Ostatnie dni nie obfitowały w najlepsze wiadomości dla członków rodziny Fujimorich. Peruwiańska prokuratura ogłosiła wszczęcie wstępnego dochodzenia przeciwko Keiko Fujimori, w sprawie o pranie pieniędzy. Jego celem jest sprawdzenie czy przewodnicząca partii Fuerza Popular wręczyła Joaquínowi Ramírezowi, byłemu sekretarzowi partii i kongresmenowi, 15 milionów dolarów z zamiarem wprowadzenia ich do legalnego obrotu.
Wiadomość o podejrzanym pochodzeniu pieniędzy od Keiko Fujimori dostała się do mediów tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich w Peru w 2016 roku. W ocenie niektórych komentatorów, informacja o nagraniu, w którym Ramírez przyznaje, że otrzymał od liderki partii Fuerza Popular pieniądze, które miały zostać „wyprane”, doprowadziła do porażki kandydatki na prezydenta w drugiej turze wyborów i ostatecznego zwycięstwa Pedra Pabla Kuczynskiego. Choć opinia publiczna nigdy nie usłyszała nagrania, a amerykańska agencja Drug Enforcement Administration (DEA), wcześniej zajmująca się sprawą Ramíreza, oświadczyła, że nie prowadzi dochodzenia w sprawie Keiko Fujimori, peruwiańska prokuratura postanowiła działać na własną rękę. Podejrzewa się, że pieniądze pochodzić mogły jeszcze ze środków zgromadzonych przez przebywającego w więzieniu byłego prezydenta, Alberta Fujimoriego. Śledztwo ma potrwać 8 miesięcy.
Z problemami boryka się także brat byłej kandydatki na prezydenta, Kenji Fujimori. Prokuratura przygląda się kwestii nagłego powiększenia majątku firmy celnej Logística Integral Marítima Andina S.A., której jest współwłaścicielem (pozostali właściciele to jego bracia, Hiro i Sachie). Jej majątek w latach 2009–2016 powiększył się z 40 000 soli peruwiańskich do niebanalnej kwoty 2 800 000 soli. W międzyczasie, w 2013 roku, w jednym z magazynów firmy policja znalazła… 100 kg kokainy.
Kłopotom nie umknął nawet przebywający w więzieniu ojciec Keiko i Kenjiego, Alberto Fujimori. Chile zgodziło się bowiem na rozszerzenie zakresu jego ekstradycji o dwa kolejne czyny. Były peruwiański dyktator, odbywający obecnie karę 25 lat pozbawienia wolności, odpowie także w sprawie znanej jako caso Pativilca. Dotyczy ona zamordowania 6 obywateli przez operującą w czasach prezydentury Fujimoriego i podlegającą wywiadowi grupę paramilitarną Grupo Colina. Drugim z zarzutów będzie malwersacja publicznych środków.
Keiko Fujimori, w opublikowanym przez siebie nagraniu, oskarżenia pod adresem swoim i swojej rodziny określiła jako element brudnej wojny, toczonej przez jej politycznych przeciwników, mającej na celu przykrycie afery związanej z koncernem Odbrecht i powstrzymanie jej partii Fuerza Popular od walki z korupcją.
Źródła:
http://internacional.elpais.com/internacional/2017/02/23/america/1487890070_615027.html
http://larepublica.pe/politica/850384-fiscal-investiga-keiko-fujimori-por-lavado-de-activos