Iberonews 2023-11-25

Ostatnie wybory w Argentynie przyniosły dużo silnych emocji! W najnowszym podsumowaniu tygodnia przybliżamy nie tylko wyniki tych wyborów, ale także pogarszającą się sytuację pomiędzy Wenezuelą a Gujaną czy też oszustwa podatkowe Shakiry. Zapraszamy do lektury!


Javier Milei nowym prezydentem Argentyny

#Javier Milei #Argentyna #wybory prezydenckie

W niedzielnych wyborach prezydenckich Argentyńczycy zadecydowali – nową głową państwa został wybrany Javier Milei. Ten anarchokapitalistyczny polityk znany jest ze swoich niezwykle radykalnych propozycji, pod znakiem zapytania pozostaje jednak możliwość ich realizacji. Partia Mileiego posiada aktualnie jedynie 37 deputowanych w 257-osobowym parlamencie i choć wiele prawicowych ekonomicznie i konserwatywnych partii politycznych gotowych jest do współpracy, postulaty żadnej z nich nie są równie radykalne. 

Większość liderów, kandydatów na liderów i ex-liderów regionu pogratulowała Mileiemu zwycięstwa – niektórzy z mniejszym entuzjazmem, jak lewicowy Gustavo Petro, niektórzy z większym, jak kandydatka na prezydentkę Wenezueli Maria Corina Machado czy byli prezydenci – Donald Trump i Jair Bolsonaro, niektórzy z kolei z entuzjazmem niezwykle zaskakującym, jak lewicowy dyktator Nikaragui – Daniel Ortega.

Źródła:

https://www.elconfidencial.com/mundo/2023-11-20/ahora-dilo-sin-llorar-las-reacciones-internacionales-a-la-victoria-de-milei_3777203/


Napięcie wokół Esequibo rośnie

#Wenezuela #Gujana #Esequibo #Nicolás Maduro #Irfaan Ali #Bharrat Jagdeo #Vladimir Padrino López

Rośnie napięcie między Wenezuelą a Gujaną w sporze o Esequibo. W czwartek wenezuelski Minister Obrony Narodowej Vladimir Padrino López wypowiedział niepokojące zdanie: “nie jest to wojna zbrojna, jeszcze”. Zapewnił jednocześnie, że wenezuelskie siły zbrojne będą “szły drogą pokojową”. Zarówno Padrino López, jak i prezydent Nicolás Maduro, zachęcają Wenezuelczyków do wzięcia udziału w referendum zaplanowanym na 3 grudnia. 

Tymczasem władze Gujany odrzucają wenezuelskie referendum i zacieśniają więzi ze swoimi sojusznikami. Wiceprezydent kraju Bharrat Jagdeo zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele Ministerstwa Obrony USA odwiedzą Georgetown. W piątek na terenie spornym przeszedł także marsz gujańskich żołnierzy na czele z prezydentem Irfaanem Ali, co Maduro uznał za prowokację. Gujana planuje także otwarcie na tym terenie baz wojskowych ze wsparciem zagranicznych sojuszników.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/ministro-defensa-venezolano-disputa-guyana-170121809.html 

https://es-us.noticias.yahoo.com/guyana-plantea-bases-militares-apoyo-085305497.html 

https://es-us.noticias.yahoo.com/guyana-plantea-establecer-bases-militares-145009883.html


Daniel Noboa objął urząd prezydenta

#Ekwador #Daniel Noboa  #Guillermo Lasso

W czwartek Daniel Noboa objął urząd prezydenta Ekwadoru. W uroczystości uczestniczyła też Lavinia Valbonesi, która teraz będzie pełnić rolę pierwszej damy Ekwadoru. W czasie swojego przemówienia Noboa zapowiedział zwiększenie bezpieczeństwa Ekwadoru, który od kilku miesięcy boryka się z falą przemocy. Zamierza też bardzo szybko stawić czoło bezrobociu, które uważa za drugi, po przemocy, największy problem tego kraju. Noboa będzie pełnić swój urząd przez 17 miesięcy “kończąc” kadencję Lasso, który w obawie przed impeachmentem, zastosował “muerte cruzada”. Od października, czyli od zwycięstwa w wyborach, Noboa odbył już podróż po Europie i Ameryce.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/empresario-millennial-daniel-noboa-asume-111226584.html 

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/11/23/en-vivo-daniel-noboa-asume-como-presidente-de-ecuador/


Miss Universe ożywiła konflikt polityczny w Nikaragui

#Nikaragua #wybory miss #Daniel Ortega #Rosario Murillo #Sheynnis Palacios

W niedzielę w Salwadorze odbył się 72. konkurs piękności Miss Universe. Jego zwyciężczynią została pochodząca z sąsiedniej Nikaragui Sheynnis Palacios. Wygrana 23 latki stała się powodem do dumy dla Nikaraguańczyków, którzy tłumnie wyszli na ulice, aby świętować. Szybko jednak ożywił się konflikt polityczny, jakim żyje kraj. Opozycja przypomniała bowiem, że przed pięciu laty Palacios uczestniczyła w największych od lat protestach przeciwko reżimowi Daniela Ortegi, w których zmarło ponad 300 osób. Oficjalnie władze Nikaragui okazują radość z wygranej Palacios. Wiceprezydentka Rosario Murillo wpisy opozycji potraktowała jako “terrorystyczne”: “próbują przemienić piękny i zasłużony moment dumy w destrukcyjny przewrót”. Władze nie wyraziły jednak zgody na dokończenie muralu poświęconemu Palacios, który znajduje się na ścianie prywatnej posiadłości położonej około 150 km od Managui. 

Konsekwencje wygranej Palacios odczuła także organizatorka konkursu Miss Nicaragua, Karen Celebertti Moncada. Po wygranej Palacios władze Nikaragui nie zezwoliły Celebertti Moncadzie i jej córce na powrót do ojczyzny. Aktualnie kobieta przebywa w Meksyku.

Źródła:

https://es-us.vida-estilo.yahoo.com/miss-universo-2023-reaviva-conflicto-150328843.html 

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/11/22/el-regimen-de-daniel-ortega-censuro-un-mural-en-honor-a-sheynnis-palacios-la-primera-nicaraguense-en-ganar-el-miss-universo/ 

https://es-us.noticias.yahoo.com/impiden-entrada-organizadora-miss-nicaragua-015253992.html


Specjalny przedstawiciel UE ds. praw człowieka z wizytą na Kubie

#Kuba #Unia Europejska #prawa człowieka

Eamon Gilmore odwiedził Hawanę w ramach czwartego Dialogu na temat Praw Człowieka pomiędzy UE i Kubą, w ramach którego spotkał się z rządzącymi oraz z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Dialogi te odbywają się głównie za sprawą podpisania pomiędzy Kubą a UE “Umowy o dialogu politycznym i współpracy z Kubą” (“Acuerdo de diálogo político y de cooperación con Cuba” – ADPC) w 2017 roku – umowy kontrowersyjnej, wciąż nie ratyfikowanej przez Litwę i silnie krytykowanej przez prawicowe partie europejskie. Rząd kubański podkreśla wagę tych rozmów i deklaruje, że są dla niego niezwykle istotne. Różne niezależne organizacje międzynarodowe raportują, że na Kubie w więzieniach znajduje się od 1000 do 1900 więźniów politycznych.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/comienza-visita-cuba-representante-especial-153402013.html 

https://es-us.noticias.yahoo.com/representante-especial-ddhh-unión-europea-050139353.html 

https://www.dw.com/es/gilmore-diálogo-sobre-ddhh-con-cuba-implica-también-cuestionar-y-retar/a-67547113


W Meksyku schwytano wpływowego narcos

#Meksyk #handel narkotykami

Néstor Pérez Salas, znany jako “Nini” stał na czele pionu siłowego – “bezpieczeństwa” – w gangu “los Chapitos”, utworzonym przez czterech synów aresztowanego narkotykowego bossa, “Chapo” Guzmána, stanowiącego odłam Kartelu Sinaloa. Został schwytany przez służby meksykańskie. “Nini” przez rząd Stanów Zjednoczonych oskarżany jest o przemycanie przez granicę ogromnych ilości fentanylu – syntetycznego opioidu, produkowanego głównie w Chinach, a następnie przez Meksyk przerzucanego do USA, niezwykle uzależniającego i powodującego dziesiątki tysięcy zgonów.

Źródła:

https://www.dw.com/es/méxico-captura-al-narcotraficante-nini-buscado-por-eeuu/a-67527268


Ogromna fala pożarów w Boliwii

#Boliwia #pożar #kataklizmy

Północ Boliwii trawiona jest ogromnymi pożarami. Mieszkańcy tych obszarów uważają, że rząd nie wspiera ich wystarczająco w walce z żywiołem. Boliwia od ponad 10 lat bardzo często musi mierzyć się z ogromnymi pożarami, które są efektem zmian klimatycznych. David Boyd, Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Prawa do Zdrowego i Czystego Środowiska alarmuje, że ofiarami pożarów są głównie ludności rdzenne – to na ich terytoriach najczęściej pojawia się ogień.

Źródła:

https://www.manosunidas.org/noticia/bolivia-incendios-amazonia-bosques-noviembre-2023 

https://cnnespanol.cnn.com/video/incendios-forestales-bolivia-destruccion-ecocido-conclusiones-tv/


Shakira przyznała się do oszustwa

#Shakira #Hiszpania

W poniedziałek Shakira przyznała się przed hiszpańskim sądem do oszustwa podatkowego. Proces dotyczył niezadeklarowanych przez piosenkarkę podatków w Hiszpanii za lata 2012-2014. Shakira przyznała się do zarzuconych czynów. Dzięki ugodzie, artystce udało się uniknąć kary ponad 8 lat więzienia, których domagała się prokuratura. Piosenkarka będzie musiała zapłacić grzywnę w wysokości ponad 7 milionów euro. Dodatkowo Shakira dostała również karę 3 lat więzienia, ale w zawieszeniu, czyli nie spędzi ich w więzieniu. Zespół Shakiry ds. komunikacji oświadczył, że pomimo tego, iż udałoby się udowodnić niewinność artystyki, zdecydowano się na ugodę z powodu dzieci piosenkarki, których ta rzekomo nie chciała narażać na stres.

Źródła:

https://www.elmostrador.cl/tendencias/2023/11/20/shakira-pacta-una-multa-millonaria-y-admite-fraude-fiscal-para-evitar-la-prision-en-espana/ 

https://www.elfinanciero.com.mx/espectaculos/2023/11/21/shakira-que-porcentaje-de-su-fortuna-sera-lo-que-pagara-de-multa-en-espana/ 

https://www.elfinanciero.com.mx/espectaculos/2023/11/20/shakira-acepta-pacto-de-3-anos-en-prision-por-que-no-pisara-la-carcel/


Autorkami tekstu są Klaudia Dink, Barbara Midziak i Dorota Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *