Gabriel García Márquez spoczął w Kolumbii

W zeszłą niedzielę urna z prochami słynnego noblisty Gabriela Garcíi Márqueza spoczęła w Cartagenie, jednym z głównych miast karaibskiego wybrzeża Kolumbii. Prochy artysty zostały złożone na dziedzińcu dawnego klasztoru La Merced, na terenie należącym do Uniwersytetu Cartageny. Podczas niedzielnej ceremonii syn autora, Rodrigo García Barcha, odsłonił popiersie z brązu wykonane przez brytyjską autorkę Kate Murray. Wnuczek pisarza odczytał zebranym fragment autobiografii noblisty pt. „Życie jest opowieścią”. Ceremonii towarzyszyły dźwięki utworów vallenato (regionalnej kolumbijskiej muzyki akordeonowej, bliskiej sercu zmarłego pisarza) w wykonaniu Adolfa Pacheco.

Prochy Gabriela Garcíi Márqueza znajdowały się dotąd w Meksyku, gdzie artysta mieszkał począwszy od lat 80. XX wieku i gdzie w 2014 roku zmarł w wieku 87 lat. Decyzję o przetransportowaniu prochów podjęła rodzina autora (wdowa i synowie).

Márquez urodził się i wychował w Aracatace (małej wiosce na karaibskim wybrzeżu Kolumbii). Przeniósł się do Cartageny w latach 40. XX wieku i tam właśnie rozpoczął swoją karierę dziennikarską w gazecie El Universal. Miasto zainspirowało go do wydania swojej najsłynniejszej powieści „Sto lat samotności” w 1967 roku. Jedyny w swoim rodzaju styl Márqueza nazwano „realizmem magicznym”. Uważa się także, że miasto, w którym rozgrywa się akcja „Miłości w czasach zarazy” powstało na wzór Cartageny.

Juan Gossaín, pisarz i przyjaciel rodziny Márqueza, potwierdził, że Cartagena to miasto, w którym Márquez zawsze chciał mieszkać. Niedzielne wydarzenia skomentował, mówiąc:

To nie jest żadna uroczystość pogrzebowa, to ceremonia, która ma uczcić wartość życia.

Burmistrz Cartageny, Manuel Vicente Duque, stwierdził na swoim koncie na Twitterze:

Gabo pozostanie na zawsze w naszych sercach i w naszej pamięci, pozostanie na zawsze w Cartagenie.

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-36355670

http://cultura.elpais.com/cultura/2016/05/23/actualidad/1463962165_621616.html

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/05/23/gabriel-garcia-marquezs-ashes-laid-to-rest-in-cartagena-colombia/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *