W tym tygodniu piszemy m.in. o propozycji przyznania Pokojowej Nagrody Nobla liderce wenezuelskiej opozycji, dalszych zamknięciach organizacji pozarządowych w Nikaragui czy groźbie utraty bioróżnorodnego regionu Brazylii. Zapraszamy do lektury!
Pokojowa Nagroda Nobla dla Machado?
#Wenezuela #Nicolás Maduro #María Corina Machado #Gustavo Petro #
Czterech rektorów z uczelni na Florydzie wyszło z propozycją przyznania Pokojowej Nagrody Nobla dla Maríi Coriny Machado. Jak podkreślają, pomimo iż rząd Nicolasa Maduro nie uznał wyników wyborów, Machado nie namawiała Wenezuelczyków do uciekania się do brutalnych protestów. Informacja ta została podana w piątek Muzeum Diaspory Kubańskiej w Miami.
Jednocześnie w ciągu ostatnich dni prezydent Brazylii zaproponował ponowne przeprowadzenie wyborów w Wenezueli. Natomiast prezydent Kolumbii, Gustavo Petro, wyszedł z propozycją wybrania przejściowego rządu. Obie propozycje zostały jednak odrzucone zarówno przez wenezuelski rząd, jak i przez opozycję.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/rectores-ee-uu-postularán-nobel-200416436.html
Autorka: Klaudia Dink
Strajki nauczycieli w Argentynie
#Argentyna #protesty
Kongres Deputowanych Argentyny zagłosował za uznaniem edukacji państwowej za “niezbędną usługę”. Za tym pozornie oczywistym stwierdzeniem stoi motywacja prawicowego rządu do ograniczenia możliwości strajków nauczycieli i pracowników akademickich, z których większość zarabia poniżej poziomu ubóstwa. Ponadto rząd Milei znacznie ograniczał wydatki na edukację publiczną w ramach terapii szokowej i walki z głębokimi problemami gospodarczymi kraju. Sama głowa państwa znana jest zaś z antynaukowych twierdzeń i krytykowania systemu szkolnictwa jako źródła lewicowej indoktrynacji. Związki zawodowe nauczycieli planują strajk w dniach 20 i 21 sierpnia. Argentyna dalej mierzy się z wzrostem ubóstwa. Badania wskazują, że ubóstwo wśród dzieci pod koniec 2023 roku wyniosło 63%. Nowy prezydent kraju może jednak wciąż liczyć na poparcie połowy populacji, jako że prezentuje zmianę względem rządów centrolewicowego kirchneryzmu. Udaje mu się też zatrzymać inflację, lecz dokonuje tego przede wszystkim kosztem położenia klasy pracującej.
Źródła:
https://www.batimes.com.ar/news/economy/inflation-slows-to-lowest-level-since-2022-under-milei.phtml
Autor: Jan Paradowski
Publikacja ważnego raportu w Meksyku
#Meksyk
W tym tygodniu w Meksyku po latach pracy komisja Mechanizmu Wyjaśnienia Historii opublikowała raport “Fue el Estado 1965-1990”. Dokument ten zawiera badania i wywiady przeprowadzone w celu ustalenia prawdy o czterdziestu najkrwawszych latach samowładzy PRI. Można w nim zatem przeczytać o latach brutalnego zwalczania przez państwo jakichkolwiek ruchów oddolnych, niezależnie od ich charakteru czy celu. Raport otwiera na nowo dyskusję na temat najnowszej historii Meksyku oraz przyczyn aktualnych problemów państwa.
Źródła:
Autorka: Justyna Kleczkowska
Reżim Ortegi zamyka 3600 organizacji trzeciego sektora
#Nikaragua
W kolejnym zamachu na wolności obywatelskie w kraju reżim Daniela Ortegi i Rosario Murillo przedstawił nowe prawo dotyczące funkcjonowania organizacji pozarządowych. Od momentu jego ogłoszenia, wszystkie tego typu organizacje działające w kraju mają obowiązek działania w “Sojuszach Stowarzyszeniowych” (“Alianzas de Asociación”) z podmiotami państwowymi, między innymi poprzez przedstawianie im swoich programów i projektów działań, które mogą przez państwo zostać zaakceptowane lub nie. Część organizacji zamykanych w wyniku rozporządzenia zmuszona jest przekazać cały swój majątek na rzecz państwa. Wśród przymusowo zamkniętych organizacji znalazł się między innymi Caritas.
Prześladowania reżimu wobec organizacji pozarządowych zostały znacząco zintensyfikowane po masowych protestach z 2018 roku, których organizacja została im przypisana.
Źródła:
Autorka: Barbara Midziak
Abinader rozpoczyna drugą kadencję
#Dominikana #Luis Abinader
Luis Abinader rozpoczął w piątek swoją drugą kadencję. Podczas ceremonii, która odbyła się w Teatrze Narodowym w Santo Domingo, prezydent Dominikany ponownie zapewnił, że zaprowadzi kontrolę nad migracją haitańską. Obiecał także dalszy wzrost gospodarczy kraju. W trakcie uroczystości mianowanych zostało 9 ministrów nowego rządu.
Socjaldemokrata Abinader, z wykształcenia ekonomista, odniósł bezkonkurencyjne zwycięstwo w wyborach prezydenckich w maju, zdobywając 57% głosów. Dominikana jest obecnie jednym z najbardziej stabilnych gospodarczo oraz najmniej dotkniętych inflacją państw regionu.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/luis-abinader-asume-presidencia-dominicana-161425567.html
Autorka: Klaudia Dink
Utracimy południowoamerykańską „Arkę Noego”?
#Brazylia #ochrona środowiska
Brazylijski rząd ogłosił inwestycję wartą 81 mln reali brazylijskich, która zostanie przeznaczona na dalszy rozwój projektu drogi wodnej Paragwaj-Parana. Projekt jest współorganizowany przez pięć państw i ma na celu zmniejszyć koszty transportu towarów oraz umożliwić rozwój gospodarczy. Ekolodzy i naukowcy wyrażają jednak sprzeciw przeciwko tej decyzji, ponieważ droga wodna zniszczyłaby bogaty w bioróżnorodność region Pantanal, który rozciąga się na terenie Brazylii, Boliwii i Paragwaju. Pantanal jest domem dla ponad dwóch tysięcy gatunków ptaków i wielu gatunków ssaków, które są zagrożone wyginięciem.
Źródła:
Autorka: Joanna Wieczorek
Przekazanie Kolumbii schwytanego w Ekwadorze członka FARC
#Kolumbia #Ekwador #FARC
Alias Wilmer, przywódca jednego z oddziałów FARC, został schwytany w Ekwadorze, a następnie przekazany Kolumbii. Do jego schwytania doszło dzięki współpracy rządów Noboi i Petro. Oba kraje entuzjastycznie podchodzą do dalszej współpracy o charakterze bilateralnym w celu walki z przestępczością zorganizowaną w regionie. Zdaniem kolumbijskiej prokuratury Wilmer oskarżony jest o dokonywanie wielokrotnych masakr na terenie Kolumbii. Inne zarzuty dotyczą również nielegalnego handlu, przestępstw finansowych, podkładania materiałów wybuchowych oraz morderstw na kolumbijskich funkcjonariuszach publicznych.
Źródła:
Autorka: Dorota Burdyszek
Wszyscy odpowiedzialni za śmierć 41 dziewczynek są na zwolnieniu warunkowym
#Gwatemala
W środę gwatemalski Sąd Apelacyjny nakazał zwolnienie warunkowe policjantki Lucindy Marroquín. 8 marca 2017 w ochronce Hogar Seguro Virgen de la Asunción Marroquín miała klucz, którym nie otworzyła drzwi, za którymi w płomieniach uwięzione było 56 dziewczynek. Wcześniej tego dnia dziewczynki starały się uciec ze schroniska z powodu koszmarnych warunków i traktowania. W siedem lat po tej tragedii z dwunastu osób którym postawiono zarzuty wszystkie znajdują się na zwolnieniach warunkowych i nie zapadł żaden prawomocny wyrok. Marroquín w czasie procesu broniła się tłumacząc doniesienia o nieotwarciu przez nią drzwi do sali prześladowaniem prokuratury i wymuszonymi zeznaniami świadków, sama przedstawiając się jako bohaterkę – w jej wersji wydarzeń osobiście uratowała z płonącego budynku trzydziestkę dziewcząt odnosząc przy tym obrażenia.
Źródła:
https://prensacomunitaria.org/ 2024/08/siete-anos-de-impunidad-todos-los-implicados-en-el-caso-hogar-seguro-virgen-de-la-asuncion-en-libertad/
Autorka: Barbara Midziak
Ekolodzy walczą z meksykańskimi megafarmami trzody chlewnej
#Meksyk #ochrona środowiska #ludy tubylcze
Ekolodzy i organizacje zajmujące się ochroną środowiska, zwierząt oraz praw człowieka apeluje o międzynarodowe wsparcie projektu S.O.S. Yucatan, skupiającego się na zamknięciu megafarm trzody chlewnej na północy Meksyku. Aż 80% tych farm zostało otwartych na ziemiach zamieszkiwanych przede wszystkim przez Majów, zanieczyszczając ich wodę, powietrze i glebę. Hodowle tworzone są z pogwałceniem prawa do samostanowienia społeczności rdzennych.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/ambientalistas-exigen-apoyo-frenar-grave-034752075.html
Autorka: Barbara Midziak
Korekta: Klaudia Dink
Autorami są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.