Jak Manneken Pis stał się… diabłem

Z okazji trwającego karnawału, słynny Manneken Pis zyskał nowe przebranie – piękną maskę i strój inspirowane boliwijską „Diabladą”.

Figura sikającego chłopca, umiejscowiona w centrum Brukseli i nosząca nazwę Manneken Pis, wiele razy w historii zaskakiwała sezonowymi przebraniami. Zasoby szafy tej niewielkiej rzeźby z brązu to niemal 1000 strojów, zebranych przez belgijskie Muzeum Garderoby Manneken Pis. Warto przypomnieć też, że figurka ta liczy sobie ponad 400 lat.

Przy okazji karnawału Manneken Pis zawsze mógł liczyć na zastrzyk nowych strojów, inspirowanych przebraniami z różnych części globu. Od mieszkańców amazońskiej dżungli, przez weneckiego Kasanowę, szansa na zaprezentowanie swojej kultury poprzez strój przypadła właśnie Boliwii, reprezentowanej przez pracowników Centro Cultural Sartañani Bolivia – Arte y Tradición y K”awari vzw-asbl. To samo centrum było odpowiedzialne również za przeniesienie słynnego karnawału z Oruro na belgijskie ulice w trakcie mijającego weekendu.

Manneken Pis strój z maską diabła prezentował w sobotę 25 lutego od 9 do 18. Parada z okazji karnawału w Oruro rozpoczęła się o 16:30.

Foto: erbol.com.bo

La Diablada

Karnawał w Oruro, ogłoszony Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości w 2001 roku przez UNESCO, rozpoczął się w tę sobotę od parady, ciągnącej się przez ponad 4 kilometry. Przejście pochodu potrwało aż do poranku kolejnego dnia i przyciągnęło ponad 300 tys. turystów z całego świata. Aż 25 tys. tancerzy i akrobatów wzięło udział w tym niezwykłym widowisku, które przez wielu, w tym przez boliwijskiego prezydenta Evo Moralesa, uznawane jest za „kulturalne bogactwo Boliwii”.

Ważnym elementem parady jest słynny taniec diabłów, la Diablada, symbolizujący walkę między siłami dobra i zła. Jako ciekawostkę należy przytoczyć fakt, że wielu tancerzy tańczy trzy lata z rzędu, aby spełnić obietnicę daną siłom wyższym lub aby uzyskać ich przychylność dla swoich prywatnych dążeń.

Karnawał w Oruro i w całej Boliwii zakończy się we wtorek.

Źródła:

http://www.erbol.com.bo/noticia/social/26022017/visten_con_ropa_de_diablada_estatua_simbolo_de_belgica

https://www.brussels.be/artdet.cfm?id=4843&agendaid=1228

http://www.telemetro.com/carnaval/carnaval_2017/Colorida-tradicional-diablada-carnaval-boliviano_0_1002800265.html

http://es.rfi.fr/general/20170225-el-manneken-pis-se-disfraza-de-diablada-boliviana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *