Kodeks Grolier – najstarszy manuskrypt mezoamerykański

Majański kodeks Grolier został odnaleziony w 1965 r. w jaskini Chiapas w Meksyku. Jego odkrywcą był kolekcjoner, nie archeolog, Josué Sáenz,  dlatego też kodeks został uznany za fałszywy. Dziś naukowcy potwierdzają jego autentyczność.

W dziesięciostronicowym kodeksie znajduje się 10 postaci – każda postać zajmuje odpowiednio 1 stronę. Za pomocą ikonografii w zbiorze zostały zaprezentowane majańskie rytuały oraz opis ruchu planety Wenus. Szacuje się, że pierwotnie kodeks Grolier zawierał 20 stron.

Kiedy pół wieku temu Josué Sáenz odnalazł kodeks, nikt nie chciał wierzyć w jego autentyczność – nie tylko brak możliwości wykonania wiarygodnych badań wzbudzał wątpliwości specjalistów, ale również obecność bóstw w kodeksie, które w tamtych czasach były wciąż nieznane (odkryto je kilka lat później), a co za tym idzie niekojarzone z kulturą majańską.

W 2007 roku rozpoczęto ponownie badania. Przede wszystkim dzięki metodzie datowania węglem naukowcy potwierdzili dziś nie tylko autentyczność kodeksu Grolier, ale również ogłosili go najstarszym manuskryptem mezoamerykańskim, które do tej pory odkryto. Powstanie kodeksu datuje się na rok 1230.

Warto wspomnieć o innych cechach kodeksu, które pomogły potwierdzić jego autentyczność. Oprócz ww. bóstw typowych dla kultury Majów (co dziś już wiemy), do tworzenia zbioru został użyty odcień niebieskiego charakterystyczny dla tej kultury. W języku hiszpańskim nazywa się on po prostu el azul maya (dosł. majański niebieski) i jego barwa zbliżona jest do turkusu.

Poza el azul maya naukowcy zwrócili także uwagę na bazę, na której został stworzony kodeks – była zrobiona z żółtek jaj, składnika często używanego w majańskiej kulturze.

Kodeks Grolier to jedyne rękodzieło majańskie, które znajduje się w kraju swojego pochodzenia – w Meksyku. Aktualnie zbiór nie jest dostępny dla zwiedzających, lecz władze Narodowego Muzeum Antropologicznego w Meksyku rozważają udostępnienie kodeksu Grolier w przyszłości.

Link do hispanojęzycznej strony, na której można obejrzeć galerię zdjęć przedstawiających strony kodeksu Grolier: http://pueblosoriginarios.com/meso/maya/maya/codices/grolier/grolier.html

Źródło: http://elpais.com/elpais/2016/09/09/ciencia/1473415951_642203.html?id_externo_rsoc=FB_CM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *