Iberonews 2023-11-18

Zima zaskoczyła wszystkich! Ale nasza redakcja, niezależnie od pogody, przygotowała dla Was podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia w Ameryce Łacińskiej. W tym tygodniu piszemy o tragicznym morderstwie w Meksyku, utworzeniu największej biblioteki w Ameryce Środkowej czy też o przyznaniu nagród Latin Grammy. Zapraszamy do lektury!

Pierwsza niebinarna osoba sędziowska w Ameryce Łacińskiej zamordowana

#Meksyk #morderstwo #LGBT

We wtorek doszło do kontrowersyjnego zabójstwa w Meksyku. Zamordowana została pierwsza niebinarna osoba sędziowska w dziejach Ameryki Łacińskiej, Jesús Ociel Baena. Była to również pierwsza osoba w historii Meksyku, która otrzymała nie-binarny paszport. Ociel Baena była osobą aktywistyczną w środowisku LGBT+. W Meksyku osoba ta wywołała kontrowersje ze względu na swój sposób ubierania się, wymykający się binarnemu podziałowi na odzież męską i damską. Prosiła także o zwracanie się do niej za pomocą neutralnego wyrażenia “le magistrade” zamiast formy męskiej “el magistrado” czy żeńskiej “la magistrada”. Osoba sędziowska została znaleziona w swoim własnym domu z licznymi ranami kłutymi. Na miejscu odnaleziono także zwłoki jej partnera. Policja przekonuje, że doszło do przestępstwa popełnionego w afekcie. Temu nie dowierza jednak społeczność LGBT+, która uważa, że mogło dojść do przestępstwa z nienawiści. Zbrodnia poruszyła społecznością LGBT+ w Meksyku, która tłumnie wyszła na ulice domagając się sprawiedliwości.

Źródła:

https://www.rtve.es/noticias/20231114/conmocion-mexico-persona-sin-vida-no-binaria-magistrade/2460912.shtml 

https://www.bbc.com/mundo/articles/crgpnll45kko 

https://es-us.noticias.yahoo.com/activista-género-binario-méxico-muere-212846729.html


Druga debata wyborcza w Argentynie

#Argentyna #wybory prezydenckie #Javier Milei #Sergio Massa

Już jutro, w niedzielę 19 listopada, Argentyńczycy wybiorą prezydenta. O urząd walczą peronista, aktualny minister gospodarki Sergio Massa oraz skrajnie neoliberalny ekonomista Javier Milei. Kandydaci w niedzielę 12.11 starli się w ostatniej przedwyborczej debacie. Głównym tematem w tej prawie dwugodzinnej wymianie zdań była oczywiście gospodarka. Massa starał się podkreślać wszelkie braki i sprzeczności w propozycjach Mileiego. Ujawnił też brak zrozumienia ekonomisty dla kwestii bezpieczeństwa, co potencjalnie może kosztować go wiele głosów w regionach w których jest ono dla mieszkańców kwestią kluczową. Massa uznawany jest za zwycięzcę debaty, jednak czy wpłynie ona na wynik wyborów?

Źródła:

https://elpais.com/argentina/2023-11-17/elecciones-en-argentina-2023-la-segunda-vuelta-de-las-presidenciales-en-vivo.html 

https://www.france24.com/es/video/20231113-esdn-invitado-del-dia-2-1113-2024-ep-101


Kwestia referendum dotyczącego sporu o Esequibo trafiła do MTS

#Wenezuela #Gujana #Esequibo

3 grudnia w Wenezueli ma się odbyć kontrowersyjne ogólnopaństwowe referendum. Ma ono dotyczyć roszczeń wenezuelskich do Esequibo, czyli terenu przygranicznego znajdującego się w Gujanie. W referendum Wenezuelczycy mają odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. utworzenia, przez Wenezuelę, nowego państwa Guayana Esequibo. Z tego powodu 14 listopada, Gujana zwróciła się do MTS (Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, jeden z organów ONZ) o zbadanie sprawy oraz wydanie środków nadzwyczajnych, które mają zablokować referendum. Wenezuela uznała to za naruszenie swojej suwerenności. Samo rozstrzygnięcie sprawy może nastąpić nawet dopiero za kilka lat.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/venezuela-vs-guyana-disputa-esequibo-181708188.html 

https://www.reuters.com/world/americas/venezuela-tells-world-court-referendum-go-ahead-despite-guyana-resistance-2023-11-15/


Gwatemalska prokuratura znów w natarciu, USA grozi sankcjami

#Gwatemala #USA #Bernardo Arévalo

Gwatemalska prokuratura wszczęła kolejne postępowanie przygotowawcze przeciwko prezydentowi-elektowi Bernardo Arévalo, wiceprezydentce-elektce Karin Herrerze i deputowanymi partii Movimiento Semilla. Postawiła im m.in. zarzuty zniszczenia państwowego mienia w ramach uczestnictwa w siłowym przejęciu kampusu państwowego uniwersytetu w 2022 roku, w ramach protestów studenckich związanych z nieprawidłowościami w wyborze rektora uczelni. Stany Zjednoczone w czwartek zagroziły nałożeniem na kraj kolejnych sankcji, jeżeli Arévalo, zgodnie z zasadami demokracji, nie przejmie władzy 14 stycznia.

Źródła:

https://www.bbc.com/mundo/articles/cjmp32w4p4ko 

https://elpais.com/america/2023-11-17/el-ministerio-publico-de-guatemala-busca-sabotear-el-traspaso-de-poder-con-un-nuevo-caso-contra-bernardo-arevalo.html


Paragwaj wznawia stosunki dyplomatyczne z Wenezuelą

#Paragwaj #Wenezuela

Santiago Peña (prezydent Paragwaju) i Nicolas Maduro (prezydent Wenezueli) podjęli decyzję o ponownym nawiązaniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy ich państwami – taka informacja została podana do wiadomości publicznej w oświadczeniach ministerstw spraw zagranicznych obu państw. Pierwsze kroki w kierunku ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych były podejmowane już w maju tego roku – wtedy pojawiły się deklaracje dotyczące działań, które miały doprowadzić do krótkoterminowego przywrócenia stosunków dyplomatycznych. Oba kraje nie utrzymywały ze sobą stosunków od 4 lat. W 2019 roku za rządów Mario Abdo Beníteza (ówczesny prezydent Paragwaju) podjął decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Wenezuelą, w której wtedy po raz drugi  stanowisko prezydenta obierał Nicolas Maduro.

Źródła:

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20231115-paraguay-y-venezuela-restablecen-las-relaciones-diplom%C3%A1ticas-rotas-desde-2019

https://cnnespanol.cnn.com/2023/11/15/venezuela-y-paraguay-reestablecen-relaciones-diplomaticas-consulares-orix/


W Salwadorze otwarto bibliotekę podarowaną przez rząd chiński

#Salwador #Chiny #biblioteka #Nayib Bukele

Prezydent Nayib Bukele zainaugurował we wtorek ogromną bibliotekę w historycznym centrum stolicy kraju. Całość kosztowała 50 milionów dolarów i została w pełni zasponsorowana przez rząd chiński. Biblioteka jest największą tego typu placówką w całej Ameryce Środkowej. Jej zbiory liczą ponad 360 tys. egzemplarzy. Wypożyczalnia będzie ponadto otwarta przez całą dobę i będą z niej mogli skorzystać mieszkańcy całego kraju. Wydarzenie to nabiera szczególnego znaczenia biorąc pod uwagę problemy z bezpłatnym dostępem do książek w Ameryce Środkowej. Przykładowo w Gwatemali nie istnieje sieć państwowych bibliotek.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/nayib-bukele-inaugura-biblioteca-donada-014055202.html 

https://elpitazo.net/internacional/el-salvador-inauguro-su-biblioteca-nacional-la-mas-grande-de-la-region/ 

El Centro de Formación de la Cooperación Española en La Antigua Guatemala, El estado de las bibliotecas en Guatemala, 2019.


Przyznano nagrody Latin Grammy

#Latin Grammy 2023 #Shakira #Karol G #Julieta Venegas #Natalia Lafourcade

W czwartek przyznano jedną z najważniejszych nagród w hiszpańskojęzycznym przemyśle muzycznym. Chodzi o Latin Grammy, znane również jako Los Grammy Latinos, które po raz pierwszy w historii odbyły się nie na terenie Stanów Zjednoczonych, lecz w Hiszpanii. W tym roku triumf święciły kobiety, które wygrały prawie wszystkie najważniejsze kategorie. Za najlepszy album roku uznano “Mañana será bonito” Kolumbijki Karol G, a piosenkę – głośną “Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53” nagraną przez kolumbijską gwiazdę Shakirę i argentyńskiego producenta Bizarrap. Za najlepszą wschodzącą gwiazdę uznano 19 letnią Wenezuelkę występującą pod pseudonimem Joaquina. Inne kategorie wygrały uznane artystki takie jak Natalia Lafourcade, Julieta Venegas czy Laura Pausini. Za najlepszą rockową piosenkę roku uznano “Leche De Tigre” autorstwa kolumbijskiej grupy JDiamante Eléctrico i Adriána Quesady. Z kolei w kategorii najlepszego rockowego albumu wygrał kultowy meksykański rap-metalowy zespół Molotov z krążkiem “Sólo D’ Lira”.

Źródła:

https://elpais.com/cultura/2023-11-16/todos-los-ganadores-de-los-latin-grammy.html 

https://www.eldiario.es/sevilla/mujeres-no-lloran-triunfan-latin-grammys-shakira-karol-g-coronan-reinas-musica-latina-sevilla_1_10691598.html


Dominika stworzy pierwszy na świecie rezerwat dla kaszalotów

#Dominika #ochrona środowiska #ochrona przyrody

Prawie 800 kilometrów kwadratowych będzie liczył rezerwat mający na celu ochronę zarówno tych majestatycznych zwierząt, jak i walkę ze zmianami klimatu. Populacja kaszalotów jest w tej walce kluczowa – ich obecność wpływa na zakwitanie planktonu, które odpowiada za wyłapywanie dwutlenku węgla z atmosfery, a następnie, pośmiertnie, zabieranie go ze sobą na dno oceanu. Decyzja ta została niezwykle pozytywnie przyjęta przez międzynarodową społeczność biologów oraz ekologów.

Źródła:

https://www.theguardian.com/environment/2023/nov/13/caribbean-dominica-whale-reserve


Spełnienie imprezowej ostatniej woli

#Salwador

Ciężko chory mieszkaniec Salwadoru miał nietypową prośbę do swoich bliskich. Otóż chciał, aby po jego śmierci, trumnę z jego ciałem, zanieść do jego ulubionego baru. Wiralem w internecie stał się filmik na którym goście baru, tańczą wokół jego trumny, która stała na środku parkietu. DJ puszczał ulubione piosenki zmarłego i oficjalnie pożegnał zmarłego, który nosił wdzięczną ksywę “El rey de la vinagre”  – Król Octu. Na imprezie nie brakowało też momentu zadumy i wspólnego czuwania przy trumnie przy dźwiękach muzyki.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/cumplen-su-ultima-voluntad-lo-velan-en-un-bar-con-musica-y-baile-005457475.html


Autorkami tekstu są Klaudia Dink, Barbara Midziak i Dorota Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *