W ostatnim podsumowaniu sierpnia piszemy m.in. o nowym wenezuelskim rządzie, o wyjściu na wolność meksykańskiego narcos czy o wprowadzeniiu godziny policyjnej w Panamie. Zapraszamy do lektury!
Nowy wenezuelski rząd
#Wenezuela #Nicolás Maduro #Diosdado Cabello #Delcy Rodríguez
We wtorek Nicolás Maduro ogłosił, jak będzie wyglądać jego nowy rząd. Wiceprezydentką zostanie Delcy Rodríguez, która zostanie również szefową Ministerstwa Ropy Naftowej. Rodriguez stanie także na czele PDVSA, czyli państwowej spółki naftowej. Kolejną ważną postacią będzie Diosdado Cabello, jeden z szefów PSUV (Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli), który będzie przewodzić Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Pokoju. Z tego powodu pod jego kontrolą znajdzie się także policja. Cabello znany jest ze swojego radykalizmu, co w obliczu chaosu, jaki ogarnął kraj po wyborach, może doprowadzić do terroru politycznego.
Źródła:
Autorka: Dorota Burdyszek
Bukele ogłasza możliwe zakończenie stanu wyjątkowego
#Salwador #Nayib Bukele #stan wyjątkowy
W niedawno udzielonym wywiadzie prezydent Salwadoru po raz pierwszy stwierdził, że widzi realną możliwość zniesienia w najbliższym czasie stanu wyjątkowego, który panuje w kraju od marca 2022. Stan wyjątkowy w Salwadorze został wprowadzony po brutalnym ataku potężnych ówcześnie salwadorskich gangów, tzw. maras. Oficjalnie jego dalsze utrzymanie ma na celu walkę z przestępczością, jednak wiele organizacji chroniących prawa człowieka, zwraca uwagę na nadużycia policji wobec obywateli.
W tym samym wywiadzie Bukele zaprzeczył, że będzie ubiegać się o trzecią kadencję. Jako argument podał konstytucyjne ograniczenie kadencyjności prezydenta do jednej reelekcji. Należy jednak pamiętać, że w przeszłości Buekele złamał to ograniczenie , którą konsekwentnie respektowali jego poprzednicy.
Źródła:
Groźny meksykański gangster wychodzi na wolność
#Meksyk #przestępczość zorganizowana #handel narkotykami
Słynny meksykański gangster Osiel Cárdenas Guillén opuszcza więzienie po 21 latach odsiedzianego wyroku. Cárdenas, jako szef dwóch organizacji przestępczych Kartelu z Golfo oraz Las Zetas, przez lata był jednym z najpotężniejszych meksykańskich narcos. Jednak w 2003 roku został schwytany i osadzony w meksykańskim więzieniu, a kilka lat później – poddany ekstradycji do USA. Koniec odsiadki nie będzie bynajmniej końcem problemów dawnego capo. W Meksyku dalej czekają na niego niezałatwione sprawy prawne. Co więcej, jego dawne narkotykowe imperium rozpadło się po jego zniknięciu, a jego najbliższa rodzina, w tym syn i siostrzeńcy, również zostali skazani na wieloletnie więzienie.
Źródła:
Autorka: Justyna Kleczkowska
Włoski marksistowsko-leninowski terrorysta aresztowany w Argentynie
#Argentyna #terroryzm
W Buenos Aires aresztowany został Leonardo Bertulazzi, były bojownik włoskiej organizacji Czerwone Brygady. Ów formacja była miejską partyzantką o radykalnie lewicowej orientacji, działającą we Włoszech w latach siedemdziesiątych podczas tzw. lat ołowiu. Znana była min. z zabójstwa byłego chadeckiego premiera Aldo Moro w 1978 roku. Bertulazziemu zgodnie z międzynarodowym prawem przyznano azyl w Argentynie w 2004 roku, lecz obecne władze odebrały mu go. Działania argentyńskich służb pochwaliła premierka Włoch Giorgia Meloni, zbliżona poglądowo do rządu Argentyny.
Aresztowanie komunistycznego terrorysty zbiega się w czasie z powrotem do argentyńskiej debaty publicznej tematu Procesu Reorganizacji Narodowej, czyli terroryzmu państwowego junty wojskowej z lat 1976-1983 oraz działalności lewicowych bojówek z tego okresu. Wiceprezydentka Victoria Villarruel, wywodząca się z rodziny wojskowych, broni tezy, że reakcja wojskowych była stosowna do zagrożenia (bliskiego ideowo postaci aresztowanego Bertulazziego), a powszechnie przyjęta liczba ofiar junty nie wynosi 30 tys. zabitych i zaginionych. Partia Javiera Milei, La Libertad Avanza ,planowała przedstawienie ustawy, która zapewni amnestię skazanym za terroryzm państwowy, którzy spędzili w więzieniu co najmniej dwie dekady. Ów propozycja spowodowała odejście jednej deputowanej z szeregów partii. Apologetyzm Procesu Reorganizacji Narodowej ze strony Milei czy Villarruel jest tym bardziej zrozumiały mając na uwadze terapię szokową, jaką implementowano w latach 1976-1983, a także probiznesowy kurs jaki wówczas obrano (np. de facto nacjonalizacji wartych miliardy dolarów długów prywatnych firm).
Źródła:
https://www.batimes.com.ar/news/argentina/argentina-arrests-ex-member-of-italys-red-brigades.phtml
Autor: Jan Paradowski
Nowa ekwadorska polityka migracyjna dla Wenezuelczyków
#Ekwador #kryzys migracyjny
Z powodu trudnej sytuacji w Wenezueli, Daniel Noboa podjął decyzję o “amnestii migracyjnej”, która ma dotyczyć Wenezuelczyków. Polegać to będzie na ustanowieniu specjalnego procesu legalizacji pobytu dla tych Wenezuelczyków, których świadectwo pobytu wygasło lub tych, którzy nie uzyskali jeszcze specjalnej wizy. Wenezuelczycy, których obejmie “amnestia migracyjna”, dostaną zezwolenie na pobyt w Ekwadorze na czas 8 miesięcy. W czasie tych ośmiu miesięcy Wenezuelczycy będą mieli możliwość ubiegać się o wizę, ale tym zajmie się już Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Źródła:
https://apnews.com/world-news/general-news-21520128d35abc7fd352cee6e18a8ea4
Autorka: Dorota Burdyszek
Afera korupcyjna w Chile z wpływowym prawnikiem w roli głównej
#Chile #korupcja
Chilijskie media z żywotnym zainteresowaniem śledzą sprawę znanego prawnika Luisa Hermosilli. Został on aresztowany wraz z współpracowniczką Leonardą Villalobos i jej mężem. Postawiono im zarzuty łapówkarstwa, prania pieniędzy i oszustwa podatkowego. Rok temu Chile wstrząsnęła informacja, iż Hermosilla radził swojemu klientowi, biznesmenowi Danielowi Sauerowi, przekupienie urzędu skarbowego, który badał nieścisłości w działaniu przedsiębiorstw Sauera. Obecnie policja przeszukuje konwersacje na telefonie Hermosilli. Jego wspólnikiem był Andres Chadwick, minister spraw wewnętrznych za drugiego rządu Sebastiána Piñery, bezpośrednio odpowiedzialny za represje protestów z 2019 roku. Ponadto Hermosilla był powiązany z wieloma biznesmenami, prokuratorami czy wysoko postawionymi funkcjonariuszami policji.
Źródła:
https://www.ft.com/content/e5d372d3-7538-4c97-adb9-b8423c862c11
Brazylijczycy bez dostępu do X
#Brazylia #Twitter #Elon Musk
W sobotę nad ranem Brazylia rozpoczęła oficjalne blokowanie dostępu do portalu X. Działania te są wynikiem nakazu wydanego w piątek przez sędziego Sądu Najwyższego Alexandre’a de Moraesa. Ogłosił on, że z powodu niedostosowania się X do nakazu i nie powołania oficjalnego przedstawiciela serwisu w Brazylii, X zostanie zawieszone na terenie całego państwa. Elon Musk w odpowiedzi na decyzję de Moraesa nazwał go „złym dyktatorem podszywającym się pod sędziego” oraz stwierdził, że „ataki na wolność wypowiedzi, które miały miejsce w tym roku, są bez precedensu w XXI wieku”. Część użytkowników serwisu internetowego X nie może się zalogować do swoich kont, natomiast osoby korzystające z aplikacji mobilnej nie otrzymują nowych treści oraz nie mogą na nie reagować, ani nic publikować.
Źródła:
https://www.dw.com/es/comienza-bloqueo-de-la-red-social-x-en-brasil-tras-orden-judicial/a-70098309
https://www.dw.com/es/el-juez-moraes-ordena-el-bloqueo-de-la-red-social-x-en-brasil/a-70098126
Autorka: Joanna Wieczorek
Panama wprowadza godzinę policyjną
#Panama #przestępczość #José Raúl Mulino
Prezydent Panamy, José Raúl Mulino, wprowadza godzinę policyjną w mieście Colón i dystrykcie San Miguelito, aby walczyć z przestępczością. Zakaz swobodnego poruszania się ma obowiązywać od godziny dziewiątej wieczorem do piątej lub szóstej rano. Nadmorskie miasto Colón oraz gęsto zaludniony dystrykt San Miguelito od lat mierzą się z wysoką przestępczością. Mulino uzasadnił swoją decyzję mówiąc, że są to “dwa miejsca bodajże najbardziej dotknięte problemem gangów”. Nie doprecyzował kiedy postanowienie wejdzie w życie. Polityk zarządził ponadto dogłębne kontrole na lotniskach w celu walki z przemytem narkotyków.
Źródła:
https://www.dw.com/es/toque-de-queda-en-panamá-para-enfrentar-criminalidad/a-70086478
Autorka: Klaudia Dink
Amnesty International oskarża Dominikanę o rasizm
#Dominikana #Haiti #rasizm #kryzys migracyjny #Amnesty International
Amnesty International po raz kolejny oskarżyło Dominikanę o rasizm w stosunku do migrantów z Haiti. W kwietniu organizacja wystosowała oficjalny list do prezydenta kraju, Luisa Abinadera, oraz instytucji państwowych, w którym zarzuciła im rasistowskie praktyki migracyjne. Zdaniem organizacji Dominikana odsyła do Haiti nawet tych migrantów, którzy potrzebują ochrony międzynarodowej. Zarzuty odparła wiceprezydentka Dominikany, Raquel Peña. Jej zdaniem państwo tylko broni swojej suwerenności. Natomiast przedstawicielka AI w Amerykach, Ana Piquer, po raz kolejny wystosowała do państwa dominikańskiego apel o zmianę polityki.
Źródła:
https://www.dw.com/es/amnistía-reitera-a-dominicana-hay-racismo-contra-haitianos/a-70086705
Autorka: Klaudia Dink
Korekta: Klaudia Dink
Autorami tekstów są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.