieszkańców, wybranych w wyborach powszechnych. Pośród nich znajduje się również burmistrz Bogoty. Argument ten został jednak odrzucony przez Petrę i jego adwokatów.

Według sprawozdania, Gustavo Petro popełnił trzy bardzo poważne błędy dyscyplinarne: dwa z tytułu oszustwa i jeden dotyczący bardzo poważnego zaniedbania. Oskarżenie dotyczy głównie nieprawidłowości we wprowadzeniu nowego schematu zbierania śmieci, które w zeszłym roku zagrażały zdrowiu mieszkańców Bogoty. Zdefiniowanie tego czynu początkowo jako oszustwa, a następnie jako poważnego zaniedbania, było powodem zwiększenia kary do 15 lat.

Burmistrz Bogoty określił poczynania prokuratora Alejandro Ordóñeza jako nadużycie władzy. Do uprawomocnienia decyzji potrzeba już tylko podpisu prezydenta Kolumbii, Juana Manuela Santosa, którego domagają się stanowczo przedstawiciele prokuratury.

Zobacz też: Kolumbia: prześmiewcza “kolęda” dedykowana prokuratorowi generalnemu

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/procuraduria-de-colombia-deja-en-firme-destitucion-e-inhabilidad-del-alca

0 thoughts on “Kolumbia: decyzja o pozbawieniu stanowiska burmistrza Bogoty”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *