Iberonews 2022-08-03

Przed Wami cotygodniowe zestawienie #Iberonews. Zapraszamy do czytania!

#CHILE

Chile ogłasza utworzenie parku narodowego w celu ochrony 368 lodowców.

Prezydent Chile Sebastián Piñera ogłosił w sobotę (05.03.2022) utworzenie parku narodowego o powierzchni 75 tys. hektarów w górzystej okolicy Santiago w celu ochrony 368 lodowców, które są ważnym rezerwuarem wody i zostały dotknięte zmianami klimatycznymi.

Park Narodowy Glaciares, położony w rejonie Cajón del Maipo, około 60 km od Santiago, będzie chronił około 46% powierzchni lodu w stolicy Chile, a także 56% wody zgromadzonej w lodowcach w całym regionie, gdzie mieszka ponad 7 milionów z 18-milionowej populacji Chile.

„Udaje nam się ochronić 368 lodowców” – powiedział Piñera podczas uroczystości ogłoszenia parku.

Powiedział, że lodowce zawierają 8 km³ wody: „W lodowcach jest 32 razy więcej wody niż w zbiorniku El Yeso”, sztucznym zbiorniku wodnym, który zaopatruje Santiago w wodę.

Badania przeprowadzone niedawno przez Uniwersytet Chilijski wykazały, że lodowce w centrum kraju, gdzie znajduje się park, są coraz bardziej narażone na utratę masy ze względu na ciemnienie lodu i jego wpływ na absorpcję promieniowania słonecznego (tzw. efekt albedo), co jest skutkiem zmian klimatycznych.

Park „jest podstawowym krokiem, który nasz kraj podejmuje, aby przeciwdziałać niszczeniu naszej przyrody, topnieniu lodowców, a także, w pewien sposób, aby przeciwdziałać suszy, która dotyka nas od 13 lat” – powiedział Piñera.

Obszar ten będzie również chronił okazy kilku gatunków rodzimej flory przystosowanej do środowisk górskich oraz rodzimych dzikich zwierząt objętych ochroną, takich jak m.in. puma i lis rudy.

Chile, obok Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji, znajduje się wśród 10 krajów o największej masie lodowców na świecie, a jego powierzchnia stanowi 3,8% powierzchni lodowców na świecie (nie licząc Antarktydy i Grenlandii) – wynika z informacji rządowych.

https://www.dw.com/es/chile-anuncia-la-creaci%C3%B3n-de-un-parque-nacional-que-proteger%C3%A1-368-glaciares/a-61028967

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20220305-chile-crea-un-parque-nacional-para-la-protecci%C3%B3n-de-368-glaciares

https://www.elespectador.com/ambiente/chile-declara-area-protegida-unas-75000-hectareas-para-preservar-368-glaciares/

#WENEZUELA

Delegacja wysokiego szczebla USA odwiedza Wenezuelę.

W sobotę 5.03.2022 wysocy rangą urzędnicy USA udali się do Wenezueli, aby spotkać się z przedstawicielami rządu Nicolasa Maduro. Waszyngton stara się w ten sposób odizolować Rosję od jej sojuszników w obliczu zaostrzającego się konfliktu z Ukrainą – podają media ze Stanów Zjednoczonych.

„Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła USA do zwrócenia większej uwagi na sojuszników prezydenta Władimira Putina w Ameryce Łacińskiej, którzy zdaniem Waszyngtonu mogą stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa, jeśli konfrontacja z Rosją się pogłębi” – powiedział dziennik „New York Times”, powołując się na źródła zaznajomione z tą sprawą.

Stany Zjednoczone i Wenezuela zerwały stosunki dyplomatyczne w 2019 roku po tym, jak Maduro objął drugą kadencję w szeroko zakwestionowanych wyborach i nałożyły na Caracas szereg sankcji, próbując zmusić Maduro do odejścia.

Środki te obejmują embargo obowiązujące od kwietnia 2019 r., które uniemożliwia Wenezueli handel ropą naftową – stanowiącą 96% dochodów kraju – na rynku USA.

Od tego czasu Maduro otrzymał silne wsparcie ze strony Rosji, co umożliwiło mu kontynuowanie eksportu ropy naftowej pomimo nałożonych sankcji. Według NYT, obecna wizyta wysokich rangą urzędników Departamentu Stanu i Białego Domu w Caracas jest odpowiedzią na rzekome zainteresowanie Waszyngtonu możliwością zastąpienia części ropy kupowanej obecnie od Rosji ropą, którą przestał kupować od Wenezueli.

Biały Dom poinformował w piątek, że analizuje możliwości zmniejszenia importu ropy naftowej z Rosji w związku z inwazją na Ukrainę bez szkody dla amerykańskich konsumentów, przy jednoczesnym utrzymaniu dostaw na świecie.

https://www.nytimes.com/2022/03/05/world/americas/venezuela-russia-usa.html

https://www.dw.com/es/washington-se-acerca-a-caracas-justo-cuando-busca-aislar-a-putin/a-61031014

https://elpais.com/internacional/2022-03-06/una-delegacion-estadounidense-de-alto-nivel-visita-venezuela-para-proponer-acuerdos-energeticos.html

#PERU

Peruwiańczycy żądają dymisji prezydenta kraju Pedro Castillo.

W sobotę po południu 5 marca w wielu częściach Peru, m.in. w regionach Chiclayo, Sullana, Arequipa, Cusco, Junín, Huánuco, a także w stolicy w Limie, odbyły się demonstracje, podczas których domagano się natychmiastowego ustąpienia ze stanowiska prezydenta kraju, Pedro Castillo, będącego niewiele ponad 7 miesięcy u władzy.

Protestujący żądali rezygnacji Castillo, uznając, że nie jest on dobrym kandydatem na ten urząd m.in. ze względu na coraz to nowe oskarżenia dotyczące korupcji. Zakwestionowano również nieustające zmiany w składzie jego gabinetu (patrz. Iberonews z 08.02.2022).

W Limie zdecydowana większość protestujących skoncentrowała się na Plaza San Martín. Uczestnicy demonstracji mieli ze sobą flagi Peru oraz transparenty z napisami, na których widniały hasła takie, jak: „Castillo, zrezygnuj teraz!” czy „Peru, kocham cię, dlatego zamierzam cię bronić”. Odśpiewano tam wspólnie także hymn narodowy kraju.

https://www.infobae.com/america/peru/2022/03/05/marcha-por-la-vacancia-en-vivo-asi-se-desarrolla-la-movilizacion-nacional-a-favor-de-la-salida-de-pedro-castillo/

https://larepublica.pe/sociedad/2022/03/05/cusco-personas-se-movilizaron-para-pedir-vacancia-o-renuncia-de-presidente-pedro-castillo-lrsd/

https://larepublica.pe/sociedad/2022/03/05/pedro-castillo-ciudadanos-en-arequipa-marcharon-a-favor-de-la-vacancia-presidencial-pese-a-la-lluvia-lrsd/

https://cnnespanol.cnn.com/video/peru-protestas-pedro-castillo-renuncia-manifestaciones-lima-mkrador-mundial/

#MEKSYK

Kolejne zabójstwo dziennikarza: to już siódma ofiara wśród przedstawicieli mediów w 2022 r.

Dziennikarz Juan Carlos Muñiz został zamordowany w ubiegły piątek w miejscowości Fresnillo w stanie Zacatecas. To już siódme zabójstwo pracownika mediów w tym roku w Meksyku, a do poprzedniego takiego przestępstwa doszło zaledwie tydzień wcześniej (patrz: ubiegłotygodniowa prasówka Iberonews).

Juan Carlos Muñiz pracował dla lokalnego portalu informacyjnego „Testigo Minero” pisząc artykuły na temat zorganizowanej przestępczości i redagując kroniki policyjne w mieście, w którym regularnie dochodzi do starć pomiędzy różnymi kartelami narkotykowymi. Zarabiał na życie również jako taksówkarz. Został zastrzelony w biały dzień, kiedy prowadził samochód.

Redakcja „Testigo Minero” opublikowała specjalny komunikat w którym domaga się od władz wszczęcia dokładnego śledztwa w sprawie wyjaśnienia śmierci dziennikarza i znalezienia winnych. Prokuratura stanu Zacatecas zapewniła, że rozpoczęła już śledztwo i będzie rozpatrywała je pod kątem potencjalnego przestępstwa przeciwko wolności wypowiedzi.

W ubiegłym roku w Meksyku zamordowanych zostało 9 dziennikarzy, a według danych Komitetu Ochrony Dziennikarzy, w latach 1992-2021 takich śmierci było 138. Organizacja Reporterzy bez Granic uznała Meksyk za najniebezpieczniejszy kraj świata dla przedstawicieli mediów.

https://elpais.com/mexico/2022-03-04/asesinado-el-periodista-juan-carlos-muniz-el-septimo-crimen-contra-la-prensa-en-mexico-este-ano.html

https://www.elfinanciero.com.mx/estados/2022/03/04/asesinan-al-reportero-juan-carlos-muniz-en-zacatecas/

https://www.reuters.com/world/uk/mexican-crime-reporter-killed-zacatecas-adding-chilling-journalist-death-toll-2022-03-05/

 #PERU

Ponad 420 ptaków poszkodowanych wyciekiem ropy naftowej na północy Limy. Odratowano 78 z nich. 

Organy ochrony środowiska Peru odnalazły ponad 420 ptaków, w tym jednak 349 martwych, na obszarze dwóch chronionych obszarów przyrodniczych, które zostały dotknięte wyciekiem ropy naftowej 15 stycznia br. w rafinerii prowadzonej przez hiszpańską firmę Repsol na północy Limy.

78 ptaków, które przeżyły katastrofę, przekazano już do National Forest Service and Wildlife (SERFOR; instytucja publiczna zajmująca się zarządzaniem oraz zrównoważonym użytkowaniem dziedzictwa leśnego i dzikiej przyrody) w celu zapewnienia im dalszej opieki weterynaryjnej.

Wśród gatunków najbardziej dotkniętych wyciekiem znajdują się m.in. głuptaki, pingwiny czy kormorany peruwiańskie, gatunki zagrożone wyginięciem.

Wyciek z 15 stycznia został określony przez peruwiański rząd „klęską ekologiczną”. Doszło do niego podczas rozładunku tankowca „Mare Doricum” w rafinerii La Pampilla w Ventanilla, położonej 30 km na północ od Limy i należącej do Repsol. Oszacowano, że 6 tys. baryłek substancji zanieczyściło ponad 18 tys. kilometrów kwadratowych obszarów chronionych ze względu na różnorodność fauny i flory. Według Repsol wypadek był spowodowany „niekontrolowanym ruchem” tankowca w wyniku silnych fal spowodowanych wybuchem podwodnego wulkanu w Tonga.

https://www.swissinfo.ch/spa/per%C3%BA-derrame_per%C3%BA-recuper%C3%B3-y-rescat%C3%B3-m%C3%A1s-de-420-aves-afectadas-por-el-derrame-de-repsol/47407656

https://www.dw.com/es/per%C3%BA-rescata-m%C3%A1s-de-420-aves-afectadas-por-derrame-de-petr%C3%B3leo-de-repsol/a-61035934

https://www.rfi.fr/es/m%C3%A1s-noticias/20220306-per%C3%BA-rescata-m%C3%A1s-de-420-aves-afectadas-por-derrame-de-petr%C3%B3leo-de-repsol

#BRAZYLIA

Nieoficjalne obchody karnawału.

24 z 26 stanów Brazylii i dystrykt federalny ze stolicą kraju zdecydowały o anulowaniu lub przełożeniu obchodów karnawału w tym roku ze względu na epidemię Covid-19. Mimo to, niektóre imprezy miały miejsce.

Słynne „blocos”, czyli uliczne imprezy prowadzone przez lokalne zespoły, na których bawiły się miliony osób zostały zabronione ze względu na brak możliwości kontroli sanitarnej. Stolica karnawału, Rio de Janeiro, pozwoliła natomiast na organizację prywatnych, płatnych imprez, co wywołało oburzenie. Wiele osób widziało w tym zaprzeczenie egalitarystycznego charakteru tego święta. W oczekiwaniu na przełożone na kwiecień oficjalne obchody karnawału, Brazylijczycy bawili się na biletowanych imprezach bądź nielegalnych, spontanicznych zgromadzeniach. W Rio odbyły się też tradycyjne pokazy szkół samby, ale w mniejszej skali: każda grupa taneczna liczyła tylko 150 członków, a w normalnych warunkach ta liczba mogła sięgać nawet 4000.

Ograniczenia w obchodach karnawału według ekonomistów będą miały wpływ na gospodarkę kraju. Według brazylijskiej Konfederacji Handlu Towarami, Usługami i Turystyką (Confederação Nacional do Comércio de Bens, Serviços e Turismo) sektor usług straci ok. 3 mld reali potencjalnego zysku

https://elpais.com/internacional/2022-02-28/rio-de-janeiro-vive-un-aperitivo-de-carnaval-tras-el-primer-ano-de-su-historia-sin-la-fiesta.html

https://www.nytimes.com/es/2022/03/03/espanol/carnaval-rio-2022.html

https://www.bbc.com/portuguese/brasil-60539391

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *