Iberonews 2022-03-02

Zapraszamy do czytania kolejnej prasówki #Iberonews:

#LATAM

Reakcje krajów Ameryki Łacińskiej na rosyjską interwencję wojskową na Ukrainie.

Niektórzy przywódcy z krajów Ameryki Łacińskiej zdecydowanie potępili interwencję zbrojną Rosji przeciwko Ukrainie, która rozpoczęła się w czwartek rano, 24 lutego.

“Wydarzenia te zagrażają suwerenności Ukrainy i narażają życie tysięcy ludzi” – napisał na Twitterze prezydent Kolumbii Iván Duque. “Odrzucamy wojnę i przyłączamy się do głosów wzywających do natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy” – dodał.

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador również potępił działania Rosji i wezwał do pokoju: “Będziemy nadal promować dialog, zaprzestanie używania siły i inwazji. Nie popieramy żadnej wojny… Meksyk jest krajem, który zawsze opowiadał się za pokojem.”

Ze swej strony rząd Argentyny wezwał Rosję do “zaprzestania działań wojskowych”, a Peru skrytykowało użycie siły w regionie Ukrainy.

Prezydent elekt Chile Gabriel Boric poinformował na Twitterze, że jego kraj “potępia inwazję na Ukrainę, pogwałcenie jej suwerenności i bezprawne użycie siły”.

Takie wypowiedzi kontrastują z poparciem, jakie Rosja otrzymała od innych krajów, takich jak Wenezuela, Kuba i Nikaragua, mających bliskie związki gospodarcze z Moskwą i popierających posunięcia Putina.

Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro oficjalnie poparł Rosję. “Wenezuela ogłasza swoje pełne poparcie dla prezydenta Władimira Putina w obronie pokoju w Rosji” – powiedział Maduro w środę podczas spotkania z ministrami, które było transmitowane przez telewizję.

Kuba skrytykowała USA za “postępującą ekspansję NATO w kierunku granic Federacji Rosyjskiej”. “Rząd USA od tygodni straszy Rosję i manipuluje społecznością międzynarodową, mówiąc o niebezpieczeństwie ‘nieuchronnej masowej inwazji’ na Ukrainę” – oświadczyło w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kuby.

https://www.aa.com.tr/es/mundo/estas-son-las-reacciones-de-algunos-pa%C3%ADses-latinoamericanos-ante-la-intervenci%C3%B3n-militar-de-rusia-en-ucrania/2514767#

https://www.france24.com/es/programas/aqu%C3%AD-am%C3%A9rica/20220226-estos-son-los-pa%C3%ADses-de-am%C3%A9rica-latina-que-apoyan-a-rusia

https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-60470410

#LATAM

Kraje Ameryki Łacińskiej podejmują działania w celu ewakuacji swoich obywateli z Ukrainy.

Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej rozpoczęły mobilizację w celu ewakuacji swoich obywateli przebywających na Ukrainie, po tym jak siły rosyjskie dokonały inwazji na ten kraj.

Ambasady i konsulaty takich krajów jak Peru, Chile, Ekwador, Urugwaj i Meksyk w Polsce, Ukrainie i Rumunii monitorują sytuację swoich obywateli mieszkających na Ukrainie i przygotowały niezbędne środki logistyczne, by przekierować ich do krajów sąsiednich.

Co najmniej 196 Peruwiańczyków zgłosiło się do peruwiańskiego konsulatu w Kijowie na Ukrainie w celu ewakuacji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Urugwaju poinformowało, że czterech Urugwajczyków przebywających na Ukrainie opuściło ten kraj i przebywa obecnie na Cyprze. Ambasada Republiki Rumunii jest w kontakcie z inną grupą obywateli w Kijowie, w celu zapewnienia im niezbędnej pomocy.

Na terenie Ukrainy przebywa również około 700 obywateli ekwadorskich, jak poinformował Juan Carlos Holguín, minister spraw zagranicznych Ekwadoru. Zapewnił, że ściśle współpracuje z innymi krajami Ameryki Łacińskiej, których obywatele zamieszkują Ukrainę, takimi jak Ukraina i Argentyna. Większość z nich stanowią studenci.

“Nie mamy konsulatu w Polsce i to właśnie konsulat peruwiański udzielił nam wsparcia, którego obecnie potrzebujemy, aby zająć się obywatelami, którzy będą mogli przyjechać do Polski” – powiedział ekwadorski minister.

Według Caroliny Valdivii, minister spraw zagranicznych Chile, w konsulacie chilijskim w Warszawie zarejestrowanych jest 53 Chilijczyków przebywających na Ukrainie. “Za pośrednictwem naszego konsulatu [w Warszawie], poprzez nasze portale społecznościowe i działania naszego urzędu konsularnego w Santiago, nawiązaliśmy kontakt z Chilijczykami i przekazaliśmy im szereg wskazówek.” – poinformowała.

Spośród obywateli Meksyku zamieszkujących Ukrainę, do tej pory 50 z nich poprosiło o ewakuację, powiedziała ambasador Meksyku w Polsce Olga Beatriz García Guillén. Meksykańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wdroży plan ewakuacji Meksykanów przebywających na Ukrainie do przygranicznego regionu Polski.

https://cnnespanol.cnn.com/2022/02/24/paises-latinoamericanos-movilizan-evacuar-ciudadanos-ucrania-orix/

https://www.elpais.com.co/mundo/continua-la-evacuacion-de-cientos-de-latinoamericanos-desde-ucrania.html

https://www.semana.com/mundo/articulo/cancillerias-latinoamericanas-trabajan-en-plan-conjunto-de-evacuacion-de-ucrania/202221/

#KOLUMBIA

Depenalizacja aborcji do 24. tygodnia ciąży. 

Kolumbijski Trybunał Konstytucyjny zdekryminalizował w ubiegły poniedziałek aborcję do 24. tygodnia ciąży pięcioma głosami za wobec czterech przeciw. Decyzji o usunięcie aborcji jako przestępstwa z kodeksu karnego domagała się od 2020 roku koalicja Causa Justa, zrzeszająca 90 organizacji feministycznych. Rocznie ok. 400 Kolumbijek, które poddawały się aborcji, odbywały wyroki od 16 do 54 miesięcy więzienia. 

Od 2006 roku aborcja w Kolumbii była dopuszczalna tylko w przypadku gwałtu, ciężkiej wady płodu lub zagrożenia życia matki; w innych przypadkach była ona przestępstwem. Strach przed zgłoszeniem przestępstwa, odstraszał kobiety od legalnych klinik aborcyjnych, zwłaszcza że do 70% donosów pochodziło od personelu służby zdrowia. 

Konserwatywny prezydent Kolumbii Iván Duque nazwał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego “okrutnym” i skrytykował sędziów za brak konsultacji z Kongresem. “(…) Pięć osób nie może zaproponować narodowi czegoś tak okrutnego jak przyzwolenie na przerwanie życia do 6. miesiąca ciąży”, skomentował w oświadczeniu dla mediów.

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20220222-duque-considera-atroz-la-despenalizaci%C3%B3n-del-aborto-en-colombia

https://elpais.com/sociedad/2022-02-21/colombia-logra-un-avance-historico-al-despenalizar-el-aborto-hasta-la-semana-24.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60472814

#MEKSYK

Zabójstwo kolejnego dziennikarza: szósta ofiara w tym roku. 

W ubiegły czwartek w Sonorze, stanie na północy Meksyku, zamordowany został dziennikarz Jorge Camero. Jest to szósty zamordowany przedstawiciel mediów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Władze stanu Sonora rozpoczęły już śledztwo w sprawie tego zabójstwa.

Camero kierował portalem informacyjnym “El informativo”. 28-latek powrócił do dziennikarstwa zaledwie dwa tygodnie temu, po tym jak zrezygnował z pracy sekretarza burmistrza gminy Empalme. 9 lutego poprosił o urlop w pracy do czasu rozwiązania się gdy zostaną wyjaśnione wysunięte wobec niego oskarżenia. W mediach społecznościowych krążyło wideo w którym przedstawiano go jako członka grupy przestępczej. Camero został zastrzelony przez grupę uzbrojonych mężczyzn, która napadła na niego, kiedy znajdował się na terenie siłowni w Empalme. 

Wcześniej w tym roku zamordowanych zostało 5 innych dziennikarzy, co wywołało oburzenie i protesty oraz przyciągnęło międzynarodową uwagę. 22 lutego sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken wyraził na portalu Twitter zaniepokojenie tą sytuacją. Prezydent López Obrador następnego dnia na konferencji prasowej odpowiedział, że amerykański polityk jest niedoinformowany i oświadczył, że winni zabójstw nie pozostaną bezkarni.

https://elpais.com/mexico/2022-02-25/los-asesinatos-de-periodistas-en-mexico-se-enredan-en-la-tension-con-el-gobierno-de-ee-uu.html

https://www.dw.com/es/asesinan-al-periodista-mexicano-jorge-camero-en-sonora-el-sexto-en-2022/a-60915098?

https://periodistas-es.com/periodistas-asesinados-en-mexico-jorge-luis-camero-choche-157629fbclid=IwAR3ss4gARDfFdsBNfl0I79Ip5BEaCUUz5WZOwpE1HfLWavv3AMpaSXseJBY

#KOLUMBIA

Co najmniej 10 zabitych i 5 zaginionych w wyniku eksplozji metanu w kopalni w Kolumbii.

Wybuch w kopalni węgla La Chapa w gminie Tasco w departamencie Boyacá spowodował śmierć co najmniej 10 osób, poinformowała w niedzielę 27 lutego Kolumbijska Narodowa Agencja Górnicza (ANM) na Twitterze. Szacuje się również, że przynajmniej 5 osób pozostaje zaginionych. Do wybuchu doszło po południu w sobotę 26 lutego.

Zaledwie kilka dni wcześniej odnaleziono martwe ciała 5 górników, którzy zginęli w eksplozji w kopalni Carbodiamante w gminie Samacá, znajdującej się również w departamencie Boyacá.

Wg ANM, departament Boyacá, słynący z dużych zasobów węgla i szmaragdów, jest zarazem tym najbardziej dotkniętym częstymi wypadkami górniczymi. W 2021 roku zginęło w nich 130 osób.  

Prezydent Kolumbii Iván Duque za pośrednictwem Twittera wyraził swoje ubolewanie z powodu tragedii w Tasco, zapewniając, że poszukiwania zaginionych trwają. 

https://cnnespanol.cnn.com/2022/02/28/colombia-explosion-mina-muertos-desaparecidos-orix/

https://es.euronews.com/2022/02/28/una-decena-de-personas-han-muerto-en-la-explosion-en-una-mina-en-colombia

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20220228-accidente-minero-deja-al-menos-10-muertos-y-5-desaparecidos-en-colombia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *