Kolejne śmiertelne ofiary ulew w Brazylii

Do 45 wzrosła liczba ofiar gwałtownych deszczy, które nawiedziły południowo-wschodnie regiony Brazylii, w tym Espírito Santo i Minas Gerais. Jest to największy kataklizm w Espírito Santo od lat 90., zaś ilość opadów wyniosła prawie 700 milimetrów.

O ulewach nawiedzających Brazylię nasz portal donosił już przed Bożym Narodzeniem, jednak skala zjawiska jest nieporównywalna.

Poszkodowanych zostało ok. 70 000 ludzi, z czego prawie 50 000 straciło swoje domy. Do obszarów odciętych od świata przez powodzie i osuwanie ziemi wysłano żołnierzy mających dostarczyć żywność, wodę i lekarstwa. Wiele miejscowości zostało pozbawionych prądu i bieżącej wody. Prawdopodobnie większość ludzi, którzy zginęli, to ofiary osuwisk.

Mieszkańcy miasta Governador Valadares zablokowali w czwartek główną drogę, aby wymusić od rządu federalnego większe wsparcie w obliczu kataklizmu. „W czasie mojej prezydentury widziałam powodzie w niektórych regionach, jak np. Maranhão, ale ilość wody, jaką widziałam w Espírito Santo jest imponująca” – powiedziała prezydent kraju Dilma Rousseff, która przeleciała helikopterem nad poszkodowanym regionem. We wtorek obiecała też miliony dolarów na odbudowę zniszczonych części kraju. „Musimy odbudować państwo” – oświadczył z kolei gubernator Espírito Santo, nawiązując w swojej przemowie do uszkodzonych mostów i dróg. Na szczęście w piątek po raz pierwszy od 10 grudnia w Vitórii, stolicy Espírito Santo, pokazało się słońce, dzięki czemu można było efektywniej udzielić pomocy poszkodowanym.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia okazały się wyjątkowo trudne dla krajów tego regionu. W Argentynie, Paragwaju i Urugwaju panują ekstremalne upały, zaś Meksyk, podobnie jak Brazylię, nawiedziły ekstremalne ulewy.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2013/12/131224_ultnot_brasil_lluvias_muertos_mr.shtml

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2013/12/131225_navidad_clima_mundo_lluvias_inundaciones_mr.shtml

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2013/12/131227_america_latina_brasil_inundaciones_gtg.shtml

http://noticias.univision.com/article/1784044/2013-12-28/america-latina/brasil/sube-a-45-la-cifra-de-muertos-por-fuertes-lluvias-en-brasil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *