Przedstawiamy kolejne podsumowanie tygodnia, a w nim między innymi wyzwiska pod adresem głów państw, groźby od kartelu CJNG czy… “ciała obcych” w meksykańskim kongresie. Zapraszamy do lektury!
Arévalo zawiesza proces przejęcia władzy
#Gwatemala #Bernardo Arévalo
Agenci prokuratury generalnej Gwatemali dokonali nalotu na budynki Najwyższego Trybunału Wyborczego, w których przechowywane są głosy oddane w ostatnich wyborach prezydenckich. Otworzyli oni skrzynki z głosami oraz sfotografowali ich zawartość. Działanie to stanowi drastyczne pogwałcenie prawa. Prezydent-elekt Bernardo Arévalo zadeklarował zawieszenie swojego procesu przejęcia władzy, do momentu rezygnacji, bądź usunięcia ze stanowiska Prokurator Generalnej Maríi Consuelo Porras, specjalnego prokuratora Rafaela Curruchiche oraz sędziego Fredy’ego Orellany. Ich działania na przestrzeni ostatnich miesięcy, od pierwszej próby delegalizacji jego partii po pierwszej turze wyborów prezydenckich, do aktualnego nalotu, nazwał próbą zamachu stanu.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/presidente-electo-guatemala-bernardo-arévalo-105001564.html
https://apnews.com/article/guatemala-election-bernardo-arevalo-raid-af132f2b3a19f2b6d6bdc682cb926efd
Szczyt G77+Chiny w Hawanie
#Kuba #Hawana #szczyt
W dniach 15 i 16 sierpnia w Hawanie odbywa się szczyt G77 + Chiny. Stolicę Kuby odwiedzi ponad sto delegacji z krajów globalnego Południa, w tym liderzy krajów takich jak Brazylia, Argentyna, Kolumbia, Boliwia, Honduras, Mozambik, Sri Lanka, Laos, RPA czy Irak. W agendzie znajdują się, tematy naukowe i technologiczne, energetyczne, ekologiczne, ekonomiczny porządek świata oraz wojna w Ukrainie.
Państwa obecne w tym forum stanowią ok. 80% światowej populacji, produkują 46% światowego PKB i stanowią ponad ⅔ członków ONZ. Organizacja ta posiada również aż 3 członków stałych w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W przyszłym roku G77 będzie świętowała 60-lecie swojego założenia. Forum to od samych początków swojego istnienia ma na celu promowanie interesów krajów globalnego Południa na arenie międzynarodowej.
Źródła:
Daniel Ortega nazywa Borica “małym Pinochetem”, a Petro – “zdrajcą guerrilleros” i “śmieciem”
#Daniel Ortega #Gabriel Boric #Gustavo Petro #Nikaragua #guerrilla
We wtorek w Nikaragui odbyły się uroczystości z okazji 44. rocznicy założenia policji w Managui. W swoim wystąpieniu prezydent kraju Daniel Ortega zszedł na temat prezydentów innych państw regionu – Gabriela Borica i Gustavo Petro. Borica nazwał “małym Pinochetem”, natomiast Petro “zdrajcą guerrilleros” i “śmieciem”. Zdaniem Ortegi Chile nie jest demokracją, ponieważ cały czas jest “powiązana” prawami z czasów dyktatury. Natomiast prezydenta Kolumbii posądził o “kierowanie państwem na usługach Jankesów”. Dodał też, że “Petro przynosi wstyd guerrilleros, który walczyli w jego partyzantce” [M-19 – przypis redakcji].
Zarówno Boric jak i Petro w przeszłości krytykowali sytuację polityczną w Nikaragui, kraju, w którym notorycznie łamane są prawa człowieka.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/daniel-ortega-tildó-gabriel-boric-153645400.html
https://es-us.noticias.yahoo.com/daniel-ortega-llama-traidor-petro-114723146.html
https://es-us.noticias.yahoo.com/boric-calificó-insulto-dichos-dictador-151246170.html
Dominikana zamyka granicę z Haiti
#Dominikana #Haiti #Luis Abinader
Prezydent Dominikany, Luis Abinader, zadeklarował zamknięcie granicy lądowej, wodnej oraz powietrznej z Haiti. Powodem tak drastycznej decyzji jest budowa przez haitańskich rolników kanału irygacyjnego, odprowadzającego część wód z granicznej rzeki Dajabón, do której prawa obu krajów zostały uregulowane w traktacie pokojowym z 1929 roku. Według Abinadera budowa kanału stanowi jego pogwałcenie. Lider grupy rolników budujących kanał zadeklarował, że jest to dla nich sprawa życia i śmierci, dlatego nie zaprzestaną prac. “To kanał albo śmierć. Jesteśmy gotowi zostać pochowanymi przy kanale”. Zamknięcie granicy poważnie uderzy w gospodarki obu krajów, szczególnie jednak w tą haitańską. Stanowi również ogromny problem dla ludzi mieszkających i pracujących po obu stronach granicy.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/república-dominicana-cerrará-frontera-haití-212434273.html
https://es-us.noticias.yahoo.com/presidente-república-dominicana-ordena-cierre-181734668.html
Wenezuela znowu boryka się z problemami w dostawach prądu
#Wenezuela #blackout w Wenezueli #Nicolás Maduro
W Wenezueli znowu doszło do przerw w dostawach prądu. W tą środę w Caracas oraz w 10 innych regionach tego państwa zabrakło prądu oraz nastąpiły przerwy w dostępie do internetu. Na razie rząd Maduro nie skomentował tej sprawy (stan na 15.09). Mocno problemy związane z brakiem prądu odczuli mieszkańcy stolicy, Caracas. W wyniku problemów z prądem przestało jeździć metro, a niektóre połączenia kolejowe musiały zostać zawieszone. Podobna sytuacja miała miejsce w marcu 2019 roku – wtedy Maduro obarczył winą opozycję oraz niesprzyjające mu inne zagraniczne reżimy polityczne (m.in. USA). Awaria w dostawach prądu z 2019 jest opowiedziana w pierwszym odcinku wenezuelskiej propagandowej kreskówki dla dzieci Superbigote.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/metro-caracas-suspende-servicio-fallas-015100949.html
Kolumbijskie dzieci domagają się pokoju
#Kolumbia
W środę 13 września w południowo-zachodniej części Kolumbii, dzieci oraz dorośli odbyli marsz, podczas którego żądali pokoju w kraju oraz zapewnienia prawa do bezpiecznej nauki. Protest był odpowiedzią na wydarzenia sprzed tygodnia, a konkretnie z 5 września, kiedy doszło do starć między partyzantkami a wojskiem. W wyniku tej strzelaniny rannych zostało dwóch żołnierzy, uszkodzony został także budynek miejscowej szkoły. Po strzelaninie dzieci nie mogły wrócić do szkoły. Nauczyciele doliczyli się ponad 140 dziur w ścianach budynku, które powstały w czasie wymiany ognia.
Źródło:
https://es-us.noticias.yahoo.com/niños-marchan-exigir-paz-balas-185835438.html
Peso Pluma z groźbami od kartelu CJNG
#Meksyk #Peso Pluma #kartele narkotykowe #Kartel Jalisco Nowe Pokolenie #El Chapo
W ciągu ostatnich dni media społecznościowe obiegły zdjęcia tzw. narcomantas skierowanych do rapera Peso Plumy. Cztery narcomantas, czyli rozwieszone w miejscu publicznym banery z groźbami od handlarzy narkotyków, zostały napisane najprawdopodobniej przez członków kartelu CJNG. Zgodnie z groźbą Peso Pluma ma zrezygnować z zaplanowanego na 14 października koncertu w Tijuanie, inaczej “będzie to jego ostatni występ”. Na banerach młody artysta został oskarżony o “brak szacunku” i “gadulstwo”. Sprawą zajęła się meksykańska prokuratura. W związku ze sprawą zatrzymano już jednego mężczyznę. Nie wiadomo jeszcze czy do koncertu dojdzie, czy zostanie on odwołany.
W kilku swoich piosenkach Peso Pluma odwoływał się do rywalizującej z CJNG organizacją przestępczą Cartel de Sinaloa. Założycielowi i wieloletniemu liderowi CDS, Joaquínowi Guzmánowi Loerze znanemu jako “El Chapo”, poświęcił chociażby utwór “El Gavilán”.
Źródła:
https://politica.expansion.mx/mexico/2023/09/12/amenazan-a-peso-pluma-en-tijuana
Ekwador obejmie ochroną 65 tys. hektarów lasu
#Ekwador #ochrona przyrody #ochrona środowiska
Dzięki wsparciu ekwadorskiego rządu oraz partnerów zagranicznych, udało się włączyć kolejne tereny do projektu Socio Bosque II. Ponad 65 000 hektarów zostało dołączonych do programu. Dodatkowo przyznano ponad 150 000 dolarów finansowania, które mają być przeznaczone na rzecz ochrony tych terenów. Ziemie znajdą się pod opieką dwóch wspólnot – Mashientzi i Tunkias. Dzięki wspomnianym już finansowaniu uda się również poprawić jakość i warunki życia społeczności rdzennych zamieszkujących te tereny. Ekwadorski minister środowiska, wody i transformacji ekologicznej zapowiedział, że do 2025 roku aż 1,9 miliona hektarów ma być włączonych w ten program.
Źródła:
https://www.dw.com/es/ecuador-protege-otras-65000-hectáreas-de-bosques-nativos/a-66805971
“Ciała obcych” w meksykańskim kongresie
#Meksyk #UFO #Peru #Jaime Maussan #Nazca
W środę dziennikarz i ufolog Jaime Maussan zaprezentował przed meksykańskim parlamentem… ciała dwóch “obcych”. Maussan od lat zajmuje się tematem UFO. Swoje odkrycie pokazał światu w trakcie publicznej audiencji dedykowanej tematu niezidentyfikowanych obiektów latających, która odbyła się w meksykańskim kongresie. Zwłoki rzekomych kosmitów miały zostać odnalezione w Peru w okolicach słynnych Rysunków z Nazca.
Maussan szybko został oskarżony o spreparowanie “zwłok” przy użyciu zwierzęcych kości. Tematem zainteresowały się takźe… peruwiańskie władze, według których kości należeć mogą do prekolumbijskich mumii. Peruwiańskie Ministerstwo Kultury złożyło już doniesienie na Maussana i jego wspólników oskarżając go o nielegalny wywóz okazów.
Źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=EH5VzoaC8XY
https://es-us.noticias.yahoo.com/cuerpos-humanos-presentados-congreso-mexicano-214139793.html
Autorkami tekstu są Klaudia Dink, Barbara Midziak i Dorota Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.