Iberonews 2022-02-22

Zapraszamy do czytania kolejnego zestawienia #Iberonews:

#EKWADOR

Zgromadzenie Narodowe dopuszcza aborcję w przypadku gwałtu.

Zgromadzenie Narodowe Ekwadoru przegłosowało projekt ustawy, który zezwala na aborcję, jeśli do ciąży doszło w wyniku gwałtu. Do głosowania doszło po tym, jak w kwietniu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny nakazał dekryminalizację i uregulowanie sprawy przerwania ciąży w takiej sytuacji. Po długiej debacie, projekt został poparty 75 głosami, 41 osób zagłosowało przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. Do przyjęcia ustawy potrzebne było 70 głosów.

Nowe prawo przewiduje, że kobiety, które zaszły w ciąże w wyniku gwałtu mogą ją przerwać do 12. tygodnia, lub do 18. tygodnia w przypadku dziewczynek, nieletnich, kobiet rdzennych ludności lub z obszarów wiejskich. Kobiety nie będą musiały zgłaszać gwałtu na policję, ale będą musiały podpisać odpowiednie oświadczenie. Lekarze mogą sprzeciwić się wykonaniu zabiegu ze względu na klauzulę sumienia.

Teraz konserwatywny prezydent Ekwadoru, Guillermo Lasso, ma 30 dni na opublikowanie ustawy lub jej częściowe lub całkowite zawetowanie. Głowa państwa powiedziała, że nie popiera aborcji, ale jest za jej uregulowaniem w niektórych przypadkach.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60424720

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20220217-ecuador-aborto-violacion-asamblea-nacional

https://elpais.com/sociedad/2022-02-17/ecuador-aprueba-el-aborto-por-violacion-tras-reducir-las-semanas-de-plazo-para-las-mujeres-adultas.html

#BOLIWIA

Była tymczasowa prezydent Boliwii, która prowadzi strajk głodowy, będzie leczona przez lekarzy więziennych.

Sędzia Trybunału Sprawiedliwości w La Paz zmienił decyzję, w której orzekł o przeniesieniu do szpitala byłej tymczasowej prezydent Boliwii Jeanine Áñez i nakazał udzielenie jej pomocy medycznej w więzieniu, gdzie prowadzi ona strajk głodowy.

Zmiana decyzji była prawdopodobnie spowodowana faktem, że dyrektor więzienia oświadczyła, iż nie jest w stanie przeprowadzić przeniesienia Añez, ponieważ na zewnątrz więzienia doszło do gwałtownych starć między zwolennikami byłej tymczasowej prezydent a grupami sympatyzującymi z rządem.

Norka Cuellar, jeden z prawników Áñez, potwierdził, że jest ona „w stanie krytycznym” i że jej przeniesienie jest pilne.

https://www.dw.com/es/bolivia-juez-cambia-decisi%C3%B3n-sobre-traslado-de-%C3%A1%C3%B1ez-al-hospital/a-60839269

https://elpais.com/internacional/2022-02-20/un-juez-interrumpe-la-huelga-de-hambre-de-la-expresidenta-boliviana-jeanine-anez.html

#REPUBLIKA DOMINIKANY

Dominikana pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który oficjalnie znosi wszystkie restrykcje związane z pandemią COVID-19.  

W środę 16 lutego prezydent Dominikany Luis Abinader zapowiedział zniesienie wszystkich ograniczeń nałożonych przez pandemię COVID-19, takich jak używanie masek czy okazywanie certyfikatu szczepień. Tym samym Dominikana staje się pierwszym krajem w regionie Ameryki Łacińskiej, w którym takie kroki zostały podjęte.

„Na dzień dzisiejszy (przyp. 16 luty) wszystkie restrykcje nałożone przez COVID-19 są zawieszone” – powiedział Abinader w publicznym oświadczeniu. „Środki takie jak noszenie maski, konieczność okazania certyfikatu szczepień we wszystkich miejscach czy ograniczenia w przestrzeni publicznej, to od dziś indywidualna odpowiedzialność każdego z nas.” – dodał prezydent.

Używanie masek obowiązywało w miejscach publicznych od kwietnia 2020 roku. Wprowadzono również stan wyjątkowy, który zniesiono następnie w październiku 2021 roku, ale z kolei zaczęto wtedy wymagać od osób powyżej 12 roku życia okazywania certyfikatu szczepień przy wejściu do zamkniętych miejsc publicznych.

Dominikana liczy ok. 10,5 mln mieszkańców – wg oficjalnych danych 5,8 miliona osób (55,7% populacji) otrzymało dwie dawki, a 2,1 miliona (20,7%) otrzymało dawki przypominające. Do tej pory kraj odnotował 570 636 przypadków zarażenia COVID-19 i 4351 zgonów. Obecnie obłożenie łóżek dla pacjentów z koronawirusem wynosi 9%, tych z intensywnej terapii 12%, a respiratorów 10%.

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20220217-rep%C3%BAblica-dominicana-elimina-restricciones-impuestas-por-covid-19

https://cnnespanol.cnn.com/video/restricciones-mascarilla-coronavirus-republica-dominicana-luis-abinader-mirador-mundial/

https://www.swissinfo.ch/spa/coronavirus-r-dominicana_rep%C3%BAblica-dominicana-elimina–todas–las-restricciones-por-el-covid-19/4735501

#KUBA

Moskwa i Hawana dążą do wzmocnienia obustronnych stosunków.

Kuba i Rosja dążą do „dalszego rozszerzania współpracy dwustronnej we wszystkich sferach” – potwierdziło kubańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Minrex) po wizycie w Hawanie rosyjskiego wicepremiera Jurija Borysowa. W komunikacie opublikowanym w sobotę (19.02.2022) przez oficjalne media Cubadebate przedstawiono obszary współpracy, które będą traktowane priorytetowo. W notatce nie ma mowy o współpracy w dziedzinie obronności, mimo wcześniejszych spekulacji na ten temat.

Stwierdza się w nim, nie podając szczegółów, że delegacja rosyjska przeprowadziła „wymianę sektorową” w zakresie transportu, energii, przemysłu i finansów, co jest „oznaką istniejącego potencjału do pobudzenia i pogłębienia stosunków”. Borysow spotkał się ze swoim odpowiednikiem, kubańskim wicepremierem Ricardo Cabrisasem. Kuba – czytamy w nocie – „wyraziła wdzięczność za stałe wsparcie i solidarność ze strony Rosji”, a zwłaszcza za pomoc humanitarną i zdrowotną udzieloną w ostatnich miesiącach w walce z COVID-19 na wyspie.

Rząd kubański wyraził również swoją „solidarność” w obliczu „ciągłych kampanii dezinformacyjnych i wojny propagandowej” prowadzonej przez Stany Zjednoczone oraz sprzeciw wobec „jednostronnych i niesprawiedliwych sankcji” nałożonych na Moskwę przez Zachód. Skrytykowała również „ekspansję Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w kierunku granic Rosji”.

https://www.dw.com/es/mosc%C3%BA-y-la-habana-se-proponen-estrechar-su-relaci%C3%B3n-bilateral/a-60844489

https://www.vozdeamerica.com/a/cuba-profundizara-lazos-rusia-/6450467.html

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/02/19/rusia-continua-estrechando-lazos-con-las-dictaduras-latinoamericanas-el-viceprimer-ministro-de-putin-visito-cuba/

#HONDURAS

Były prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernández aresztowany.

Niespełna miesiąc po zakończeniu prezydentury (przyp. 27 stycznia), były prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernández (2014-2022), został aresztowany po tym, jak Stany Zjednoczone w poniedziałek 14 lutego zażądały od niego wyjaśnień w związku z domniemanymi przestępstwami dot. handlu narkotykami i bronią.

Hernández pozostanie w więzieniu przynajmniej do 16 marca czyli do wstępnej daty rozprawy.

Stany Zjednoczone oskarżają Hernándeza o eksport narkotyków do USA, w szczególności 500 000 kilogramów kokainy oraz o użycie broni palnej, a także podżeganie innych do jej wykorzystania przy eksporcie narkotyków do tego kraju.

W przypadku ekstradycji, osądzenia i skazania byłego prezydenta Hondurasu, czeka go kara od 10 lat więzienia do nawet dożywocia. W marcu 2021 roku brat Hernándeza, Juan Antonio „Tony”, został skazany na dożywocie plus 30 lat więzienia za te same zarzuty, które obecnie stawiane są byłemu prezydentowi.

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/02/20/el-tobogan-de-juan-orlando-hernandez-de-la-presidencia-de-honduras-a-una-posible-condena-a-prision-perpetua-en-estados-unidos/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60423299

https://cnnespanol.cnn.com/video/honduras-extradicion-expresidente-juan-orlando-hernandez-estados-unidos-mirador-mundial/

#BRAZYLIA

Przynajmniej 146 ofiar powodzi i osunięć ziemi w Petrópolis.

W ubiegły wtorek ulewne deszcze nawiedziły miasto Petrópolis w stanie Rio de Janeiro, powodując powodzie i osunięcia ziemi, w wyniku których zmarło co najmniej 146 osób, w tym 26 dzieci, ponad 200 pozostaje zaginionych, a ok. 800 nie może jeszcze wrócić do swoich domów. Władze miasta ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Były to największe opady deszczu odnotowane od 1932 roku. W ciągu sześciu godzin spadło ponad 259 milimetrów wody: to więcej niż suma opadów z całego miesiąca. W ich następstwie doszło do powodzi i osuwisk ziemi, które porywały ze sobą ludzi, drzewa, samochody, meble i niszczyły budynki. Ponad 500 strażaków oraz setki wolontariuszy pracują oczyszczając ulice i szukając zaginionych.

Do podobnej tragedii doszło ostatni raz w 2011 roku, kiedy w Petrópolis i okolicznych miastach życie straciło ponad 900 osób. 

https://www.dw.com/es/rescatistas-siguen-recuperando-cuerpos-en-petr%C3%B3polis/a-60845180

https://www.efe.com/efe/america/sociedad/aumentan-a-146-los-fallecidos-por-fuerte-temporal-en-la-brasilena-petropolis/20000013-4743925

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60409095

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *