Iberonews 2022-03-15

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym zestawieniem #Iberonews:

#CHILE

Gabriel Boric zaprzysiężony na prezydenta Chile: najważniejsze przesłania z jego pierwszego przemówienia w Palacio de La Moneda.

11 marca zaprzysiężony został nowy prezydent Chile Gabriel Boric Font.

W swoim pierwszym przemówieniu lider lewicowej koalicji, która zastąpi tradycyjne bloki polityczne rządzące krajem od czasu przywrócenia demokracji w 1990 r., zadeklarował, że chce bronić poszanowania praw człowieka, wspierać prace Konstytuanty odpowiedzialnej za zaproponowanie nowej Magna Carta Chile oraz zamierza zmierzyć się z wyzwaniami stojącymi przed krajem w ciągu najbliższych czterech lat jego kadencji. Wśród nich znajdują się m.in. kryzys migracyjny na północy kraju, konflikt z ludnością tubylczą na południu Chile, nierówności społeczne, przestępczość, przemoc wobec kobiet i “dysydenci”.

W wieku 36 lat najmłodszy prezydent w historii kraju obejmuje urząd z ambitnym programem zmian obejmującym reformy systemu emerytalnego, podatkowego i zdrowotnego. Program ma być odpowiedzią na panujący w kraju kryzys ekonomiczno-społeczny, wzrastającą inflację, negatywne skutki pandemii oraz stan wyjątkowy ogłoszony na niektórych obszarach Chile w wyniku konfliktów społecznych.

https://elpais.com/internacional/2022-03-12/gabriel-boric-rescata-la-epica-de-salvador-allende-en-su-primer-discurso-como-presidente.html

https://www.eleconomista.es/economia/noticias/11664446/03/22/Gabriel-Boric-Font-asume-como-Presidente-de-Chile.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60716438

#MEKSYK #USA

Migracja Rosjan do USA przez Meksyk i jej gwałtowny wzrost przed konfliktem z Ukrainą.

Po zajęciu obojętnego stanowiska w pierwszych godzinach rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jej późniejszym potępieniu, Meksyk zapewnia, że jest gotów udzielić schronienia każdej osobie dotkniętej konfliktem, która o nie poprosi. Zarówno Ukraińcom, jak i Rosjanom.

“Chcielibyśmy udzielić schronienia wszystkim, objąć wszystkich, chcielibyśmy, aby nie było granic, jesteśmy partią powszechnego braterstwa” – powiedział prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador, nie podając jednak więcej szczegółów dotyczących kwestii migracyjnych. 

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę do kraju dotarła grupa 28 Ukraińców, którzy otrzymają wizy humanitarne. Byli oni krewnymi Meksykanów mieszkających na Ukrainie oraz odesłanych do Meksyku tym samym samolotem 4 marca.

Migracja do Meksyku, zarówno Ukraińców, jak i Rosjan, rozpoczęła się jednak już na kilka miesięcy przed atakiem. Tysiące obywateli obu krajów wyjechało do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Ostatecznym ich celem jest jednak nie Meksyk, a USA.

Znaczny wzrost liczby Rosjan zatrzymanych w ostatnich miesiącach na granicy Meksyku i USA spowodował zaostrzenie komunikatów władz obu krajów, które zdążyły dostatecznie przygotować się do ruchu migrantów przybywających z kraju odległego o ponad 10 tys. km. Liczba zatrzymanych wzrosła prawie ośmiokrotnie w porównaniu z pierwszą połową roku – z 1 092 do 8 284. Skok jest jeszcze większy w porównaniu z tym samym okresem (lipiec-grudzień) w 2020 r., kiedy to odnotowano tylko 169 aresztowań. Zdecydowana większość z nich próbowała przedostać się przez granicę, która oddziela Tijuanę od San Diego w Kalifornii.

Zarówno od Rosjan jak i Ukraińców Meksyk nie wymaga posiadania wizy i mogą oni uzyskać elektroniczne zezwolenie na wjazd do kraju, które można uzyskać w ciągu kilku godzin.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60614725

https://es.euronews.com/2022/03/14/mexico-puerta-de-entrada-para-miles-de-rusos-que-quieren-llegar-a-estados-unidos

https://www.ekosnegocios.com/articulo/rusia-y-ucrania-la-sorpresiva-migracion-rusa-hacia-estados-unidos-a-traves-de-mexico

#KOLUMBIA

Petro, Fico i Fajardo: Kolumbia wybrała trzech głównych kandydatów na prezydenta.

Gustavo Petro, Federico Gutiérrez i Sergio Fajardo wybrani zostali w konsultacjach lewicy, prawicy i centrum, które odbyły się w Kolumbii w okresie poprzedzającym majowe wybory prezydenckie.

Konsultacje prezydenckie to rodzaj aktywności obywatelskiej, za pomocą którego partie lub koalicje polityczne mogą wskazać kandydata, który będzie je reprezentował na stanowisku wybieranym w wyborach powszechnych. Zgodnie z tym mechanizmem, partie mogą zgłosić kilku prekandydatów, spośród których obywatele wybierają kandydata do wyborów powszechnych.

Wśród trzech koalicji partyjnych, które wybierały prekandydatów znajduje się Equipo por Colombia –  sojusz skupiający polityków prawicowych i centroprawicowych, Centro Esperanza, składająca się z partii centrowych i centrolewicowych oraz wreszcie Pacto Histórico – ruch kierowany przez Gustavo Petro, który cieszy się poparciem obywateli o poglądach lewicowych i centrolewicowych, w tym rdzennej ludności oraz społeczności afrykańskich.

Petro, senator, były partyzant i były burmistrz Bogoty, potwierdził swoją wielomiesięczną przewagę w sondażach: wygrał z 80% głosów w konsultacjach Paktu Historycznego. Jest pierwszym w historii kraju kandydatem lewicowym i krytykiem status quo, który ma realne szanse na objęcie urzędu prezydenta.

W koalicji prawicowej były burmistrz Medellín, Federico Gutiérrez, znany jako “Fico”, zdobył 55% głosów. W Centro Esperanza były burmistrz Medellín i były kandydat Sergio Fajardo zdobył 32% głosów.

W poniedziałek rozpocznie się nowa kampania, której celem jest wyłonienie kandydata na prezydenta Kolumbii w latach 2022-2026. Pierwsza runda odbędzie się 29 maja, a w razie potrzeby druga runda – 19 czerwca. Oprócz Petro, Fico i Fajardo, do wyborów przystąpi jeszcze 5 innych kandydatów.

Obecnie rządząca prawica przystąpi do wyborów podzielona i wstrząśnięta erozją rządu urzędującego prezydenta Ivána Duque. Jej naturalny przywódca, Álvaro Uribe, stracił poparcie w sondażach z powodu skandali politycznych.

Co więcej, badania są zgodne co do tego, że pragnienie zmian wśród Kolumbijczyków jest głębokie. Prawica, która rządzi krajem od dziesięcioleci, dla wielu osób reprezentuje establishment, który doprowadził do nierówności i przemocy. Z drugiej strony, historyczna siła wyborcza prawicy utrzymuje się, zwłaszcza w rodzącej się klasie średniej w miastach. Tam dyskurs rozwoju gospodarczego i wolności nadal przeważa nad dyskursem nierówności i praw człowieka.

Kolumbijczycy głosowali również w wyborach do Senatu i Izby Deputowanych, gdzie przy 94% podliczonych głosów przewiduje się rozdrobnienie sił politycznych, z tradycyjnymi partiami na czele i bezprecedensowym wzrostem znaczenia lewicy.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60731796

https://colombia.as.com/actualidad/consultas-presidenciales-cuantas-hay-y-quien-serian-los-favoritos-n/

https://colombia.as.com/actualidad/consultas-presidenciales-que-son-que-se-elige-y-como-participar-n-2/

#GWATEMALA

Nowe konserwatywne ustawy pro-life: weto prezydenta i protesty.

“Ustawa o ochronie życia i rodziny”, zakładająca m.in. wyższe kary dla kobiet dokonujących aborcji, została przegłosowana przez parlament Gwatemali w ubiegły wtorek, w Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dwa dni później została ona zawetowana przez prezydenta, a w weekend w stolicy doszło do protestów przeciwko proponowanym zmianom.

Nowa ustawa miałaby zwiększyć karę pozbawienia wolności z 3 do 10 lat dla kobiet dokonujących aborcji. Przerywanie ciąży jest dozwolone w Gwatemali tylko w sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki. W ustawie znajduje się również zapis, który zakazuje małżeństw osób tej samej płci. Nowe prawo wskazuje jedynie heteroseksualność jako “normalną” i zabrania nauczania w szkołach na temat różnorodności seksualnej i gender. W głosowaniu ustawa zebrała zdecydowane poparcie, przeciw opowiedziało się zaledwie 8 ze 160 osób.

Konserwatywny prezydent Alejandro Giammattei zapowiedział, że zawetuje ustawę, jeśli trafi ona na jego biurko, argumentując, że narusza ona konstytucję i konwencje międzynarodowe podpisane przez Gwatemalę. Zaledwie dzień wcześniej polityk wziął udział w ceremonii religijnej podczas której chrześcijańska grupa Congreso Iberoamericano por la Vida y la Familia obwołała kraj “stolicą pro-life Iberoameryki”.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60677336

https://elpais.com/internacional/2022-03-10/guatemala-endurece-su-legislacion-contra-el-aborto-y-declara-a-la-comunidad-lgbti-incongruente-con-la-moral-cristiana.html

https://www.dw.com/es/protestan-en-guatemala-contra-ley-antiaborto-y-lgbti/a-61109485

https://www.france24.com/es/video/20220311-presidente-guatemala-pide-archivar-norma-sobre-el-aborto-y-matrimonio-gay

#BRAZYLIA

Caetano Veloso na czele protestów przeciw ustawie znoszącej zakaz wydobywania minerałów w Amazonii.

Prezydent Jair Bolsonaro w ubiegły piątek wypowiedział się na temat planu ograniczenia zależności kraju od dostaw zagranicznych nawozów. Polityk, tak samo jak w wywiadzie z początku tygodnia, nawiązał do wojny w Ukrainie i sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję, która jest głównym dostawcą nawozów do Brazylii. Bolsonaro podkreślił konieczność zwiększenia produkcji krajowej, a umożliwić miałaby to eksploatacja terytoriów rdzennych, które według prezydenta są bogate w surowce do nawozów: potas i inne pierwiastki.

Bolsonaro przywołał projekt ustawy z 2020 roku, która zakłada zniesienie zakazu wydobywania minerałów, wody i substancji organicznych na terenach należących do ludności rdzennej. Ziemie te stanowią 12% powierzchni Brazylii i obecnie nie mogą być eksploatowane dla celów komercyjnych. Ustawie sprzeciwiają się organizacje ekologiczne i rdzenna ludność.

Caetano Veloso, legendarny piosenkarz i przedstawiciel ruchu Tropicalismo, zainicjował w stolicy kraju protest przeciwko projektowi ustaw, na którym stawiły się tysiące ludzi. Na zorganizowanym przez artystę wydarzeniu odbyły się koncerty zaproszonych przez niego zaprzyjaźnionych artystów i przemówienia, które miały przekonać parlamentarzystów, by odrzucili proponowane zmiany. W czasie protestów, izba niższa parlamentu przegłosowała pozwolenie na pracę nad kontrowersyjnym projektem w trybie pilnym. Głosowanie nad ustawą odbędzie się w kwietniu.

https://elpais.com/clima-y-medio-ambiente/2022-03-10/bolsonaro-usa-ucrania-como-pretexto-para-impulsar-un-polemico-cambio-legal-sobre-las-tierras-indigenas.html

https://www.dw.com/es/jair-bolsonaro-vuelve-a-proponer-explotar-tierras-ind%C3%ADgenas-ante-carest%C3%ADa-de-fertilizantes/a-61103140

https://www.theguardian.com/world/2022/mar/09/brazil-protest-environment-indigenous-bolsonaro

#LATAM

Ponad 4 miliony kobiet w Ameryce Łacińskiej nie odzyskało pracy po pandemii.

W ubiegłym tygodniu opublikowany został raport jednej z agencji ONZ, Międzynarodowej Organizacji Pracy, na temat pozycji kobiet na rynku pracy. W najgorszym momencie kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19 pracę straciło ok. 23,6 mln kobiet w regionie: pod koniec 2021 roku ponad 4,2 mln z nich ciągle pozostawało bezrobotnymi. Dla porównania, w tym samym czasie zatrudnienie utraciło ok. 26 mln mężczyzn, ale tylko ok. 0,5 mln nie odnalazło jeszcze pracy.

Analiza Międzynarodowej Organizacji Pracy podkreśla, że zamknięcie szkół czy ośrodków opiekuńczych oraz restrykcje wprowadzone w handlu, restauracjach i hotelach, gdzie zatrudnienie kobiet jest wysokie, odbiło się bardzo negatywnie na ich sytuacji. Pandemia miała też duży wpływ na utratę zatrudnienia w sektorze usług w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, gdzie 91% pracowników to kobiety, a 72% z nich jest zatrudnionych nieformalnie. Sytuacja zmusiła też wiele kobiet do pozostania w domu w celu opieki nad dziećmi lub chorymi krewnymi. 

Eksperci są zdania, że z powodu pandemii ostanie 15 lat wysiłków w celu wyrównywania szans dla kobiet na rynku pracy zostało zaprzepaszczonych, a nierówności wzrosły. Wnioski z raportu jasno wskazują, że działania wspierające równość płci w sektorze pracy muszą być koniecznie brane pod uwagę przy opracowywaniu planów i strategii wdrażanych podczas pandemii, jak też przy tworzeniu programów naprawczych.

https://elpais.com/planeta-futuro/2022-03-14/mas-de-cuatro-millones-de-mujeres-siguen-sin-trabajo-desde-la-pandemia-en-latinoamerica.html

https://www.ilo.org/americas/sala-de-prensa/WCMS_838551/lang–es/index.htm

https://www.swissinfo.ch/spa/desempleo–menores-salarios–precariedad–el-legado-de-la-pandemia-para-las-latinoamericanas/47409482

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *