Zapraszamy do zapoznania się z newsami tygodnia przygotowanymi przez Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW
#Ekwador #korupcja
Lenín Moreno z zarzutami korupcyjnymi
Były prezydent Ekwadoru Lenín Moreno został oskarżony o korupcję. Moreno oraz 37 osobowej grupie współpracowników i krewnych postawiono zarzut otrzymania łapówek od chińskiej firmy Sinohydro podczas budowy elektrowni wodnej Coca-Codo Sinclair. Na przestrzeni lat 2009-2018 cała grupa miała otrzymać łącznie ponad 76 milionów dolarów. Moreno mieszka obecnie w Paragwaju, pomimo to będzie musiał stawiać się przed Sąd Narodowy w Ekwadorze co 15 dni.
Źródła:
#FARC #Kolumbia
Byli członkowie FARC oskarżeni o rekrutowanie nieletnich
Kolumbijski Trybunał Pokoju oskarża byłych członków FARC o rekrutowanie nieletnich. W środę postawiono zarzut 10 osobom powiązanym z partyzantką Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii. Jest to pierwszy tego typu zarzut postawiony byłym partyzantom. Do przestępstw miało dochodzić w głównej mierze pod koniec lat 90. oraz pod koniec działalności organizacji, na kilka lat przed podpisaniem porozumienia z rządem w 2016 roku. W czasie 50 lat swojego działania, FARC miał zrekrutować ok. 18 667 osób poniżej 18 roku życia. Prawie 33% tej grupy stanowią dzieci poniżej 15 roku życia.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/primeras-imputaciones-exguerrilleros-farc-reclutar-004020301.html
#Haiti #kryzys
Lekarze bez Granic zamykają szpital w Haiti
Z powodu wzrostu poziomu przemocy, Lekarze bez Granic zostali zmuszeni do czasowego zamknięcia swojego szpitala w Cité Soleil – jednej z najbiedniejszych dzielnic Port-au-Prince. Cité Soleil powstało jako rodzaj slumsu. Obecnie zamieszkuje ją pomiędzy 200 000 a 400 000 tysięcy osób. Szpital zarządzany przez założoną przez francuskich lekarzy organizację istniał od 2004 roku, z kolei organizacja działa w Haiti od ponad 30 lat. Obecnie, pracujący w nim lekarze mówią, że znaleźli się właściwie na linii frontu i nie są w stanie dłużej zapewnić bezpieczeństwa pacjentów i swojego własnego. Haiti zmaga się z pełnoskalowym kryzysem humanitarnym od momentu zabójstwa prezydenta wyspy, Jovenela Moïse’a w 2021 roku. Kontrolę nad państwem przejęły dwie wielkie koalicje gangów: G9 i G-Pep które zablokowały port i rozpętały krwawą wojnę na ulicach.
Źródła:
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-64910464
https://www.msf.org/haiti-violent-clashes-force-temporary-closure-msf-hospital-cit%C3%A9-soleil
https://www.msf.org/haitis-cit%C3%A9-soleil-treating-bullet-wounds-and-delivering-babies
#USA #Meksyk
Zdecydowane “nie” dla amerykańskiej armii na terytorium Meksyku
Prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, ostro zareagował na propozycję dwóch kongresmenów ze Stanów Zjednoczonych, Dana Creshawa i Michaela Waltza, którzy zaprezentowali pomysł zwalczania meksykańskich gangów na terytorium Meksyku przy pomocy amerykańskiej armii. AMLO określił takie pomysły mianem interwencjonizmu oraz amerykańskiego przejawu manii uważania się za rząd świata. Jak zwykle wróciło również pytanie o to, kto jest winny przemytowi narkotyków: Meksyk, jako ich producent, czy USA, jako konsument.
Źródła:
#Gwatemala #demokracja
Regres demokracji w Gwatemali
11 międzynarodowych organizacji pozarządowych skrytykowało prześladowanie dziennikarzy w Gwatemali. Ich zdaniem prokuratura w kraju stała się narzędziem represji reporterów niewygodnych dla państwa. We wtorek sędzia Jimi Bremer, na prośbę prokurator Cinthii Monterroso, zezwolił na wszczęcie dochodzenia przeciwko grupie dziewięciu dziennikarzy i felietonistów związanych z krytycznym wobec rządu Alejandra Giammatteiego dziennikiem El Periódico. Prokurator Monterroso zasłynęła już w sprawie aresztowania założyciela El Periódico, uznanego dziennikarza José Rubéna Zamory, w lipcu 2022 roku. Zamora został zatrzymany pod zarzutem prania pieniędzy na kilka dni po opublikowaniu artykułu na temat korupcji w rządzie. Proces przeciwko niemu rozpocznie się w maju 2023 roku.
Źródła:
#Nikaragua #represje
Dalszy ciąg represji w Nikaragui
W środę nikaraguański rząd nakazał zamknąć organizację charytatywną Caritas oraz dwie prywatne uczelnie powiązane z Kościołem katolickim. Rząd Ortegi zarządził także skonfiskowanie dóbr należących do uniwersytetów. Najnowsza decyzja jest kontynuują antykościelnej polityki Nikaragui. W lutym na 26 lat więzienia skazano słynącego z krytyki reżimu biskupa Rolando José Álvareza Lagosa. W ostatnim czasie doszło także do innych represji, które przyciągnęły międzynarodową uwagę. W piątek organizacja pozarządowa Human Rights Watch zawnioskowała, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ poruszyła temat sytuacji w Nikaragui.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/hrw-consejo-seguridad-onu-aborde-212015870.html
#kobiety #prawa kobiet
Dzień Kobiet w Ameryce Łacińskiej
8 marca Latynoamerykanki wyszły na ulice w masowych demonstracjach – kolejnym przejawie codziennej walki o swoje prawa. W krajach, w których gigantycznym problemem pozostaje kobietobójstwo (feminicidio) oprócz postulatu bezpieczeństwa i zwalczania przemocy, protestujące osoby walczą o zasypanie luk płacowych i dostęp do bezpiecznej aborcji. Największe protesty odbyły się w Meksyku, Kolumbii, Brazylii oraz Argentynie. Nie wszystkie kobiety mogły wyjść na ulice w swoich krajach. Feministki nikaraguańskie, z których część opuściła kraj dobrowolnie, a część została z niego usunięta i pozbawiona jego obywatelstwa wyszły na ulice między innymi w Kostaryce. “Cóż, jestem bardzo podekscytowana, ponieważ przez około pięć lat nie mogłyśmy wyjść na ulice w Nikaragui na marsz” – mówi El País Sofía Montenegro, nikaraguańska dziennikarka i feministka. “Będziemy maszerować wolne. Poczucie wolności jest bezcenne.” dodaje.
Źródła:
#Chile #konstytucja
Wznowienie prac nad chilijską konstytucją
6 marca grupa 24 ekspertów (12 kobiet, 12 mężczyzn) wybranych przez Kongres zasiadła do pracy nad wstępnym projektem nowej chilijskiej konstytucji. Po trzech miesiącach, ich propozycja ma stać się punktem wyjściowym prac nowej konstytuanty, złożonej z 50 osób które zostaną wybrane w demokratycznych wyborach 7 maja. Taka ścieżka ma na celu wyeliminowanie nadreprezentacji poglądów którejkolwiek z grup społecznych. Wszystko to, aby nie powtórzyć porażki poprzedniej konstytuanty, która była zdominowana przez osoby o poglądach lewicowych i progresywnych – stanowiły one aż 118 członków, w porównaniu do 37 osób związanych z prawicą. Ten brak balansu (jak i wiele innych czynników) zaskutkowały odrzuceniem poprzedniej propozycji konstytucji w referendum, większością 62%, w październiku ubiegłego roku.
Nowy projekt konstytucji obowiązkowo musi zawierać 12 punktów, tzw. “podstaw instytucjonalnych” wypracowanych w ponadpartyjnym porozumieniu, do których zaliczają się między innymi: określenie Chile jako republiki demokratycznej i państwa unitarnego, konstytucyjne uznanie ludów rdzennych, podporządkowanie sił zbrojnych władzy cywilnej czy trójpodział władzy.
Źródła:
https://apnews.com/article/noticias-f105c518ecba101c9973136a476e9129
Newsy zostały zebrane i zredagowane przez Klaudię Dink i Barbarę Midziak z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW w ramach serii #knaliknews