Iberonews 2024-08-24

W tym tygodniu piszemy m.in. o sprawie zabójstwa holenderskich dziennikarzy w Salwadorze, reformie sądownictwa w Meksyku czy o liście 600 najważniejszych płyt Ameryki Łacińskiej. Zapraszamy do lektury!

Wezwanie Gonzáleza Urrutii do prokuratury

#Wenezuela #Edmundo González Urrutia #Tarek William Saab

Wenezuelska prokuratura wezwała na przesłuchanie Edmunda Gonzáleza Urrutię, opozycyjnego kandydata na prezydenta, który zdaniem wielu był zwycięzcą wyborów. González Urrutia został wezwany na dzień po tym, jak Sąd Najwyższy zatwierdził wygraną Nicolasa Maduro. Taką informację podał do mediów społecznościowych  prokurator generalny Wenezueli, Tarek William Saab. González Urrutia wraz z Maria Coriną Machado jest oskarżony o opublikowanie aktów z wyborów, z których wynikało, że González Urrutia zdobył 67% głosów, a Maduro zaledwie 30%.

Źródła:

https://elpais.com/america/2024-08-24/ana-carolina-guaita-la-periodista-de-padres-opositores-desaparecida-tras-ser-detenida-en-venezuela.html

https://elpais.com/america/2024-08-23/la-fiscalia-de-maduro-estrecha-el-cerco-contra-el-opositor-edmundo-gonzalez.html

 https://www.dw.com/es/fiscalía-de-venezuela-citará-a-edmundo-gonzález-urrutia/a-70037669

Autorka: Klaudia Dink


Wznowienie procesu przeciwko byłemu prezydentowi Ekwadoru

#Ekwador #Lenín Moreno #korupcja

W czwartek  ekwadorski Państwowy Trybunał Sprawiedliwości zadecydował, że 16 września 2025 roku odbędzie się rozprawa w sprawie Sinohydro – dotyczy ona przyjmowania łapówek przy realizacji projektu budowy elektrowni wodnej. W sprawie oskarżonych jest w sumie 25 osób, ale wśród tych osób jest Lenín Moreno oraz niektórzy członkowie jego rodziny (dwóch braci, żona i córka). Z racji na to, że Moreno mieszka obecnie w Paragwaju, sąd zadecydował, że Moreno wraz z małżonką muszą co miesiąc stawiać się w ambasadzie Ekwadoru w Paragwaju.

Źródło:

https://www.prensa-latina.cu/ 2024/08/22/reactivan-en-ecuador-proceso-contra-expresidente-moreno-y-su-familia/

Autorka: Dorota Burdyszek


Podwyżka wysokości emerytur w Argentynie budzi sprzeciw Milei

#Argentyna #Javier Milei

Kongres Deputowanych Argentyny przyjął podwyżkę stawek emerytalnych w związku z spadkiem siły nabywczej wynikającej z inflacji oraz dewaluacji peso. Javier Milei gniewnie zareagował na decyzję ciała ustawodawczego, argumentując, iż nie ma środków na taki krok. Wypowiedź ta nie łączy się jednak w spójną całość z odrzuconą przez Kongres Deputowanych inicjatywą Milei jaką była próba podwyższenia budżetu służb specjalnych. Prezydent w tym tygodniu wyraził też niezadowolenie z podwyżek pensji jakie przyznali sobie senatorzy.

Źródła:

https://www.batimes.com.ar/news/argentina/a-betrayal-of-the-argentine-people-mileis-fury-at-senate-pay-hikes.phtml

https://www.batimes.com.ar/news/argentina/milei-clashes-with-senate-over-pensions-vows-to-veto-increase.phtml

Autor: Jan Paradowski


Wojskowi i były minister sądzeni za zabójstwo holenderskich dziennikarzy

#Salwador #wojna domowa #zabójstwo dziennikarza #przemoc #zabójstwo

W czwartek sąd w Salwadorze rozpoczął proces dwóch wojskowych oraz byłego ministra kraju oskarżonych o zabójstwo grupy holenderskich dziennikarzy w latach 80. W 1982, w trakcie trwania wojny domowej w Salwadorze, Koos Jacobus Andries Koster, Jan Corenlius Kuiper Joop, Hans Lodewijk ter Laag oraz Johannes Jan Willemsen kręcili film dokumentalny ukazujący realia życia społeczeństwa podczas konfliktu. 17 marca zginęli w zasadzce zastawionej przez batalion Atonal. Oskarżeni o zbrodnie to ówczesny minister obrony José Guillermo García (89) oraz pułkownicy Francisco Morán (90) i Mario Reyes (84). Reyes przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Źródła:

https://www.dw.com/es/el-salvador-militares-a-juicio-por-asesinato-de-periodistas/a-70023383

https://www.swissinfo.ch/spa/a-juicio-un-exministro-y-2-militares-salvadoreños-por-asesinato-de-periodistas-holandeses/87424201 

https://www.youtube.com/watch?v=bVX9XNm3uBU

Autorka: Klaudia Dink


Reforma sądownictwa w Meksyku

#Meksyk #reformy

W zeszłym tygodniu Meksykiem wstrząsnęły strajki sędziów, którzy protestują przeciwko wprowadzanej przez odchodzący rząd AMLO reformie sądownictwa. Nowa ustawa zakłada, że Meksykanie mieliby prawo wyboru w wolnych wyborach połowy składu Sądu Najwyższego oraz połowy wszystkich sędziów orzekających w sądach krajowych. Rząd przekonuje, że ustawa ta ma zapobiegać powszechnej korupcji, a tym samym zwiększyć złe wskaźniki rozwikłanych i osądzonych spraw. Sędziowie zaś przekonują, że taki wybór sędziów doprowadzi w rzeczywistości do załamania się wymiaru sprawiedliwości, gdyż wyroki będą wydawane po linii społeczno-partyjnej.

Źródło:

https://www.dw.com/es/m%C3%A9xico-el-grito-desesperado-del-poder-judicial-ante-el-avance-de-la-reforma-de-amlo/a-70010939

Autorka: Justyna Kleczkowska


Elon Musk zamyka biura X w Brazylii

#Brazylia #Elon Musk #Twitter

W sobotę 17 sierpnia platforma X poinformowała o oficjalnym zamknięciu swoich biur w Brazylii. W oświadczeniu wydanym przez X stwierdzono, że decyzja jest wynikiem długiego sporu sądowego z jednym z sędziów Sądu Najwyższego, Alexandre de Moraesem. Kilka miesięcy wcześniej Moraes nakazał X zablokowanie grupy profili, które sędzia oskarżał o szerzenie dezinformacji i mowy nienawiści. Wśród tych kont znalazły się też profile należące do zwolenników byłego prezydenta Jaira Bolsonaro. Sąd Najwyższy jeszcze nie zabrał stanowiska w sprawie. Mimo oficjalnego zamknięcia biur Brazylijczycy nie utracą dostępu do platformy X i będą mogli z niej swobodnie korzystać.

Źródła:

https://www.aljazeera.com/amp/news/2024/8/17/elon-musks-x-to-shut-operations-in-brazil-amid-bitter-legal-fight

https://agenciabrasil.ebc.com.br/en/justica/noticia/2024-08/social-network-x-closes-its-offices-brazil

Autorka: Joanna Wieczorek


Panama rozpoczyna proces odsyłania migrantów

#Panama #kryzys migracyjny #USA #José Raúl Mulino

Zgodnie z obietnicami wyborczymi, nowy prezydent Panamy José Raúl Mulino rozpoczął proces odsyłania migrantów, którym udało się przebyć niebezpieczną dżunglę Darién, do krajów ich pochodzenia. Jako pierwszą odesłano grupę 28 Kolumbijczyków, których przetransportowano do Medellín samolotem. W grupie znajdował się mężczyzna podejrzany o bycie członkiem kartelu Clan de Golfo oraz osoby wcześniej karane. Cała akcja jest sponsorowana przez Stany Zjednoczone.

Źródło:

https://elpais.com/america-colombia/2024-08-21/panama-comienza-la-deportacion-de-migrantes-que-cruzaron-la-selva-del-darien.html

Autorka: Klaudia Dink


Burzliwy mecz Copa Libertadores

#Brazylia #Urugwaj #piłka nożna

⅛ finału Copa Libertadores, czyli pojedynek pomiędzy São Paulo (Brazylia) a Nacional (Urugwaj), zostanie z pewnością na długo zapamiętana przez kibiców. Gdy w drugiej połowie meczu na prowadzenie, dzięki Jonathanowi Calleri, wysunęła się drużyna brazylijska, po stronie urugwajskiej doszło do zamieszek. Kibice zaczęli rzucać krzesłami w kibiców brazylijskich. Kibice Sao Paulo nie pozostali dłużni i ruszyli na trybunę kibiców Nacional. Decyzją kolumbijskiego sędziego – Jhona Alexander Ospina – mecz został na chwilę przerwany. Nie był to jednak koniec jego problemów. Po wznowieniu gry, Juan Izquierdo (środkowy obrońca Nacional) wszedł na boisko i zemdlał. Sędzia przerwał mecz, który został następnie wznowiony. Doliczono aż 10 minut do czasu gry. Kibice Sao Paulo uważają, że piłkarz Nacional specjalnie “odstawił teatrzyk”, żeby przeciągnąć grę. Nie wydaje się to być jednak prawdą, ponieważ piłkarz został zaintubowany i przebywał na oddziale intensywnej terapii. Mecz zakończył się sukcesem drużyny brazylijskiej.

Źródło:

https://www.infobae.com/colombia/deportes/2024/08/23/arbitro-colombiano-fue-protagonista-de-polemico-partido-en-copa-libertadores-hubo-desmanes-y-jugador-salio-en-ambulancia/

Autorka: Dorota Burdyszek


Dziennikarze wybrali 600 najlepszych płyt muzyki latynoskiej

#muzyka #Ruben Blades #Wille Colón

19 dziennikarzy z regionu podjęło się nie lada wyzwania – postanowili wybrać 600 najlepszych płyt muzyki latynoskiej. Po trzech latach spędzonych na przesłuchiwaniu krążków i dyskusjach, ambitny projekt doczekał się publikacji w internecie. Na liście znalazły się płyty nagrane między 1920 a 2023 rokiem, a także wyczerpujące komentarze historyczne oraz geopolityczne. Na samym szczycie listy znalazł się kultowy album “Siembra” nagrany w 1978 przez klasyków salsy, Portorykańczyka Willie Colóna i Panamczyka Rubéna Bladesa, doceniany nie tylko za warstwę muzyczną, ale także za zaangażowanie społeczne tekstów.

Źródła:

https://elpais.com/mexico/2024-08-20/de-juan-gabriel-a-chico-buarque-la-musica-de-latinoamerica-en-600-discos.html 

https://www.600discoslatam.com

Autorka: Klaudia Dink


Korekta: Klaudia Dink

Autorami są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *