Iberonews 2023-09-23

 

 

W najnowszym podsumowaniu tygodnia między innymi historyczny wyrok trybunału w Brazylii,  oszustwa finansowe dokonane przez ewangelickich pastorów czy… narcocorrido nagrane w ekwadorskim więzieniu. Zapraszamy do lektury!

Historyczny wyrok trybunału w Brazylii w sprawie ziem przodków

#Brazylia

 

W czwartek brazylijski Sąd Najwyższy, większością głosów (9 na 11 sędziów) podjął decyzję o odrzuceniu daty, która miałaby ograniczać roszczenia ludności rdzennych do ziemi. Przedstawiciele ludności rdzennych podkreślają, że ten wyrok jest niezwykle ważny, aby mogli oni zachować swoją kulturę. Ten wyrok jest istotny w kwestii rozstrzygnięcia ponad 300 roszczeń dotyczących ziemi, w konsekwencji ludność rdzenna ma szansę na zachowanie tych gruntów i uchronienie ich przed eksploatacją. Dzięki wyrokowi, brazylijski prezydent Lula ma podstawy do zawetowania ustawy, która ograniczałaby roszczenia przedstawicieli ludności rdzennych do roku 1988.

Źródło:

https://www.reuters.com/world/americas/brazil-top-court-rejects-time-limit-indigenous-land-claims-2023-09-21/#:~:text=BRASILIA%2C%20Sept%2021%20(Reuters),not%20live%20on%20in%201988.

 

Latynosi protestują przed siedzibą ONZ

#ONZ #protesty

 

W środę przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku protestowały setki osób, przede wszystkim migrantów z Kuby, Nikaragui, Wenezueli i Boliwii, a także z Iranu, Ukrainy i Armenii. Manifestujący z Ameryki Łacińskiej domagali się poszanowania dla praw człowieka oraz protestowali przeciwko uczestnictwu przedstawicieli ich państw w odbywającym się tego dnia Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Imigranci z Kuby sprzeciwiali się również uczestnictwu Kubańczyków w wojnie w Ukrainie. Ich zdaniem kubański rząd zdaje sobie sprawę z istnienia tego procederu i nie zrobił nic, aby go powstrzymać. W manifestacji wziął też udział jeden z byłych nikaraguańskich więźniów politycznych, uwolnionych w lutym tego roku przez rząd Ortegi. 

Źródła:

https://www.vozdeamerica.com/a/gritos-de-libertad-y-solidaridad-a-escasos-metros-de-las-naciones-unidas/7275184.html

 

Państwo odzyskało więzienie Tocorón 

#Wenezuela #więzienie #Nicolás Maduro

 

Wenezuela odzyskała kontrolę nad jednym z więzień znajdujących się na jej terytorium, “należącym” do gangsterów. Więzienie w Tocorón od lat znajdowało się pod kontrolą gangu Tren de Aragua, stanowiąc ich centrum operacyjne. Gangsterzy oraz pozostali osadzeni zapewnili sobie w nim pełną swobodę. Część z nich je opuściła, część wręcz przeciwnie, sprowadziła do niego całe swoje rodziny. Nic dziwnego, skoro na jego terenie znajdowała się wydzielona przestrzeń do zabawy dla dzieci, basen, boisko do baseballa, stajnie oraz mini zoo. W operacji zorganizowanej przez służby bezpieczeństwa ok. 11 000 funkcjonariuszy odzyskało kontrolę nad obiektem niemalże bez rozlewu krwi – zdecydowana większość przestępców opuściła Tocorón na wieść o zbliżających się oddziałach. Skłania to do podejrzeń, czy rząd przypadkiem nie dogadał się z gangiem przed operacją. Nicolás Maduro pogratulował swoim funkcjonariuszom sukcesu, zapowiedział również drugą fazę operacji, mającą na celu wyłapanie wszystkich zbiegłych z obiektu kryminalistów.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/venezuela-operativo-11-000-agentes-091554426.html 

https://es-us.noticias.yahoo.com/piscina-discoteca-venezuela-interviene-cárcel-084849826.html 

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-66873494

 

Śmierć dwóch osób po ataku na komisariat w Kolumbii

#Kolumbia #policja #FARC

 

W środę posterunek w policji w departamencie Cauca został zaatakowany. Sprawcy użyli materiałów wybuchowych, w wyniku czego dwie osoby poniosły śmierć. Oficjalnie sprawcy nie są jeszcze znani. Podejrzewa się, że za ataki odpowiedzialny mógł być dysydencki oddział FARC. Warto jednak pamiętać, że na tym obszarze działa także ELN. Niestety w środę doszło jeszcze do innych ataków, między innymi na bazę wojskową w mieście Suarez czy na komisariat policji w Santander de Quilichao.

Źródła:

https://www.vozdeamerica.com/a/colombia-ataque-con-explosivos-estacion-policia-deja-dos-muertos/7276343.html

 

Koniec “Bestii”?

#Meksyk #pociąg

 

Największy meksykański przewoźnik, FERROMEX, zawiesił funkcjonowanie 60 pociągów towarowych na północy kraju. Połączenia te były wykorzystywane przez migrantów, w szczególności najbiedniejszych, głównie z krajów Ameryki Centralnej, aby docierać do granicy ze Stanami Zjednoczonymi i przekraczać ją. “Najsłynniejszym” i najbardziej zabójczym z połączeń jest tzw. “Bestia” czy “Pociąg Śmierci”. Podróżujący w ten sposób migranci niezwykle często padają ofiarą gangów, a w wypadkach tracą kończyny i częstokroć, życia. Taki też jest oficjalny powód zawieszenia kursów – ochrona życia osób migrujących. Tytuł oficjalnego komunikatu to: “FERROMEX jest zmuszony zawiesić ruch pociągów towarowych w celu ochrony integralności osób migrujących” [“FERROMEX se ve obligado a suspender movimiento de trenes de carga para proteger la integridad de personas migrantes”].

Źródła:

https://www.dw.com/es/m%C3%A9xico-suspenden-operaci%C3%B3n-de-trenes-usados-por-migrantes/a-66870047

 

Liderzy radykalnej grupy Mapuczy zatrzymani

#Chile #Mapucze

 

W akcji zorganizowanej przez policję śledczą i wojsko zatrzymanych zostało 12 osób działających w radykalnej grupie Resistencia Mapuche Lavkenche (RML), w tym jej liderzy. Osoby te są oskarżane o szerzenie przemocy na wsi, kradzież drewna oraz podpalenia. RML jest młodą organizacją – jej początki sięgają 2020 roku, jednak jej modus operandi jest zbieżny z innymi podobnymi radykalnymi organizacjami Mapuczy. Sprzeciwiając się eksploatacji ich ziem przodków niszczą oni m.in. maszyny służące do wycinki drzew, czy blokują drogi uniemożliwiając ich wywóz. Niezwykle rzadko uciekają się do ataków na ludzi.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/09/21/chile-arrestaron-a-los-lideres-del-grupo-radical-resistencia-mapuche-lafkenche/

 

Tysiące Brazylijczyków oszukanych przez kaznodziei

#Brazylia

 

Brazylijskie władze badają sprawę grupy ewangelickich kaznodziei, którzy obiecywali wiernym otrzymanie błogosławieństw w zamian za pieniądze. Według komunikatu wydanego przez policję, siatka złożona z 200 osób miała oszukać nawet 50 tys. osób. Pastorzy oskarżani są o oszustwo, pranie brudnych pieniędzy i falsyfikację dokumentów.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/09/20/la-policia-de-brasil-investiga-a-decenas-de-pastores-evangelicos-que-habrian-estafado-a-unas-5000-personas/ 

https://www.dw.com/es/brasil-policía-investiga-a-pastores-evangélicos-por-estafa/a-66880000

 

Paragwajski deputowany wytoczyłby wojnę… Argentynie

#Paragwaj #Argentyna

 

Ruben Rubin, reprezentant paragwajskiej partii centrowej Hagamos, powiedział, że jako młody Paragwajczyk byłyby gotowy pójść na wojnę i walczyć za swój kraj – słowa być może nie wydają się kontrowersyjne, ale padły one w ten wtorek w paragwajskim Kongresie, gdzie przekonywał, że Paragwaj potrzebuje rakiet, które mogłyby dosięgnąć ważnych, z punktu widzenia strategicznego, miejsc w regionie. Niestety jego wypowiedź nawiązała do skargi, którą złożył paragwajski rząd wobec rządu argentyńskiego, dotyczyła ona opłat za drogę wodną, która biegnie przez rzekę Parana (rzeka graniczna). Dodatkowo Rubin zwrócił uwagę na umowy argentyńsko-amerykańskie dotyczące pożyczek na zakup samolotów.

Źródło:

https://es-us.noticias.yahoo.com/diputado-paraguay-iría-guerra-argentina-065725406.html

 

Narcocorrido nagrane z… więzienia

#Ekwador #handel narkotykami

 

Do nietypowego zdarzenia doszło w Więzieniu Regionalnym w Guayaquil. Na terenie zakładu karnego powstał teledysk piosenki narcocorrido (ballada poruszająca temat handlu narkotykami) El corrido del León opowiadającej o liderze grupy przestępczej Los Choneros, Adolfo Macíasie Villamarze. W teledysku wystąpił sam przestępca, znany pseudonimem Fito, który odbywa w placówce karę 34 lat pozbawienia wolności, a także jego córka. Fito został skazany za morderstwo, handel narkotykami, kradzież i nielegalne posiadanie broni. Władze nie są w stanie wyjaśnić w jaki sposób do więzienia wniesiony został sprzęt wykorzystany do nagrania filmu.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/09/20/un-lider-de-la-banda-criminal-los-choneros-grabo-el-video-musical-de-un-narcocorrido-en-la-carcel-de-ecuador-donde-esta-preso/ 

https://www.elcomercio.com/actualidad/seguridad/alias-fito-choneros-penitenciaria-litoral.html

 

Autorkami tekstu są Klaudia Dink, Barbara Midziak i Dorota Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *