Kolejna osoba odnaleziona przez Babcie z Placu Majowego

1 grudnia argentyńskie media obiegła wiadomość o odnalezieniu Maria Bravo. Jest on 119. osobą, która przy pomocy fundacji Babć z Placu Majowego (wcześniej nazywanych Matkami z Placu Majowego), odkryła swoją prawdziwą tożsamość i spotkała się z rodziną. Jego matka, zatrzymana przez bojówkę wojskowej dyktatury w 1975 roku, urodziła chłopca w więzieniu. Słuch o kobiecie i jej dziecku zaginął na długie lata. Podzielili w ten sposób historię tysięcy ofiar wojskowej dyktatury.

Babcie z Placu Majowego działają od 1977 roku. Wtedy po raz pierwszy zgromadziły się na placu, by przerwać milczenie i domagać się sprawiedliwości. Wszystkie połączyła ta sama historia. Ich dzieci, uznane za wrogów panującej dyktatury, przepadły bez śladu. Szacuje się, że w latach 1976-83 zaginęło w ten sposób ponad 30 000 ludzi. Do dziś mówi się o nich „zaginieni/zniknięci” (desaparecidos), ponieważ w większości przypadków nie odnaleziono ciał, nie wiadomo także gdzie ani w jaki sposób zginęli. W więzieniach rodziły się również dzieci, które, zabierane od matek, bez żadnych dokumentów trafiały do rodzin zastępczych. Wiele z nich do dziś nie ma pojęcia o swojej prawdziwej tożsamości.

Do fundacji Babć z Placu Majowego mogą zgłosić się wszyscy urodzeni w latach 1975-80, mający wątpliwości co do swego pochodzenia. Jeśli nie uda się ustalić tożsamości osoby na podstawie dochodzenia, możliwe jest porównanie próbek DNA. Fundacja zapewnia zgłaszającym się całkowitą anonimowość, chyba że sami zdecydują się na ujawnienie swoich danych.

Historia Maria Bravo jest wyjątkowa, ponieważ jest jednym z niewielu odnalezionych, którym dane było spotkać się z biologiczną matką. Kobietę po dwóch latach więzienia wypuszczono na wolność, nakazując, by to, co ją spotkało, zachowała w tajemnicy. Przez prawie dekadę matka i syn prowadzili równoległe poszukiwania, które wreszcie zakończyły się sukcesem. Mario w wywiadach nie krył swojej radości. „Mam teraz sześcioro rodzeństwa, bratanków, siostrzenice… i sporo świątecznych wydatków”.

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/12/151201_argentina_nieto_119_mario_bravo_sara_irm

http://www.abuelas.org.ar/institucional.php?institucional=historia.htm&der1=der1_hist.php&der2=der2_inst.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *