Iberonews 2023-11-11

Dziś w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i zobaczyć co wydarzyło się w ostatnich dniach w Ameryce Łacińskiej. Zapraszamy do lektury!

Śmierć dwóch nauczycieli podczas protestów w Panamie

#Panama #protesty #morderstwo

W środę doszło do zabójstwa dwóch uczestników protestów w Panamie. Morderstwa dopuścił się Kenneth Darlington posiadający podwójne, panamsko-amerykańskie obywatelstwo. Jego ofiarami byli nauczyciele – Iván Rodríguez i Abdiel Díaz. Pedagodzy brali udział w blokadzie drogi. Gdy okazało się, że Darlington nie może przejechać, wysiadł z auta i zastrzelił uczestników protestów. Jeden z nich zmarł na miejscu, drugi w szpitalu. Uwaga, wyszukując informacji na temat tego zdarzenia, można natrafić na drastyczne treści z miejsca zdarzenia. Przypominamy, że protesty w Panamie trwają już trzeci tydzień, a w Polsce pojawia się dużo fake newsów dotyczących tych wydarzeń.

Źródła:

https://www.dw.com/es/hombre-mata-a-dos-manifestantes-en-protesta-contra-minera-en-panamá/a-67336770

https://www.ntn24.com/noticias-actualidad/ciudadano-estadounidense-mato-a-tiros-a-dos-manifestantes-que-bloqueaban-una-carretera-en-panama-455147


Uprowadzony ojciec Luisa Díaza wraca do domu

#Kolumbia #Luis Díaz #ELN #porwania

W czwartek ogłoszono, że ojciec piłkarza Luisa Díaza, Luis Manuel Díaz, został oswobodzony z niewoli w której spędził 12 dni. Do jego porwania doszło 28 października w departamencie La Guajira na północy Kolumbii. Za jego porwanie odpowiedzialni byli partyzanci z ELN (Armii Wyzwolenia Narodowego). Do przekazania mężczyzny doszło przy granicy kolumbijsko-wenezuelskiej. Początkowo miało do tego dojść we wtorek, jednak ELN oświadczyło, że na obszarze, w którym miało dojść do przekazania więźnia jest za dużo oddziałów wojska i policji. Obecnie w Kolumbii toczy się proces pokojowy z ELN i obowiązuje zawieszenie broni – zdaniem prezydenta Kolumbii Gustavo Petro porwanie było sprzeczne z procesem pokojowym. Rządowa agencja odpowiedzialna za prawa obywatelskie, po uwolnieniu Díaza, wydała oświadczenie, w którym żąda uwolnienia wszystkich przetrzymywanych przez różne nielegalne ugrupowania przestępcze. Rolę w uwolnieniu Díaza odegrał też Kościół Katolicki oraz funkcjonariusze międzynarodowi ONZ.

Źródła:

https://es-us.vida-estilo.yahoo.com/guerrilla-eln-libera-padre-futbolista-170615461.html 

https://cnnespanol.cnn.com/2023/11/09/luis-diaz-papa-liberacion-secuestro-colombia-orix/


Gujana odmawia negocjacji z Wenezuelą

#Wenezuela #Gujana #Esequibo

Premier Gujany Mark Phillips ogłosił, że: “czas na negocjacje z Wenezuelą się skończył”, odnosząc się do sięgającego XIX wieku wenezuelsko-gujańskiego sporu o region Esequibo. Zapowiedział, że prezydent kraju, Irfaan Ali, nie spotka się ze swoim wenezuelskim odpowiednikiem.

Tymczasem w Wenezueli trwają przygotowania do zaplanowanego na 3 grudnia narodowego referendum w tej sprawie. Prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro, nawołuje do udziału w referendum za pomocą hasła “Juntos por la recuperación de la Guayana Esequiba” (“Razem dla odzyskania Regionu Esequibo”). W głosowaniu Wenezuelczycy mają odpowiedzieć na 5 pytań.

Źródła:

https://www.dw.com/es/guyana-rechaza-negociar-con-venezuela-territorio-del-esequibo/a-67336808


Kubańscy sportowcy proszą o azyl w Chile

#Kuba #Chile

Do wydarzenia doszło w niedzielę, w czasie Igrzysk Panamerykańskich odbywających się w tym roku w chilijskiej stolicy. Pięć hokeistek oraz jeden płotkarz opuścili obóz swojej reprezentacji, zatrzymali się w domach swoich znajomych i złożyli wnioski o azyl. Nie mają przy sobie paszportów, gdyż kubańska federacja odebrała im je po przylocie do Chile. W tym roku już ok. 60 kubańskich sportowców uciekło w podobny sposób w czasie wydarzeń sportowych na całym świecie.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/11/07/los-atletas-cubanos-que-desertaron-de-su-delegacion-en-los-panamericanos-pediran-refugio-en-chile/ 

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/11/09/hablaron-las-deportistas-cubanas-que-desertaron-en-chile-tomamos-la-decision-correcta-ahora-nos-sentimos-libres/ 

https://es-us.noticias.yahoo.com/escaparon-atletas-cubanos-solicitaron-refugio-093115540.html


Gustavo Petro zapowiada eksplorację wraku San José przed końcem swojej kadencji

#Gustavo Petro #Kolumbia

Galeon San José, określany mianem Świętego Graala archeologii podwodnej zatonął u wybrzeży Kolumbii ponad 300 lat temu. Na jego pokładzie znajdowało się m.in. 200 ton złota i srebra, drogie kamienie i pół miliona pesos hiszpańskich. Bogactwa pochodziły głównie z aktualnych terenów Peru, Ekwadoru i Meksyku. Kolumbijczycy kłócą się o prawa do skarbu z ww. krajami, przedstawicielami różnych społeczności rdzennych oraz z Hiszpanią od lat. Aktualnie dokładne zbadanie okrętu i wydobycie jego zawartości stało się jednym z celów które Gustavo Petro pragnie zrealizować przed końcem swojej kadencji.

Źródła:

https://cnnespanol.cnn.com/2023/11/10/petro-exhumar-galeon-san-jose-recuperar-tesoro-caribe-colombia-orix/


Powstał Ameripol

#Ameripol

Przedstawiciele 27 krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów 9.11 podpisali akt erekcyjny Ameripolu – regionalnej współpracy organów ścigania, podobnej do Europolu. Choć współpraca ta de facto istnieje od 2007 roku, dopiero z podpisaniem tego aktu zyskała osobowość prawną, niezbędną do otrzymania od państw członkowskich zgód na przeprowadzanie przez nią autonomicznych operacji. Współpraca obejmuje 33 ciała policyjne oraz posiada 31 obserwatorów – między innymi Europol oraz Interpol.

Źródło:

https://www.dw.com/es/crimalidad-en-am%C3%A9rica-latina-crean-ameripol-a-semejanza-de-europol-e-interpol/a-67361421


Zaginięcie młodej Amerykanki w Gwatemali

#Gwatemala #Stany Zjednoczone

W amerykańskich mediach rozgłos zyskała historia Nancy Ng, młodej Amerykanki, która zaginęła w Gwatemali. 29 letnia Ng pojechała do Gwatemali na zajęcia z jogi. Ostatni raz była widziana wraz z innymi turystami na spływie kajakowym w jeziorze Atitlán w południowo-zachodniej części kraju. Według świadków Ng utonęła. Jej rodzina nie wierzy jednak w te zapewnienia, co uzasadnia faktem, że organizatorzy wycieczki czekali 24 godziny zanim zgłosili zaginięcie gwatemalskim władzom.

Źródła:

https://abc7.com/nancy-ng-mujer-desaparecida-guatemala-fbi/14030930/ 

https://www.cbsnews.com/news/nancy-ng-southern-california-woman-missing-weeks-guatemala-lake-atitlan-family-says/ 

https://www.youtube.com/watch?v=YPuj525aIVU


Kolejny projekt nowej chilijskiej konstytucji

#Chile #konstytucja

7 listopada Rada Konstytucyjna przekazała projekt nowej chilijskiej konstytucji prezydentowi Gabrielowi Boricowi. Prezydent zarządził referendum konstytucyjne na 17 grudnia tego roku – wtedy obywatele Chile zdecydują, czy chcą takiej konstytucji. Zdaniem Beatriz Hevi, która kieruje działalnością Rady, projekt nowej konstytucji odpowiada na “najpilniejsze potrzeby i wyzwania dzisiejszego Chile”. W projekcie nowej konstytucji podkreślana jest rola sektora prywatnego w systemie emerytalnym i zdrowotnym. Pojawia się tam również zapis o “ochronie życia nienarodzonego” – widać więc, że konstytucja będzie mieć charakter konserwatywny. Przypominamy, że nie jest to pierwszy projekt konstytucji. W 2022 obywatele odrzucili projekt konstytucji, która została uznana za zbyt progresywną. Obecnie w Chile dalej obowiązuje konstytucja z czasów dyktatury Pinocheta.

Źródła:

https://cnnespanol.cnn.com/2023/11/07/gabriel-boric-recibe-nueva-propuesta-de-constitucion-de-chile-orix/

https://elpais.com/chile/2023-11-07/boric-al-recibir-el-texto-de-nueva-constitucion-chile-debe-decidir-si-esta-es-una-propuesta-que-nos-une.html


Fani Taylor Swift od maja koczują przy stadionie w Buenos Aires

#Argentyna #Buenos Aires #Javier Milei #Sergio Massa

Kiedy w maju ogłoszono, że Taylor Swift zagra koncerty w Buenos Aires, grupa jej najbardziej oddanych fanów zdecydowała się na nietypowe rozwiązanie. Miłośnicy amerykańskiej piosenkarki… rozbili namioty obok Estadio Monumental, na którym zaplanowany zostały dwa listopadowe występy. Wszystko po to, aby mieć szansę na miejsca przy scenie. 

W rozbitym “obozie” fani Swift, znani jako swifties, rozwiesili plakaty z hasłem: “Swiftie no vota por Milei” (“Swiftie nie głosuje na Mileiego”), odnosząc się tym samym do nadchodzącej drugiej tury wyborów prezydenckich w Argentynie. Na innych plakatach widniało hasło “Massa 2023”.

Źródła:

https://www.infobae.com/teleshow/2023/11/07/asi-esta-el-campamento-de-fans-de-taylor-swift-que-esperan-por-el-debut-de-la-cantante-en-argentina/ 

https://elpais.com/argentina/2023-11-09/argentina-arrastra-a-taylor-swift-a-la-campana-electoral-las-swifties-no-votamos-a-milei.html

https://es-us.vida-estilo.yahoo.com/taylor-swift-arranca-conciertos-argentina-230848596.html 

https://cnnespanol.cnn.com/video/argentina-taylor-swift-fanaticas-redaccion-buenos-aires-tv/ 

https://www.msn.com/es-us/noticias/politica/la-política-alcanza-a-los-miles-de-seguidores-de-taylor-swift-previo-a-su-1er-concierto-en-argentina/ar-AA1jJejG


Autorkami tekstu są Klaudia Dink, Barbara Midziak i Dorota Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *