Kim jest Javier Milei?

W niedzielę 19 listopada Javier Milei wygrał wybory prezydenckie i tym samym został nowym prezydentem Argentyny. Wybór Argentyńczyków zaskoczył świat – w końcu pierwszą turę wyborów wygrał kandydat lewicy, obecnie urzędujący minister gospodarki Sergio Massa, zdobywając w niej 36,6 proc. głosów. Kim jest zatem Javier Milei, nazywany w mediach „El Loco” (Szalony)

Javier Milei urodził się 22 grudnia 1970 r. w Buenos Aires. Według oficjalnej strony partii  La Libertad Avanza (Wolność Postępuje) Milei jest synem rodziców z klasy  robotniczej. Milei ma jedną siostrę, Karinę, o której sam przyznaje, że jest to osoba, która  zna go najlepiej. Karina Milei ma pełnić rolę pierwszej damy Argentyny w czasie  prezydentury Mileia. W życiu prywatnym prezydent-elekt jest miłośnikiem piłki nożnej, w  latach 1987 — 1989 był bramkarzem dla klubu Chacarita Juniors, rezydującego w Buenos  Aires. Milei mieszka w Buenos Aires wraz z pięcioma Mastifami angielskimi, które uważa  za swoją „prawdziwą rodzinę”. Obecnie spotyka się z argentyńską aktorką i modelką,  Fátimą Flórez (ur. 1981 r.).  

Milei kształcił się na Uniwersytecie Belgrano, prywatnej uczelni wyższej w Buenos Aires,  gdzie w 1993 r. obronił tytuł magistra ekonomii. W 2022 r. zdobył tytuł doktora honoris  causa w Intituto Universitario ESEADE. Milei wykładał m.in. Makroekonomię i  Mikroekonomię na Uniwersytecie Buenos Aires oraz na kilku uczelniach zagranicznych.  Jest także członkiem B20 — ciała doradczego dla grupy G20 oraz Światowego Forum  Ekonomicznego. W czasie swojej kariery zawodowej pełnił także funkcję doradcy  finansowego dla wielu różnych firm.  

Początki kariery politycznej Mileia rozpoczęły się w lutym 2019 r., kiedy ogłosił swoją przynależność do Partido Libertario (Partia Libertariańska). We wrześniu  2020 r. Javier Milei, za pośrednictwem Instagrama, ogłosił swoją chęć kandydowania jako  deputowany do niższej izby argentyńskiego Kongresu Narodowego, Izby Deputowanych.  W tym czasie Milei był częścią koalicji Frente Despertar (Front  Przebudzenia), która poźniej zmieniła swoją nazwę na Avanza Libertad. 14 lipca 2021 r.  założona została koalicja partii La Libertad Avanza. W sierpniu 2021 r. Milei rozpoczął swoją prekampanię na deputowanego na Placu Holenderskim w Buenos Aires. W czasie  swojego wystąpienia krytykował „elity polityczne” w Argentynie oraz argentyński rząd. W  wyborach parlamentarnych, które odbyły się w listopadzie 2021 r., La Libertad Avanza  zdobyła 37 miejsc w Izbie Deputowanych. Javier Milei został jednym z deputowanych.  

W kwietniu 2022 r. Milei uczestniczył w konferencji prasowej organizowanej przez Partię Demokratyczną, gdzie oficjalnie ogłosił swój start w argentyńskich wyborach  prezydenckich w 2023 r. W sierpniu 2023 r. Mieli, za pośrednictwem Instagrama, ogłosił swój program polityczny. Jednym z głównych punktów programu Mileiego jest daleko  posunięta prywatyzacja argentyńskiej gospodarki. Jak twierdził w wywiadzie udzielonym  Radio Mitre, jednej z rozgłośni radiowych w Buenos Aires, „Wszystko, co może znaleźć się w rękach sektora prywatnego, znajdzie się w rękach sektora prywatnego”. Prywatyzacja miałaby objąć przede wszystkim sektor edukacji oraz sektor opieki  zdrowotnej, chociaż z tej ostatniej propozycji w ostatnim czasie się wycofał.  Sztandarowym punktem programu Mileiego jest zlikwidowanie argentyńskiego Banku  Centralnego oraz „dolaryzacja” argentyńskiego systemu walutowego. Peso argentyńskie  miałoby zostać zastąpione dolarem amerykańskim, co według prezydenta-elekta  pozwoliłoby na ożywienie znajdującej się w recesji gospodarki argentyńskiej i znaczne  obniżenie inflacji, która w październiku 2023 r. wynosiła w Argentynie 142, 7 proc. 

Javier Milei ma objąć urząd prezydenta 10 grudnia 2023 r. Zastąpi w Casa Rosada,  tradycyjnej siedzibie argentyńskich prezydentów, obecnie urzędującego prezydenta  Alberta Fernándeza. Milei będzie pełnił urząd przez kolejne cztery lata, do grudnia 2027 r.  Mimo zapowiadanych dramatycznych zmian, które mają na celu „uzdrowienie”  argentyńskiej gospodarki, wiele z jego pomysłów i postulatów może nie zostać 

przeforsowanych. Wynika to z faktu, że partia Mileiego nie posiada większości  parlamentarnej, żeby go poprzeć.  

Autorką tekstu jest Joanna Wieczorek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Źródła: 

https://www.pap.pl/aktualnosci/kim-jest-prezydent-argentyny-anarchokapitalista zwolennik-wprowadzenia-dolara-i 

https://www.abc.es/internacional/programa-electoral-javier-milei-elecciones-argentina partido-libertad-avanza-20231119215348-nt.html 

https://www.cronista.com/economia-politica/quien-es-javier-milei-el-nuevo-presidente de-argentina/ 

https://www.pap.pl/aktualnosci/wybory-prezydenckie-w-argentynie-peronista-sergio messa-wygral-pierwsza-ture 

https://www.france24.com/en/americas/20231120-el-loco-at-the-helm-what-next-for argentina-under-outsider-president-javier-milei 

https://lalibertadavanza.com.ar 

https://es.wikipedia.org/wiki/Javier_Milei#Carrera_política 

https://cnnespanol.cnn.com/2023/11/19/asi-es-la-vida-de-javier-milei-carrera-familia-y mas-orix-arg/#0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *