Kampania edukacyjna zachęca ludność tubylczą do tworzenia własnych mediów

Kampania zatytułowana „Komunikatuz Eraldatu, ludzie panami swojej komunikacji” została stworzona przez baskijską organizację pozarządową Mugarik Gabe, która od 1987 roku zajmuje się kwestiami rozwoju i społecznej równości. Organizacja ta działa w wielu krajach latynoamerykańskich, wspierając ochronę praw rdzennej ludności. Najnowsza kampania ma na celu ujawnienie fałszu zawartego w prezentowanym w głównym nurcie mediów wizerunku ludności tubylczej.

Jak zapewniają przedstawiciele Mugarik Gabe, „chcemy pokazać, w jaki sposób ludy tubylcze Ameryki Łacińskiej kreują ścieżki komunikacji, by chronić swoje prawa oraz umacniać własny język i tożsamość”. Kampania ma też łączyć rdzennych mieszkańców regionu dążących do tych celów w ramach alternatywnych, lokalnych mediów. W maju w Kraju Basków zorganizowano serię konferencji dotyczących ludów tubylczych, mediów tworzonych oddolnie oraz roli mediów w procesie zmiany społecznej. Wykłady, debaty i pokazy filmów dokumentalnych odbyły się przy udziale dziennikarzy i aktywistów z Kraju Basków, Argentyny, Boliwii i Meksyku.

W ramach kampanii stworzono również animację, która ukazuje główne elementy i cele inicjatywy. W spocie zaprezentowano m.in. sposób, w jaki mainstreamowe media kreują najczęściej zafałszowany wizerunek rdzennej ludności.

Źródło:

https://globalvoices.org/2016/05/24/a-new-campaign-encourages-latin-american-indigenous-communities-to-create-their-own-media/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *